Log In
Chico Stage Race p/b Sierra Nevada Brewing Co. - Stage 2 • Feb 27 2016 • Chico, CA
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Carling Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:38:00
1
2 Jonathan Baker Chico Masters Cycling Team 3:38:00
2
3 Scott Bromstead Team Specialized/Touchstone Racing 3:38:00
3
4 Christopher Baker Team Specialized/Touchstone Racing 3:38:00
4
5 Andrew Sargent Evolution Racing Team 3:38:00
5
6 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai 3:38:00
6
7 Brian Zimny Peet's Coffee Racing 3:38:00
7
8 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Race Team 3:38:00
8
9 Michael Sayers Craft Factory Team 3:38:00
9
10 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing 3:38:00
10
Teammate Top 5: Scott Bromstead
11 Nathan Freed Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:38:00
11
Teammate Win: Joshua Carling
12 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 3:38:00
12
13 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 3:38:00
13
14 Matthew Adams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:38:00
14
15 Scott Cox Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:38:00
15
16 Piers Barry Thirstybear p/b Akamai 3:38:00
16
17 Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:38:00
17
18 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:38:00
18
19 Dustin Diede Team Velo Wrench 3:38:00
19
20 Christopher Lyman Peet's Coffee Racing 3:38:00
20
21 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai 3:38:00
21
22 John Abate Surf City Cyclery / Cylance / Sterl 3:38:00
22
23 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 3:38:00
23
24 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing 3:38:00
24
Teammate Top 5: Scott Bromstead
25 Michael Claudio Folsom Bike/Trek/Raley's 3:38:00
25
26 David Chipchase SCCA/Starbucks Cycling 3:38:00
26
27 Patrik Lfving CK Ringen 3:38:00
27
28 Lewis Peterson Cycles Veloce/Team Simple Green 3:40:26
29 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing 3:38:00 Teammate Top 5: Scott Bromstead
30 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai 3:42:08
31 David Christenson Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:38:00 Teammate Win: Joshua Carling
32 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:38:00
33 David Harwin Audi Reno Tahoe 3:38:00
34 Sean Fischer Chico Masters Cycling Team 3:43:04 Teammate Top 5: Jonathan Baker
35 Nick Theobald Peet's Coffee Racing 3:38:00
36 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai 3:43:06
37 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team 3:43:06
38 Todd Allington Chico Masters Cycling Team 3:43:09 Teammate Top 5: Jonathan Baker
39 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 3:43:09
40 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Race Team 3:43:09
41 John Barbicas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:43:09
42 Pablo Espinosa Squadra p/b TERUN 3:43:09
43 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team 3:43:09 Teammate Top 5: Jonathan Baker
44 Sean Haidet ArtsCyclery.com/SchnurRacing 3:43:13
45 Jason Snovel LangeTwins Winery Racing Team 3:43:58
46 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai 3:38:00
47 Scott Giles ArtsCyclery.com/Schnur Racing 3:38:00
48 Norman Zellers Lange Twins Winery Racing Team 3:38:00
49 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team 3:48:41
50 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Race Team 3:48:54
51 Matt Tufts Folsom Bike/Trek/Raley's 3:49:11
52 Jeffrey Galland Chico Masters Cycling Team 3:49:11 Teammate Top 5: Jonathan Baker
53 Curtis Eastin Dayka+Hackett 3:49:17
54 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 3:49:17
55 Fredrik Bengtsson CK Ringen 3:49:17
