Log In
Copperopolis Road Race • Apr 15 2017
Light Rain, 48 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Gianni Lamperti Team Swift
3 Richie Vos SunPower Racing
4 Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Luke Lamperti Team Swift
6 Riley Marmesh LOW//Factory Racing
7 Matthew Klene Dolce Vita Freewheel b/p SL2
8 Stefen Creason
9 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Dominik Cinka
10 Phill Mai Team Fremont/FFBC
11 Matt Carvell SunPower Racing Teammate Top 5: Richie Vos
12 Yatwah Mitchell Sierra Nevada/Reliable Racing
13 Megan Ruble Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Dominik Cinka
DNF Erik Schiller SunPower Racing Teammate Top 5: Richie Vos
DNF Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
DNF Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator
DNF Wesley Miyamura Limitless Cycling
DNF Aidan Malmberg CycleSport-Specialized p/b Muscle M Teammate Win: Dominik Cinka
DNF David Ellis Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
DNF Morgan Cole SunPower Racing Teammate Top 5: Richie Vos
DNF Daniel Cobley Big orange
DNF Bright Jerry chipongo Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Aaron Casados Form and Data
DNF Alex Braunstein Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Sergio Iniguez Bell Real Estate Cycling
DNF Amity Gregg Illumonate
DNF Benjamin Dodge Sun Power Racing Teammate Top 5: Richie Vos
DNF Kirk Scheibelhut SquadraSF p/b Terun
DNF Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel
DNF Isaiah Chass Team Swift Teammate Top 5: Gianni Lamperti
DNF Sean Beck Bell Real Estate Cycling
DNF Cameron Hawk Limitless Cycling
DNF Danny Yadron TMB Development p/b Equator
DNF Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Richie Vos
DNF Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Dominik Cinka
DNF Matthew Swartwout TMB Development p/b Equator
DNF Kieth Strong Team Fremont/FFBC
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Hollinger Cycles Sport muscle milk p/b Specia
2 Mikal Davis TMB Development p/b Equator
3 Brian Oconnor
4 Jonatan Jatombliansky SunPower Racing
5 Madden Titus SunPower Racing
6 Cole Weber Strava
7 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Mikal Davis
8 Paul Chomsky
9 Gustavo Tagliari TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Mikal Davis
10 Michael Duffy
11 Baxter Ross
12 Chris Midkiff Chico Cycling Team
13 Jacob Jordan TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Mikal Davis
14 Jonathan Frost TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Mikal Davis
15 Aaron Garcia TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Mikal Davis
16 Cam Juarez
17 James Grady TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Mikal Davis
18 Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
DNF Thomas Kensok
DNF Brian Kuczynski Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Fredy Rustrian
DNF Trevor Niblock Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Matthew Hepworth SunPower Racing Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
DNF Kurt Brown Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Toney
2 Jason Pettitt Audi / Kryki sports
3 Benoit Moriceau Dolce Vita Freewheel
4 Raimundo Martinez
5 Kevin Klinefelter Audi / Kryki sports
6 Eric Patterson Davis Bike Club Race Team
7 John Danby
8 Michael Gould HUNKR.com - PEDALindustries
9 Stefan Fuller RSBIKE
DNF Shinnosuke Hasegawa TEAM OAKLAND CYCLING
DNF Harry Simmonds
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling
2 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Hans Poulsen
DNF Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Hans Poulsen
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reed Williams Peninsula Velo racing
2 Fraser Burch Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Creighton Gruber Team Swift
4 Andrew Haslem Pen Velo
5 Andrew Mathiesen Team Swift
6 Jonas Crean Team swift
7 Orion Pohl Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Fraser Burch
8 Jacob Gorman Limitless Cycling
9 Gaven Vanni Limitless Cycling
10 Jude Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
DNF Chris Stearns Tieni Duro
DNF Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Will Riffelmacher Olympic Club
3 Todd Markelz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
4 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing
5 Chris Coble Olympic Club
6 Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
7 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
8 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
9 Brian Zimny Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
10 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai
11 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
12 Cyrus Behroozi SquadraSF p/b Terun
13 Bill Laddish KaiVelo Racing
DNF Joseph Sullivan SJBC
DNF Paul Berger form+data coaching
DNF Sean Henderson KaiVelo Racing
DNF David Mai ThirstyBear p/b Akamai
DNF Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
DNF Stephen Flynn Acme
DNF Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai
DNF Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
DNF Stefano Profumo KaiVelo Racing
DNF Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
DNF Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
DNF Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Dustin Diede Sac Valley Racing
DNF Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Brian Kellison
3 Dan Rugani CBRE Racing
4 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Brian Kellison
5 Eric Nelson JAKROO presented by Chrome Industri
6 Jason Weldon Scheels
7 Bernhard Nickel
8 Nathan Cauffman Funsport Bikes Cycling Team
9 Philip Barros Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
10 Michael Riyanto SJBC
DNF Jonathan Roach
DNF David Brookes Chico Cycling Team
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Luedtke
2 Gabriel Beddingfield
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
2 Philip Malaspina CoreTechs
3 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai
4 Murray Swanson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
6 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai
7 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
8 Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Murray Swanson
9 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Cris Williams Volo cycling clothing - Jumex - Fuj
11 Keith Whitwell
12 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Murray Swanson
13 David Holland Big Orange Cycling
14 Phil Tercero Coretechs Teammate Top 5: Philip Malaspina
15 Chris Courtney Unattached
16 Michael Penta Big orange
DNF Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
DNF Scott Peifer Folsom Bike
DNF Troy Deibert Paco's
DNF Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Scot Mclean
DNF Carlos Salazar OC Armada / Best-VIP p/b Mazda
