Log In
Turlock Lake Road Race • Apr 8 2017
Light Rain, 52 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Reed AMain Cycling Team
2 Blake Anton H24 Cycling p/b Nature's Bakery & M
3 William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Narure's B
4 Taylor Kring NCCF/ Team Specialized Juniors
5 Greg Mccullough Cycle Sport Specialized p/b Muscle
6 Adam Ocamb Cal Poly SLO Cycling Club
7 Matthew Abdalah SquadraSF p/b Terun
8 Travis Keeney Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Naveen Molloy LOW// Factory Racing
10 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 Michael Jasinski Team Clif Bar
12 Ryan Oakes AMain Cycling Team Teammate Win: Nicholas Reed
13 Anthony Ferretti AMain Cycling Team Teammate Win: Nicholas Reed
14 Christopher Beall LOW//Factory Racing
15 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Greg Mccullough
16 Kaler Marshall
17 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
18 Adam Naguib TMB Development p/b Equator
19 Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
20 Fergus Tanaka AMain Cycling Team Teammate Win: Nicholas Reed
21 Steven Tortorelli JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
22 Robert Lander AMain Cycling Team Teammate Win: Nicholas Reed
23 Cole Davis NCCF Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Taylor Kring
24 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Greg Mccullough
DNF Charlie Velez Data Driven Athlete
DNF Peter Smith Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Tyler Pearce Michael David Winery Cycling Team
DNF Christopher Craig Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Timothy Lang LOW// Factory Racing
DNF Jesse Lash LOW// Factory Racing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sergio Iniguez Bell Real Estate Cyling Team
2 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
3 Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Yatwah Mitchell Sierra Nevada/Reliable Racing
5 Aaron Casados Form & Data
6 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Eric Welsh SunPower Racing
8 Stephen Lenz Chico Cycling Team
9 Erik Schiller SunPower Alto Velo
10 Douglas Schaller Bloc Racing
11 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator
12 Sean Beck BRECycling
13 Nathaniel Futterman Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
15 Matthew Accarrino
16 Deniz Warraich A Bloc Racing
17 Jose Cuevas orange pedal
18 Micah Lerner LOW// Factory Racing
19 Riley Marmesh LOW// Factory Racing
20 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator
21 Theo Goguely TMB Development p/b Equator
22 Matthew Swartwout TMB Development p/b Equator
23 Kyle Erickson
24 Justin Balderston TMB Development p/b Equator
25 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Richard Graetz
DNF Adamvanminh Martin Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Richard Graetz
DNF Morgan Cole SunPower Racing
DNF Benjamin Dodge Bicycle Brstop
Finishers: Cat 3: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Anderson Cycle Sport Specialized p/b Muscle
2 Michael Machado
3 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator
4 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Kurt Brown Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 Trevor Gilmore TMB Development p/b Equator
7 Charlie Rimkus CA Technologies Racing
8 John Brose Funsport Bikes Cycling Team
9 Matthew Kanter Team Roaring Mouse
10 Trevor Niblock TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
11 Cj Mooneyham Form + Data p/b Mercedes Benz of Mo
12 Jim Elam
13 Sean Martin LOW// Factory Racing
14 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Reece Macdonald
15 Carlos Torres Roseville Cyclery
16 Aidan Mcneil NCCF/ Team Specialized Juniors
17 Aaron Garcia TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
18 Michael Duffy
19 Mikal Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
20 Alexander Atmore PenVelo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Reece Macdonald
21 Carlos Sousa Yosemite Bicycle
22 Adolph Estrada
23 Fredy Rustrian
24 Chris Childs
25 Ian Jonsson Delta Velo
26 Cam Juarez
27 Paul Chomsky
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Paschke
2 Jonathan Mckaskey VSRT/Livermore Cyclery
3 Daniel Duran Form+Data
4 Daryl Hopkins
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Howard SunPower Racing
2 Chris Espy Team Specialized/Touchstone Racing
3 Lucas Paz KaiVelo Racing
4 Mate Adamkovics KaiVelo Racing
5 Dave Keefe SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
6 Erik Camacho Thirsty Bear p/b Akamai
7 Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
8 Jorge Pont SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
9 William Ho SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
DNF David Rossow SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
DNF Amin Tamariz SunPower Racing Teammate Win: Mark Howard