56 Sean Henderson LangeTwins Winery Racing Team 3:38:00
57 Chad Timmerman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 4:07:07 Teammate Win: Joshua Carling
58 David Albrecht Chico Masters Cycling Team 4:07:07 Teammate Top 5: Jonathan Baker
59 Joseph Holt Chico Masters Cycling Team 4:07:07 Teammate Top 5: Jonathan Baker
60 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 4:07:07
61 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Race Team 4:28:27
62 Shon Holderbaum StageOne Test Team 4:28:44
63 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing 3:38:00
DNF Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish
DNF Michael Kopp Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 27   Cat 3: 12   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai 2:28:51
Off The Front
2 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai 2:28:51
Off The Front
Teammate Win: Brenon Daly
3 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai 2:28:55
Off The Front
Teammate Win: Brenon Daly
4 Janne Hamalainen Hammer/53x11 2:28:57
Off The Front
5 Ron Amos Hammer/53x11 2:29:00
Off The Front
6 Scott Fonseca Audi Reno/Tahoe Cycling Team 2:31:06
1
7 Dan Martin Peet's Coffee Racing 2:31:06
2
8 Dan Shore Hammer/53x11 2:31:06
3
Teammate Top 5: Janne Hamalainen
9 Murray Swanson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:31:06
4
10 Philip Malaspina SJBC 2:31:06
5
11 Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai 2:31:06
6
Teammate Win: Brenon Daly
12 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedics Associates Cyc 2:31:13
13 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal 2:31:23
14 Ross Tinline Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:33:12
15 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing 2:33:18
1
16 Wilson Gorrell Folsom Bike/Trek/Raleys 2:33:18
2
17 Andrew Heinemann Audi Reno/Tahoe Cycling Team 2:33:20
3
18 Gus Platis Rio Strada Racing 2:33:20
4
19 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:33:20
5
20 Todd Munk SJBC 2:33:20
6
21 Cale Reeder Hammer/53x11 2:33:20
7
Teammate Top 5: Janne Hamalainen
22 Steven Simone Audi Reno/Tahoe Cycling Team 2:33:20
8
23 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai 2:33:20
9
Teammate Win: Brenon Daly
24 Chris Ott Peet's Coffee Racing 2:33:20
10
25 Hunter Ziesing Hammer/53x11 2:33:20
11
Teammate Top 5: Janne Hamalainen
26 Dean Laberge Peet's Coffee Racing 2:33:20
12
27 Jason Cruser R4R - Make a Wish 2:34:34
28 John Coletta Peet's Coffee Racing 2:34:34
29 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team 2:35:12
30 Jeff Dillon Folsom Bike/Trek/Raleys 2:35:19
31 Roger Martin R4R - Make a Wish 2:35:19
32 Darryl Smith R4R - Make a Wish 2:35:25
33 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai 2:35:25 Teammate Win: Brenon Daly
34 Christopher Townzen Audi Reno/Tahoe Cycling Team 2:35:25
35 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek/Raleys 2:35:25
36 Mark Fleishman CyclesFANATICRacing.com 2:35:28
37 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team 2:35:47
38 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing 2:41:19
39 Rann Valdez R4R - Make a Wish 2:44:22
40 Phil Tercero SJBC 2:44:22
41 Lynden Mclaughlan Wells Kovarus Racing Team 2:44:22
42 Kevin Baker CyclesFANATICRacing.com 2:44:22
43 Klaus Grimm Audi Reno/Tahoe Cycling Team 2:44:22
44 Mark Dawson Fusion Sport 2:44:22
45 Ryosei Kaneko ol republic /sert 2:44:22
46 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai 2:44:22 Teammate Win: Brenon Daly
47 Raymond Cook Allegiant Travel pb Matt Smith Phys 2:44:22
48 Mark Fiori Folsom Bike/Trek/Raleys 2:44:22
49 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akama 2:44:22
50 Donald Pattalock Audi Reno/Tahoe Cycling Team 2:46:50
51 Lance Haag ThirstyBear p/b Akamai 2:46:50 Teammate Win: Brenon Daly