DNF Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Scot Mclean
DNF Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henrik Schubert CBRE Racing
2 Kurt Schmal Rio Strada
3 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
4 Geoff Black Rio Strada Racing
5 Russ Erickson CBRE Racing Teammate Win: Henrik Schubert
6 Troy Soares Victory Velo Racing
7 Patrick Peters Body Concepts
DNF Andrew Battistessa Rio Strada Racing Teammate Top 5: Kurt Schmal
DNF Gary Grim CBRE Racing Teammate Win: Henrik Schubert
DNF David Mehl Folsom Bike/Trek
DNF Marty Panos CA Technologies Racing
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timoth Howell
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
2 Dan Shore Hammer/53x11
3 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kevin Metcalfe
4 Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11
5 James allen Davis bike club Davis Bike Club
6 Blake Reed Schnur Racing
7 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
8 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
9 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
10 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
11 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Quentin Sims
13 Josef Lemire ThirstyBear p/b Akamai
14 Carl Nielson CA Technologies Racing
15 Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team
16 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
17 Chris Demattei Victory Velo Racing
18 Dean Abt Team Oakland Cycling
19 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing
20 Craig Lindberg ol'Republic/SERT
DNF Robert Montague Spokesman Bicycles
DNF Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Quentin Sims
DNF Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: James allen Davis bike club
DNF Edward Goulet
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Raphaelian Polli Veloce
2 David Ripp CBRE Racing
3 Ken Shimojima SunPower Racing
4 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Walter Lohse
6 Craig Larsen Monta Vista Velo
7 Mark Poole Body Concepts
8 George Marks Sacramento Golden Wheelmen
9 Rj Laffins Chico Cycling Team
10 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA
11 Randy Floyd Body Concepts
12 Matt Conidaris Body Concepts
13 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
14 Osvaldo Tomatis Body Concepts
15 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Chris Mickelsen
DNF Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
2 Toby Bodden Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Cooper S downing San Jose Bicycle Club / SJBC
4 Felix Silbelus Tieni Duro
5 Shantelle Tupaz
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
2 Cole Davis NCCF Team Specialized Juniors
3 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
4 Even Sangnes Hasle Loren/Oslo Sportslager
5 Jacob Albrecht Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
6 Sam Andersonmoxley Cycle Sport Specialized p/b Muscle
7 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate
8 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Andrew Talansky Cannondale Daypac
12 Tobin Ortenblad Santa Cruz Factory Racing
13 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel p/b SL2
14 Justin Thompson SquadraSF p/b Terun
15 Tim Mcbirney Cycle Sport Specialized p/b Muscle
16 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
17 Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
18 Timmy Bauer Williams Cycling
19 Adam Naguib TMB Development p/b Equator
20 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel p/b SL2
21 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
22 Jeffrey Stern Cycle Sport Specialized p/b Muscle
23 Drew Kogon Velo Club La Grange
24 Christian Lam Squadra SF p/b Terun
25 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
DNF Steven Tortorelli JAKROO presented by Chrome Industri
DNF Maxim Jenkins Davis Bike Club Elite Team
DNF Ben Cook Team Swift
DNF Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
DNF Elliot Hawkes
DNF Nathaniel English Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Stephan Hoffman TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Robert Evans Team Iluminate
DNF Erik Muir Illuminate the bike
DNF Robert Pasco SAFEWAY Cycling
DNF Jack Duncan Hedrick Racing
DNF Matt Tufts Williams Cycling
DNF Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Simon Tuttle Bloc Racing
DNF Chaz Turmon Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Kevin Tufts Williams Cycling
DNF Terence Traughber Portland Bicycle Studio
DNF Martin Szwarc Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Jason Saltzman UCI CT: Aevolo
DNF Justin Rossi Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
DNF Nicholas Reed AMain Cycling Team
DNF Torey Philipp Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
DNF Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
DNF Ryan Oakes AMain Cycling Team
DNF Darin Morgan Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Greg Mccullough Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Ryan Jones Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Leon Gledhill Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Brian Funk Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF John Echeveste Fig Mtn Brew Racing
DNF Adriano Castro Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Joshua Carling Williams Cycling
DNF Addrian Bennett Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Matthew Abdalah SquadraSF p/b Terun
DNF Matt Chatlaong Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
Finishers: Cat 1: 33   Cat 2: 28   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Frances Doherty Team Roaring Mouse
3 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Diana Cedeno
4 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Barlow Lindsay
6 Kortney Parman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Diana Cedeno
DNF Zahra Gill Sho-air TWENTY20 Development
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Schwarz
2 Jill Huyette JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Robin Soares Victory Velo Racing
4 Lauren Desrosiers
5 Elisabeth Huff JL Velo Cycling Team
6 Jeana Rose SunPower Racing
7 Genevieve Thomas SheSpoke Racing
8 Jessica Parteno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
9 Haley Nielsen SheSpoke Racing
10 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
11 Brandi Cleland Victory Velo Racing Teammate Top 5: Robin Soares
12 Margaret Lum PenVelo Racing/Summit Bicycles
13 Rebekah Bermudez SheSpoke
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Hofbauer
2 Colleen Chew
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Ivy Wang JL Velo Cycling Team p/b The Freewh
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clarice Sayle JAKROO presented by Chrome Industri
Finishers: Cat 1: 1