DNF Gregory Anderson Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Chris Espy
DNF Daniel Turner KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Cohenmeyer
2 Philip Barros Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
4 Paul Hepworth
5 Jesse Gibbs TMB Development p/b Equator
6 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
7 Renzo Bernales Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
8 Nathan Cauffman Funsport Bikes Cycling Team
9 Dan Rugani CBRE Racing
10 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA
11 Rozel Tupaz CBRE Racing
12 Marco Lei TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Jesse Gibbs
13 L Allen shaw Clean Power Cycling pb TESLA
14 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
DNF Anthony Armerino
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Holtz Team Specialized/Touchstone Racing
2 Shaun Bagley CoreTechs Cycling TwT
3 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
4 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
5 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
6 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
7 Sean Haidet Schnur Racing
8 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
9 Derek Johnson Schnur Racing
10 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek
11 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
12 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
13 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
14 John Olsen Schnur Racing
15 Chris Ott Peet's Coffee Racing
16 Philip Malaspina CoreTechs
17 Yutch Cowhie Michael David Winery Cycling Team
18 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing
19 Herman Johnson Funsport Bikes Cycling Team
20 Andre Tenthorey Michael David Winery Cycling Team
21 Richard Della maggiore Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
22 Rick Lawton R4R-Make A Wish
23 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling - TwT Teammate Top 5: Shaun Bagley
24 Nick Steel Serious Cycling
25 Mike Vomund CA Technologies Racing
26 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
27 Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Win: Alex Holtz
28 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
29 Gus Platis Rio Strada Racing
30 Christopher Baker Touastone/Specialized
31 Phil Tercero Coretechs
32 Matthew Carinio Schnur Racing
33 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
34 Michael Sayers C360R Cycling Team
35 Scott Fonseca Audi Reno-Tahoe Cycling
36 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cylcles
37 Nick Dellamaggiore Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
38 Chris Demattei Victory Velo Racing
39 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Shaun Bagley
40 Sean Smith CA Technologies Racing
41 Chris Morris R4R-Make A Wish
42 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
DNF Anastasio Flores
DNF Chris Callahan R4R-Make A Wish
DNF Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Ronald Reade Peet's Coffee Racing
DNF Phill Mai Team Fremont/FFBC
DNF Daryl Hemenway CoreTechs TWT
DNF John Fritz Michael David Winery Cycling Team
DNF Peter Brisbo CA Technologies Racing
DNF Richard Asturias CA Technologies Racing
DNF William Pedler Old School Industries
DNF Richard Nichols R4R-Make A Wish
DNF Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Jason Schmidt Funsport Bikes Cycling Team
DNF Long Nguyen CBRE Racing
DNF Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
DNF Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
DNF Jason Cruser R4R - Make A Wish
DNF Rolland Jurgens CA Technologies Racing
DNF Scot Johnson Divine Electric
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 30   Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Auzenne CBRE Racing
2 Gary Grim CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
3 Henrik Schubert CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
4 Benjamin Clarke SJBC
5 Billy Opsal Kovarus / Wells Fargo Racing Team
6 John Hawkins Christian Cycling/Hammer Nutrition
7 Daniel Tkach CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
8 Robb Zimmerman Bell Real Estate Cycling
9 Scott Wilson
10 Neil Leary CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
11 Brian Gokey Team Fremont
12 Scott La perle CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
13 Michael Miller Bell Real Estate Cycling
14 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
15 Minh Nguyen Kovarus/Wells Fargo Team
16 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club
17 Jim Forester City Cycle Racing
18 Michael Saba CA Technologies Racing
19 Albert Coble Bell Real Estate Cycling
20 Brandon Soule
21 David Mehl Folsom Bike/Trek
22 Val Encomio Funsport Bikes
23 Robert Wotring
24 Robert Shirley Bell Real Estate Cycling Team
25 Mike Childs CA Technologies Racing
DNF John Riggs CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