DNF Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
DNF Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Chris Callahan R4R - Make a Wish
DNF Joshua Grass R4R - Make a Wish
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 28   Cat 3: 21   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai 1:45:00
Off The Front
2 Steven Holland Illy Coffee 1:45:07
Off The Front
3 Marty Cunningham Folsom Bike/Trek/Raley's 1:45:17
4 Joseph Foster R4R-Make A Wish 1:45:18
5 Chris Black Safeway Cycling 1:45:21
1
6 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 1:45:21
2
7 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai 1:45:21
3
Teammate Win: Hans Gouwens
8 John Marengo Team City Racing 1:45:21
4
9 Calvin Erdman Team City Racing 1:45:21
5
10 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:45:21
6
11 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai 1:45:21
7
Teammate Win: Hans Gouwens
12 Kurt Bickel 3Ft - It's The Law 1:45:25
13 Craig Lindberg ol' Republic / SERT 1:45:28
14 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:45:38
15 Bubba Melcher RENO-TAHOE AUDI 1:45:38
16 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters 1:45:49
17 Dan Tilzey Audi Reno-Tahoe Cycling 1:46:08
18 Clay Johnson Chico Masters Cycling Team 1:48:32
19 Robert Napieralski 3Ft - It's The Law 1:48:37
20 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law 1:48:37
21 Roderick Gilchrist SJBC 1:48:37
22 Robert Mcwhorter US MILITARY ENDURANCE SPORTS 1:48:48
23 Dave Steindorf Chico Masters Cycling Team 1:51:47
24 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing 1:51:50
25 Tracy Muegge Sierra Nevada/Reliable Racing 1:51:54
26 David Corthell Audi Reno-Tahoe Cycling 1:52:04
27 Rj Laffins Chico Masters Cycling Team 1:55:11
28 Jeff Tanforan Sierra Nevada/Reliable Racing 1:55:11
29 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team 1:55:11
30 Bruce Ruana Audi Reno-Tahoe Cycling 1:55:16
31 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team 1:55:19
32 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team 1:55:19
33 Byron Fountain Chico Masters Cycling Team 2:21:26
34 Douglas Weseman Chico Masters Cycling Team 3:27:35
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 11  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel 3:40:05
Off The Front
2 Bo Knickman LUX/Stradling 3:40:06
Off The Front
3 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel 3:40:11
Off The Front
Teammate Win: Zachary Morvant
4 David Priest Fig Mtn Brew Racing 3:40:56
Off The Front
5 Anthony Fitch Pacific Premier Bank Cycling Team 3:40:56
Off The Front
6 Mathew Ly LUX/Stradling 3:44:02
1
7 Imeh Nsek LUX/Stradling 3:44:02
2
Teammate Top 5: Bo Knickman
8 Cole Davis NCCF / Team Specialized 3:44:02
3
9 Jordan Ruffino Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 3:44:02
4
10 Robert Angle TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike 3:44:02
5
11 Vincent Gonzales TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike 3:44:02
6
12 Samuel Boardman Big Orange Cycling 3:44:02
7
13 Robert Schell CoreTechs Elite 3:44:02
8
14 Adam Oliver Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 3:44:02
9
15 Sean Burkitt Michelob Ultra - La Grange +21 3:44:02
10
16 Ryan Szabo Pacific Premier Bank Cycling Team 3:44:02
11
Teammate Top 5: Anthony Fitch
17 Eric Oien Echelon - Storck Development Team 3:44:02
12
18 Camden Vodicka LUX/Stradling 3:44:02
13
Teammate Top 5: Bo Knickman
19 Joseph Bacala Audi 3:44:02
14
20 Richard Holic LUX/Stradling 3:44:02
15
Teammate Top 5: Bo Knickman
21 Johnathan Crandall Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 3:44:02
16
22 Sean Allen Dolce Vita Freewheel 3:44:02
17
Teammate Win: Zachary Morvant
23 Bruno Suttles Davis Bike Club Elite Team 3:44:02
