Log In
The Tour of St. Louis Omnium • Mar 20 2021 • St.Louis, MO
Clear, 50 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Furlong Maplewood Bicycle St. Louis 00:25:35.900
2 Christopher Schroeder 00:25:41.100
3 James Reed Maplewood Bicycle St. Louis 00:26:06.200 Teammate Win: Matt Furlong
4 Chance Brown 00:26:20.700
5 Andrew Lydic Boulder Junior Cycling 00:26:23.000
6 Fergus Arthur 00:26:52.140
7 David Gabrick Sunbelt Rentals p/b craft ginger al 00:26:56.560
8 Luke Arens Adapt cycling team 00:26:58.250
9 Ian Barrett 00:27:05.210
10 Tim Mayo Blue River Bicycle Club 00:27:05.720
11 Seth Lasley 00:27:20.590
12 Imraan Gasant 00:27:29.260
13 Asa Child Dogfish/Team Noah 00:27:30.000
14 Orion Child Dogfish/Team Noah 00:27:35.310
15 Jordan Kuiper Trailhead Racing 00:27:43.380
16 Jared Dickerson Bike Surgeon Cycling built by The K 00:27:48.220
17 Logan Brown 00:28:04.460
18 Silas Myers Endurance Sports JR. Development (E 00:28:10.090
19 David Kosela UNKNOWN Racing 00:28:18.330
20 Joseph Krivitsky 00:28:22.640
21 Stephen Merlo 00:29:05.200
22 Brody Burnham 00:29:10.510
23 Jacob Beissel Loon State Cyclists 00:29:12.320
24 Joseph Bouma Boston Mountain Cyclists 00:29:17.710
25 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team 00:29:47.460
26 Matthew Laubach Zone-6 Endurance 00:29:56.470
27 James Klages Pastaria - Big Shark Racing 00:30:04.680
28 Joshua Richards Zone-6 Endurance 00:30:11.250
29 Preston Eye Frazier Cycling 00:30:14.700
30 Jason Roche Road Crew Coffee Racing 00:30:46.210
31 Patrick Finley Momentum Racing LLC - MO 00:30:56.190
32 Stephano Porter 00:31:21.590
33 Henry Bostian Lindenwood University 00:31:36.560
34 John Rausch Missouri University of Science and 00:31:48.920
35 Aaron Banks Zone-6 Endurance 00:32:38.190
36 Andrew Woodruff Team Dayton Bicycling 00:32:40.570
Finishers: Cat 3: 34   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aiden Reuter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:26:15.500
2 Vince Dinkel 00:27:15.700
3 Alex Corby DASH racing 00:27:42.800
4 Coren Hendricks Quantum Racing Development 00:27:50.370
5 Mason Switzer Velo Force 00:27:58.210
6 Samuel Riester BMC/Walmart Cycling Team 00:28:12.870
7 Ryan Carter 00:28:16.140
8 Christopher Pritchard 00:28:29.770
9 Brandon Reinholt 00:28:43.940
10 Ethan Sanchez Team California 00:28:46.500
11 Chatham Anderson 00:28:46.840
12 Nate Coleman KLiCK Cycling 00:28:50.140
13 Michael Karas 00:28:52.260
14 Daniel Johnson 00:28:54.320
15 Chasen Madsen 00:29:05.690
16 Sam Frigo Gene Johnson Cycling Team 00:29:18.650
17 Kyle Kalish 00:29:20.720
18 Michael Butler 00:29:26.390
19 Matthew Mitchell Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:29:32.070 Teammate Win: Aiden Reuter
20 Shawn Oneal 00:29:35.260
21 Evan Lee Apex Racing 00:29:48.060
22 David Rosen The Cannonball-Hub Racing Team 00:29:49.500
23 Josh Worley 00:29:54.650
24 Nathan Cox 00:30:15.000
25 Rem Yoder 00:30:18.000
26 Daniel Davidson 00:30:32.760
27 Jack Bourbonnais 00:30:49.940
28 Patrick Mckay 00:30:51.500
29 Jason Blackketter BMC/Walmart Racing 00:30:52.270
30 Calhan Norman Team Extreme 00:30:54.590
31 Franck Bock 00:31:23.640
32 Jayden Dover 00:31:25.620
33 Samuel Hyde 00:31:27.150
34 Jack Bledsoe 00:31:31.390
35 Tyler Hart 00:31:38.960
36 Sean Seamon 00:31:39.560
37 Taylor Pritchard 00:31:40.100
38 James Ainsworth Blue River Bicycle Club 00:31:49.500
39 Nicholas Ammann 00:31:55.400
40 Daniel Brown 00:33:06.760
41 Jonathan Traughber SBC Cycling 00:33:53.870
42 Jazz Briggs 00:33:59.100
43 Patrick Cavanaugh 00:35:24.570
44 Jeremy Roberts Quantum Racing Development 00:44:14.910 Teammate Top 5: Coren Hendricks
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kellan Maxwell 00:28:02.100
2 Alex Busbey 00:28:43.840
3 Toby Dogwiler SBC Cycling 00:29:10.310
4 Wells Willett 00:29:55.560
5 Max Graman Cincinnati Cyclocross 00:30:25.560