DNF Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Robert Zirkle C510
DNF Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
DNF Russ Erickson CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC
DNF Norbert Kappel SJBC Teammate Top 5: Benjamin Clarke
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quentin Sims Hammer Nutrition 53/11
2 Calvin Erdman Team City Racing
3 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
4 Dean Abt Team Oakland Cycling
5 Tracy Muegge Sierra Nevada/Reliable Racing
6 John Marengo Team City Racing
7 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
8 Peter Allen Sierra Nevade/Reliable Racing
9 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law
10 Douglas Gonda 3Ft - It's The Law
11 Mark Carson CBRE Racing
12 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team
14 Rj Laffins Chico Cycling Team
15 Gregg Marioni Clean Power Cycling pb TESLA
16 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
17 Ryosei Kaneko Ol Republic/SERT
18 Darin Salk Davis Bike Club Race Team
19 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11
20 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
21 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing Teammate Top 5: Tracy Muegge
22 Steven Davis Sierra Nevada/Reliable Racing Teammate Top 5: Tracy Muegge
23 Gerald Roberts Sierra Nevada/Reliable Racing Teammate Top 5: Tracy Muegge
24 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
DNF Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
DNF Randy Floyd Body Concepts
DNF Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai
DNF Marty Cunningham Folsom Bike/Trek
DNF Josef Lemire ThirstyBear p/b Akamai
DNF Robert Napieralski 3 Ft.-It's The Law
DNF Bill Vaughan Body Concepts Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 15   Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie *wong Folsom Bike
2 Clarice Sayle JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
3 Fiona Winder RAZZLE DAZZLE
4 Joanie Celso JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
5 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
7 Marissa Axell JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Sandra Freeman
8 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Sandra Freeman
9 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
10 Ivy Wang JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Sandra Freeman
11 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Sandra Freeman
12 Jessica Baumgardner Stinner Black Sheep Racing
13 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Sandra Freeman
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Moor SheSpoke Racing
2 Zahra Gill Sho-Air TWENTY20 Development
3 Eleanor Velez
4 Frances Doherty Team Roaring Mouse
5 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Kortney Parman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
8 Meisin Yan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Trish Pablo
9 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
10 Maureen Murphy JAKROO pb Chrome Industries
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trixie Bradley Team Roseville Cyclery
2 Christina Hashimoto Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Genevieve Thomas SheSpoke Racing
4 Desiree Varela SunPower Racing
5 Haley Nielsen SheSpoke Racing
6 Jeana Rose SunPower Racing
7 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
8 Sara Heuston Team Roseville Cyclery Teammate Win: Trixie Bradley
9 Janene Ostrow
10 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
11 Diana Hellman SJBC
12 Christina Davis SJBC
13 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing Teammate Top 5: Genevieve Thomas
14 Amber Pearson Sun Power Teammate Top 5: Desiree Varela
15 Lindsay Howard SunPower Racing Teammate Top 5: Desiree Varela
16 Tina Slagel Bell Real Estate Cycling
17 Adelle Hintz SheSpoke Racing Teammate Top 5: Genevieve Thomas
18 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Alexis Dezubiria JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
DNF Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
DNF Alexi Snyder SheSpoke Racing Teammate Top 5: Genevieve Thomas
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elena Joroski SJBC
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Camille Deluca-flaherty SJBC
3 Loran Vilas Chico Cycling Team
4 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
5 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Susan Breslin CA Technologies racing Teammate Top 5: Elizabeth Benishin
8 Michelle Nightengale CA Technologies Racing Teammate Top 5: Elizabeth Benishin
9 Jessie Hickel CA Technologies Racing Teammate Top 5: Elizabeth Benishin
10 Heidi Alexander SJBC Teammate Top 5: Camille Deluca-flaherty
DNF Katie Boerner Chico Cycling Team Teammate Top 5: Loran Vilas
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3