18
24 Jeffrey Stern Fig Mtn Brew Racing 3:44:02
19
Teammate Top 5: David Priest
25 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel 3:44:02
20
Teammate Win: Zachary Morvant
26 Maxx Chance COGA Elite Cycling Team 3:44:02
21
27 Chaz Turmon Cycle Sport Specialized 3:44:02
22
28 Jonathan Mckenzie TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike 3:44:02
23
29 Tom Salvesen Cycle Sport Specialized 3:44:02
24
30 Stephen Cabebe CoreTechs Elite 3:44:02
25
31 Unknown Rider Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:44:02
26
32 Timothy Lang LOW// Factory Racing 3:44:02
27
33 Kirk Nordgren Fig Mtn Brew Racing 3:44:02
28
Teammate Top 5: David Priest
34 Erik Muir Team Illuminate 3:44:02
29
35 Jaffa Prince 3:44:12
36 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage 3:44:12
37 Steven Tortorelli Dolce Vita Freewheel 3:44:12 Teammate Win: Zachary Morvant
38 Alex Newcomb AMain Cycling Team 3:44:12
39 Justin Barber Reynolds Roofing/CRJ Racing 3:44:17
40 Joshua Gottlob Reynolds Roofing / CRJ racing 3:44:17
41 Robert Lander AMain Cycling Team 3:44:21
42 Jack Duncan Audi 3:44:31
43 Marcus Beltramo Dolce Vita Freewheel 3:44:40 Teammate Win: Zachary Morvant
44 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:44:55
45 Jaap Berg AMain Cycling Team 3:44:02
46 Raul Arias j.r. Squadra SF p/b terun 3:47:22
47 Austin Venhuizen 0 3:47:27
48 John Fritz Michael David Winery Cycling Team 3:47:33
49 Kyle Thielen Echelon - Storck Development Team 3:47:36
50 Ryan Oakes AMain Cycling Team 3:48:16
51 Chris Bosco Velo Reno 3:51:37
52 Corey Duren AMain Cycling Team 3:51:55
53 Jason Smith Fig Mtn Brew Racing 3:51:59 Teammate Top 5: David Priest
54 Maciej Wojciechowski Dolce Vita Freewheel 3:51:59 Teammate Win: Zachary Morvant
55 Sydney Newsom Dayka Hackett 3:51:59
56 Ford Murphy BikeReg Elite Cycling 3:52:26
57 Brent Emoff AMain Cycling Team 3:57:25
58 Thomas Adamson TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike 3:58:18
59 Rex Roberts Pacific Premier Bank Cycling Team 3:58:18 Teammate Top 5: Anthony Fitch
60 Justin Onusko 0 3:58:30
61 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team 3:59:52 Teammate Top 5: Anthony Fitch
62 Phillip Kearns Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 4:03:15
63 John Morehouse Grixsen Brewing p/b WestEnd bikes 4:03:15
64 Adam Artner Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 4:03:15
65 Tyler Pearce Integrity Racing 4:07:44
66 John Gregorio TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike 4:09:41
67 Aaron Rindy Velo Reno 4:10:45
68 Dakota Gracey Pacific Premier Bank Cycling Team 4:11:16 Teammate Top 5: Anthony Fitch
69 Rob Dahl JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 4:11:16
70 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling 4:11:24
71 Mike Russell TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike 4:11:24
72 John Garbo Pacific Premier Bank Cycling Team 4:11:26 Teammate Top 5: Anthony Fitch
73 Martin Szwarc Cycle Sport Specialized 4:15:42
74 Sergei Badeka CoreTechs Elite 4:15:46
75 Raphael Oliveira CENTRIC 4:15:48
76 Frank Yang Cycle Sport Specialized 4:15:48
77 Robert Terra Team Mikes Bikes p/b equator coffee 4:16:09
78 Taylor Schmidt COGA Elite Cycling Team 4:17:27
79 Sou Saechao Sacramento Golden Wheelman 4:25:35
80 Joseph Griffith Rio Strada Racing 4:25:35
DNF Taylor Jung COGA Elite Cycling Team
DNF Jeff Stein Nevada Cycling
DNF Mike Betley Stanford Cycling
DNF Garrett Marking AMain Cycling Team
DNF Michael Cordova Chico Masters Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 82   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Andersonmoxley Team Cycle Sport - Specialized p/b 3:58:24
1
2 Leo Yip Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 3:58:24
2