6 Brendan Sheehan 00:30:34.060
7 Thomas Hansen 00:30:40.130
8 Josh Mahlandt Bike Surgeon Cycling built by The K 00:30:43.000
9 Stephan Meyer 00:30:48.410
10 Peyton Besand 00:31:05.590
11 Charlie Moffitt 00:31:09.090
12 Ryan Mcgee 00:31:16.400
13 Luke Moster nine13sports p/b SingletonCoaching 00:31:21.700
14 Andrew Muxen 00:31:34.260
15 Jacob Linn AXUN Cycling 00:31:40.400
16 Peyton Gaskill CUTTERS 00:31:52.410
17 Cameron Summers 00:31:54.810
18 Anson Sperry nine13sports p/b SingletonCoaching 00:32:03.500
19 Daniel Herich 00:32:33.570
20 Bradley Iberg 00:32:33.960
21 Dan Messina Natural Grocers Cycling Team 00:32:34.630
22 Robert Johnson Cannonball The Hub Racing 00:32:58.390
23 Griffin Raduchel nine13sports p/b SingletonCoaching 00:33:00.190
24 Agustin Alvarez 00:33:33.510
25 Leo Buzalsky 00:33:50.400
26 Jacob Garrett 00:34:24.540
27 Nicolas Mutis Velo Force 00:34:28.440
28 Karl Repay Trek-Verge Racing 00:34:55.200
29 Greg Hunt Nemo Velo 00:35:28.890
30 Anthony Repay Trek-Verge Racing 00:35:30.210
31 Logan Ponche 00:35:47.280
32 Brian Schreiber 00:36:25.870
33 Gregory Bennett 00:36:46.090
34 Andrew Selman 00:39:32.140
35 Brian Ellison 00:41:27.700
DNF Justin Hoyt
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 11   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK 00:25:34.820
2 Jon Lester Diablo Cycling 00:25:36.020
3 Eimantas Dubauskas 00:26:59.250
4 David Koonce Marx-Bensdorf/BPC Cycling 00:27:10.080
5 Marcin Rudnik Polish & Slavic Federal Credit Unio 00:27:43.960
6 Matt Bole Kentucky Flyers Cycling Inc 00:28:16.900
7 Matthew Baxter Mid South Racing 00:28:30.950
8 Andrew Messer Texas Roadhouse Cycling Team 00:28:59.760
9 Hanwei Wang GP Velotek 00:29:01.850
10 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU International C 00:29:08.100
11 Brian Davis Diablo Cycling 00:29:22.460 Teammate Top 5: Jon Lester
12 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU International C 00:29:34.620
13 Anderson Bortoletto LAPT CC 00:29:55.550
14 Rick Schopp INTENT Race Team 00:33:31.720
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Givens 00:29:52.640
2 Christopher Massa 00:30:45.060
3 Joe Scherrer Pastaria - Big Shark Racing Team 00:31:06.620
4 Thomas Linhares 00:31:20.650
5 Thomas Gniewek BIKE SURGEON 00:31:26.870
6 Mike Ivancic US Military Endurance Sports 00:31:29.650
7 Bradley Wright 00:31:46.190
8 Mike Hritz Pastaria/Big Shark 00:33:34.960
9 Robert Kusterer Pastaria - Big Shark Racing Team 00:35:59.620 Teammate Top 5: Joe Scherrer
10 Repay Karl Trek Verge Racing 00:36:56.650
11 Scott Frey 00:39:05.690
DNF Les Nagy Bike Surgeon Teammate Top 5: Thomas Gniewek
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Frazier 00:30:34.330
2 Mark Ogden 00:31:04.500
3 Nolan Church Spin Development Race Team 00:31:07.130
4 Broden Kelly nine13sports p/b SingletonCoaching 00:33:32.630
5 Jason Hoover 00:33:51.620
6 Nicolas Haydar nine13sports p/b SingletonCoaching 00:34:03.070
7 Alex Frizzell 00:34:12.320
8 Braden Reitz nine13sports p/b SingletonCoaching 00:36:01.630 Teammate Top 5: Broden Kelly
9 Raef Trujillo Spin Devo 00:37:05.270
10 Cooper Bernstein Spin Development Race Team 00:38:11.320 Teammate Top 5: Nolan Church
11 Dante Thompson 00:39:37.250
12 Roczen Beissel Blue River Bicycle Club 00:44:51.830
13 Jackson Dalton 00:45:45.530
14 Brendan Benigno 00:47:21.830
15 Camden Cummins 00:58:03.400
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health 00:31:52.640
2 Robert Downs 00:32:10.400
3 Raymond Fezzi The Cannonball-Hub Racing Team 00:32:41.030
4 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C 00:33:33.760
5 Gary Gaddis Pastaria - Big Shark Racing 00:34:05.200
6 Ivan Murdock Nashville Local Cycling 00:35:50.840
7 Steve Smith 00:41:26.070
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Oneal 00:27:19.570
2 Brian Bradley Ozark Premier Racing 00:27:51.900