3 Brandon Baker Fig Mtn Brew Racing 3:58:24
3
4 Alex Smith Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 3:58:24
4
5 Erik Vangsnes Dolce Vita Freewheel 3:58:24
5
6 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel 3:58:24
6
7 Jordan Bernstein 0 3:58:24
7
8 Kevin Schell Davis Bike Club Race Team 3:58:24
8
9 Cameron Bond 0 3:58:24
9
10 Austin Miller Sun Power Racing 3:58:24
10
11 Timmy Bauer Sierra Nevada/Reliable Racing 3:58:24
11
12 Nicholas Reed Chico Corsa Cycling Club 3:58:24
12
13 Taylor Kring Limitless Cycling 3:58:24
13
14 Gianni Lamperti Team Swift 3:58:24
14
15 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel 3:58:24
15
Teammate Top 5: Erik Vangsnes
16 Jove Graham Dayka Hackett 3:58:24
16
17 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel 3:58:24
17
Teammate Top 5: Erik Vangsnes
18 Eric Welsh SunPower Racing 3:58:24
18
19 Hayden Mackay Cycles FANATIC 3:58:24
19
20 Dylan Oliva Bike Improve 3:58:24
20
21 Jesse Reeves 0 3:58:24
21
22 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel 3:58:30
1
Teammate Top 5: Erik Vangsnes
23 Kelly Swanberg Monster Media/Spy Racing p/b Fight 3:58:30
2
24 Addrian Bennett Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 3:58:30
3
25 David Silverander Fig Mtn Brew Racing 3:58:30
4
Teammate Top 5: Brandon Baker
26 Yuri Gonzaga Craft Factory Cycling Team 3:58:30
5
27 Fernando Vargas jr TruCycling/Trace3 3:58:30
6
28 Aaron Mcdevitt SJBC 3:58:30
7
29 Jake Taylor Davis Bike Club Elite Team 3:58:42
30 Karsten Walker Cycle Sport - Specialized p/b Muscl 3:58:46
31 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl 3:58:57
32 Rich Thurman Jesus 4:01:07
33 Justin Diamond 0 4:01:11
34 Edward Downs Audi Reno-Tahoe Cycling 4:01:55
35 Juan Duarte 0 4:02:36
36 Eliot Logan JL Velo p/b The Freewheel 4:02:38
37 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel 4:02:44 Teammate Top 5: Erik Vangsnes
38 Conan Wen Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 4:02:44 Teammate Top 5: Leo Yip
39 Tim Mabray Dayka-Hackett 4:02:47
1
40 Luke Lamperti Team Swift 4:02:47
41 Isaiah Chass Team Swift 4:02:47
42 Chris Levins SJBC 4:02:47
43 Wesley Miyamura Rio Strada Racing 4:02:47
44 Yuriy Platoshyn SJBC 4:02:49
45 Nicholas Caster Rio Strada Racing 4:02:50
46 Will Kanz Davis Bike Club Race Team 4:02:52
47 Levi Jago 0 4:03:48
48 Nathan Greenwood Fig Mtn Brew Racing 4:07:49 Teammate Top 5: Brandon Baker
49 Xander Viray Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 4:07:55
50 Douglas Schaller JL Velo p/b The Freewheel 4:10:36
51 Nicholas Morozkoops Chico Corsa Cycling Club 4:10:41
52 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing 4:10:43
53 Travis Retzer Data Driven Athlete Racing 4:10:45
54 Christian Molina Team Velosport 4:10:52
55 Charlie Velez Data Driven Athlete 4:12:26
56 Ethan Frankel Team Swift 4:12:26
57 Ben Cook Team Swift 4:12:26
58 Josue Acosta CRIT FIGHTERS 4:14:11
59 Sean Brandt Dolce Vita Freewheel 4:23:59 Teammate Top 5: Erik Vangsnes
60 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl 4:23:59
61 Oscar Ochoa Opprime Cycling Team 4:24:35
62 Andy Garzoli Main Street Elite p/b Main Street B 4:25:47
63 Will Hahn Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 4:28:59
64 Kyle Fiori Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 4:31:54 Teammate Top 5: Leo Yip
65 Josh Anderson Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 4:34:13
66 Emmett Culp Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 4:34:13
67 Christopher Beall LOW//Factory Racing 4:58:54
68 Jose Cuevas orange pedal 5:01:04
69 Theo Goguely TMB Development p/b Equator 5:10:17
70 Christopher Craig TMB Development p/b Equator 5:10:17
71 Matthew Amicucci Davis Bike Club Race Team 5:11:02
72 Kyle Mccall Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 5:19:07
73 Seth Mcdonough 0 5:42:32
74 Connor Ellison Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 5:59:59 Teammate Top 5: Leo Yip
DNF Jasper Hodgson Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c Teammate Top 5: Leo Yip
DNF John Schiefer SJBC
Finishers: Cat 3: 59   Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeroen Post Davis Bike Club Race Team 1:53:13
Off The Front
2 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:53:16
Off The Front
3 Stuart Watson CBRE Racing 1:53:26
Off The Front
4 Thomas Kensok Team Velo Wrench 1:54:10
Off The Front
5 Aran Watson Berkeley Bicycle Club Race Team 1:54:16
6 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling 1:54:18
7 Trevor Niblock Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 1:54:18
8 William Meyerhoff 0 1:54:20
9 Isaac Hong Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 1:54:22
10 Jeremy Kellogg 0 1:54:26
1
11 Stephen Lenz BRE Cycling 1:54:28
2
12 Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet 1:54:28
3
13 Zane Jensen Main Street Elite 1:54:28
4
14 Jeromy Lee Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 1:54:28
5
15 Prashanth Selvaraj 0 1:54:28
6
16 Morgan Cole 0 1:54:31
17 Jesse Zarate 0 1:54:35
18 Michael Lee Chico Corsa Cycling Club 1:54:37
19 Magnus Bush Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 1:54:40
20 Jose Ayon 0 1:54:51
21 Anthony Odell Team City Racing 1:55:00
22 Matthew Rozek Sierra Nevada/Reliable Racing 1:55:02
23 Andrew Yeager Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 1:55:12
24 Cameron Hawk Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 1:55:31
25 Nathaniel Futterman SJBC 1:56:13
26 Jeff Scott Hub Racing 1:56:13
27 Michael Kurnik TMB Development p/b Equator 1:56:13
28 Alex Jonas TMB Development p/b Equator 1:56:15
29 Seth Warfield Chico Masters Cycling Team 1:56:37
30 Tyler Toulouse Velo Reno 1:56:38
31 Jungho Kim TMB Development p/b Equator 1:56:38
32 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:56:43 Teammate Top 5: Emmett Smith
33 Faron Ryan Reynolds Racing/CRJ 1:56:51
34 Eric Chao Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:56:51 Teammate Top 5: Emmett Smith
35 Tyler Featherstone Chico Corsa 1:57:12
36 Connor Wright 0 1:57:36
37 Chris Midkiff Chico Corsa Cycling Club 1:58:35
38 Paul Chomsky 0 1:58:42
39 Jaime Madrigal CBRE RACING 1:59:11 Teammate Top 5: Stuart Watson
40 Jeremy Pond Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 1:59:42
41 Kevin Tanaka Audi Reno Tahoe Cycling Team 2:00:38
42 Glenn Wallin Velo Reno 2:02:12
43 Alex Braunstein Team Roaring Mouse 2:03:08
44 Jacob Drummond Tieni Duro Junior Cycling 2:03:12
45 Drew Noel Trafiq vs. Traffic 2:03:43
46 Jonathan Jackson Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 2:04:13
47 Michael Duffy 0 2:04:17
48 Jude Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 2:04:35
49 Gaven Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 2:04:49
50 Steven Barnhill Velo Reno 2:06:05
51 Mark Morton Main Street Elite 2:07:21
52 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:08:29 Teammate Top 5: Emmett Smith
53 James Longway Chico Masters Cycling Team 2:08:44
54 Truman Leung Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c 2:08:48
55 Chris Gonzalez Chico Corsa Cycling Club 2:08:53
56 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:09:16 Teammate Top 5: Emmett Smith
57 Dylan Johnson 0 2:11:42
58 Mark Severy Adventure's Edge 2:16:03
59 Christian Lindsey Main Street Elite 2:16:20
60 Phillip Morrissey 0 2:17:04
61 Marco Lei TMB Development p/b Equator 2:23:02
62 Creighton Gruber Chico Masters Cycling Team 2:23:02
DNF Phil Clements Chico Corsa Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 36   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing 1:48:46