3 Kevin Anderson Velo Force 00:28:01.410
4 Michael Froh The Meteor 00:30:12.120
5 Daniel Fox 00:31:07.060
6 David Keire Velo Force 00:31:18.130
7 Frank Lofrano Intent Racing Team 00:32:39.620
DNF Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Arnopol Project Echelon Racing 00:23:52.260
2 Spencer Seggebruch Pastaria - Big Shark Racing Team 00:24:15.880
3 Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant 00:24:23.560
4 Tobias Klein Kelly Benefit Strategies/LSV 00:24:29.860
5 Luke Feuerhelm LUX/Sideshow p/b Specialized 00:24:34.450
6 Justin Maciekowicz Pastaria - Big Shark Racing Team 00:24:43.010
7 Innokenty Zavyalov Guillotine Cycling 00:24:44.220
8 Spencer Miller DASH RACING 00:24:53.000
9 Hugo Scala Gateway Devo Cycling 00:24:57.060
10 Jonah Killy Kelly Benefit Strategies Elite Cycl 00:24:59.700
11 Robert Binkley Nashville Local Cycling 00:25:28.640
12 Brad Green 00:25:34.220
13 Eric Hill Project Echelon Racing 00:25:35.160 Teammate Win: Richard Arnopol
14 Jordan Miller 00:25:38.510
15 Michael Hemmerlin Strada Racing Club 00:25:41.460
16 Chase Wark Vol Gas Racing 00:25:43.830
17 Brady Mcdonald Gateway Devo Cycling 00:25:44.390
18 Dakota Olsen 00:25:45.750
19 Carter Snow Maplewood Bicycle St. Louis 00:26:00.910
20 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling 00:26:11.740
21 Craig Kielbasa South Chicago Wheelmen 00:26:15.460
22 William Zoughaib Pastaria - Big Shark Racing 00:26:20.440
23 Houston Lundy 00:26:24.770
24 Tyler Reynolds Above and Beyond Cancer Cycling Tea 00:26:27.140
25 Taylor Herron Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:26:58.380
26 Andrew Evans 00:27:01.130
27 Caleb Langley 00:27:16.000
28 Dustin Morici Team Mack Racing Assoc. LTD 00:27:16.000
29 Andrew Harris Nashville Local Cycling 00:27:26.130
30 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 00:27:44.040 Teammate Top 5: Tobias Klein
31 Nathan Wyrick Zone-6 Endurance 00:28:16.660
32 Austin Hess 00:28:34.140
33 Galen Erickson Gene Johnson Cycling Team 00:30:12.470
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 13   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Ruston 901 RACING 00:30:34.800
2 Abbey Sundermeyer Pastaria-Big Shark Racing 00:31:31.890
3 Erika Wilson Zone-6 Endurance 00:32:14.200
4 Kayla Clemons Adapt Cycling 00:32:15.890
5 Olivia Woodruff Sol Squad p/b Whole Sol 00:33:16.640
6 Lauren Weigel Donkey Label 00:34:15.000
7 Caitlin Lucas Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:34:17.070
8 Audrey Baker nine13sports p/b SingletonCoaching 00:34:23.060
9 Chassie Kirby BMC/Walmart Cycling Team 00:34:45.500
10 Megan Lester Diablo Cycling 00:35:10.760
11 Heather Nichols Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:35:20.330
12 Madison Frank 00:35:41.650
13 Ragan Weigel Donkey Label 00:35:46.130
14 Olivia Sandoval Kelly Benefit Strategies/LSV 00:35:58.270
15 Katherine Walther 00:36:43.380
16 Lory Cooper Road Crew 00:36:47.830
17 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching 00:37:34.330
18 Nicole Roy Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:38:21.080
19 Elle Artison 00:39:06.770
20 Katherine Dolen nine13sports p/b SingletonCoaching 00:39:55.280
21 Renee Stanfield Jackson VeloSports 00:40:14.780
22 Cindy Clark Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:40:55.710
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Lester Diablo Cycling 00:37:32.400
DNF Marinda Thompson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Coy 00:29:32.950
2 Sinead Miller 00:29:41.770
3 Sarah Schuetter Robson Forensic p/b Milligan 00:30:21.510
4 Liz Heller RMHC St. Louis Maplewood Bicycle 00:30:31.890
5 Johanna Gref 00:32:45.890
6 Sierra Siebenlist Team Upland Brewing 00:33:04.000
7 Marianne Melling GP VeloTek 00:33:46.750
8 Allison Mccurry Gray Goat Sports 00:34:28.010
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat ?: 1