2 Mate Adamkovics Berkeley Bicycle Club (BBC) 1:48:49
1
3 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC) 1:48:49
2
4 Nathaniel Mckitterick Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:48:49
3
5 Rich Hufford Victory Velo Racing 1:48:49
4
6 Jeff Dale Revs Road Race 1:48:49
5
7 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing 1:48:49
6
8 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:48:49
7
Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
9 Lance Loveday Victory Velo Racing 1:48:49
8
Teammate Top 5: Rich Hufford
10 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing 1:48:54
11 Robb Herrick Revs Road Race 1:48:58
12 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC) 1:50:46 Teammate Top 5: Mate Adamkovics
13 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:50:48 Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
14 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:50:50 Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
15 Ben French Rev's Road Race 1:50:57
16 Jon Pritchett Ol' Republic/SERT 1:51:06
17 Rob Leever Sierra Nevada/Reliable Racing 1:51:08
18 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:51:44 Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
19 Robert Knock Mandalay Bay/McGhie's 1:51:58
20 Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing 1:52:00
21 Jesse Gibbs TMB Development p/b Equator 1:52:00
22 Ryan Carr Reno Cycling Team p/b Nature's Bake 1:52:08
23 Tim Bright Audi Reno-Tahoe Cycling 1:52:11
24 Darron Sturgeon Reno Wheelmen 1:52:51
25 Garin Moore Victory Velo Racing 1:52:51 Teammate Top 5: Rich Hufford
26 Zachary Hilton SJBC 1:53:49
27 Aron Yevuta Victory Velo Racing 1:55:27 Teammate Top 5: Rich Hufford
28 Jerrold Garrard Victory Velo Racing 1:55:29 Teammate Top 5: Rich Hufford
29 Pablo Viramontes 0 1:55:47
30 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team 1:56:17
31 David Garzoli Main Street Elite p/b Main Street B 1:56:28
32 Alex Velez LeadOut Racing 1:58:13
33 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:02:56 Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
34 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling 2:03:17
35 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:04:37 Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
36 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles 2:06:42 Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
37 Edwin Grandez LeadOut Racing 2:15:34
DNF Francois Cazalot Audi Reno-Tahoe Cycling
DNF Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
DNF Brandon Tyler Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Nathaniel Mckitterick
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 16   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Pietrofesa Peninsula Velo Racing 1:49:58
Off The Front
2 Craig Tanner CBRE Racing 1:50:13
Off The Front
3 Matthew Trethric CBRE Racing 1:50:59
1
4 Patrick Norville Sierra Nevada/Reliable Racing 1:50:59
2
5 Mark Massey Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:50:59
3
6 Rob Ballan Audi Reno-Tahoe Cycling 1:50:59
4
7 Steve D'alencon��� Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:50:59
5
Teammate Top 5: Mark Massey
8 Donald Dumaine Revs Road Race 1:50:59
6
9 Joe Herrick Audi Reno-Tahoe Cycling 1:50:59
7
10 Dan Goldsmith ol' Republic / SERT 1:50:59
8
11 Michael Williams Audi Reno-Tahoe Cycling 1:50:59
9
12 Henrik Schubert CBRE Racing 1:50:59
10
Teammate Top 5: Craig Tanner
13 Matt Marks Victory Velo Racing 1:50:59
11
14 Ludovic Legrand Peninsula Velo Racing 1:51:05 Teammate Win: Mark Pietrofesa
15 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:51:07 Teammate Top 5: Mark Massey
16 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:53:38 Teammate Top 5: Mark Massey
17 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:54:22 Teammate Top 5: Mark Massey
18 Bill Higgins 0 1:54:26
19 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles 1:54:27 Teammate Top 5: Mark Massey
20 Thomas wood ? ol' Republic / SERT 1:55:44
21 Renzo Bernales Team City Racing 1:55:44
22 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing 1:55:44 Teammate Top 5: Patrick Norville
23 Roy Hui Team City Racing 1:58:22
24 Michael Rainey 0 1:59:17
25 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team 2:04:46
26 David Vincent Audi Reno-Tahoe Cycling 2:06:03
27 Jess Curtis 0 2:08:22
28 Eric Boales Team City Racing 2:09:08
29 John Simmons Team City Racing 2:11:43
30 Tony Watts Audi Reno-Tahoe Cycling 2:11:49
31 Gary Linowski 0 2:11:57
32 Edward Cruz Republic/SHO-AIR 2:11:59
33 Kevin Weiske Reno Cycle & Fitness 2:21:22
34 James Stevens Saba 2:23:22
35 Michael Rianda 0 2:23:42
36 Evan Billman Chico Masters 2:32:29
DNF Winston Asprec CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Tanner
DNF Rob Lytle CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Tanner
DNF Patrick Konzen Chico Masters
DNF Brandon Reif crossiscoming.com
DNF Michael Tauber Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Mark Massey
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Williams UCI CT: Axeon Hagens Berman 3:24:18
1
2 Lucas Sebastian haedo Jamis - Sutter Home 3:24:18
2
3 Stephen Bassett Jamis - Sutter Home 3:24:18
3
4 Charles Huff Rally Cycling 3:24:18
4
5 Jesse Anthony Rally Cycling 3:24:18
5
6 Evan Huffman Rally Cycling 3:24:18
6
7 Michael Hernandez CCB Racing 3:24:18
7
8 Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:24:18
8
9 Cortlan Brown Canyon Bicycles - Shimano 3:24:18
9
10 Ulises Alfredo KHS-Maxxis-JLVelo 3:24:18
10
11 Christopher Blevins NCCF/Team Specialized Racing Jrs 3:24:18
11
12 Sean Bennett An-Post Chain Reaction 3:24:18
12
13 Ethan Reynolds CCB Racing 3:24:18
13
14 Kyle Murphy Jamis - Sutter Home 3:24:18
14
Teammate Top 5: Lucas Sebastian haedo
15 Timothy Rugg Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:24:18
15
16 Jules Goguely Echelon - Storck Development Team 3:24:18
16
17 Eamon Franck Astellas Cycling Team 3:24:18
17
18 Chris Prendergast H&R Block Pro Cycling 3:24:18
18
19 William Routley Rally Cycling 3:24:18
19
Teammate Top 5: Charles Huff
20 Brandon Mcnulty LUX / Stradling 3:24:18
20
21 Cameron Piper Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:24:18
21
22 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:24:18
22
23 Alexander Gaidis Echelon - Storck Development Team 3:24:18
23
24 Taylor Warren COGA Elite Cycling Team 3:24:18
24
25 David Lombardo True Veterinary Care P/B Gryphon Ad 3:24:18
25
26 Jeremy Ward Mercedes Benz p/b George's Cycles 3:24:18
26
27 Owen Gillott Echelon - Storck Development Team 3:24:18
27
28 Luis Alberto romero amaran Jamis - Sutter Home 3:24:18
28
Teammate Top 5: Lucas Sebastian haedo
29 Gera Medina AMain Cycling Team 3:24:18
29
30 Cameron Clark Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 3:24:18
30
31 Justin Rossi Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:24:18
31
32 Justin Pfaff Stradalli Wizard 3:24:18
32
33 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:24:18
33
34 Shane Kline Rally Cycling 3:24:18
34
Teammate Top 5: Charles Huff
35 Jason Gandzjuk Echelon - Storck Development Team 3:24:18
35
36 Kaler Marshall Canyon Bicycles - Shimano 3:24:18
36
37 Mario Zamora rangel Stage2cyclery 3:24:18
37
38 Kai Applequist Mercedes Benz p/b George's Cycles 3:24:18
38
39 Elliot Salmon Team Rhino Rush 3:24:18
39
40 Maxim Jenkins Astellas Cycling Team 3:24:18
40
41 Justin Mauch Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:24:18
41
42 Neilson Powless UCI CT: Axeon Hagens Berman 3:24:26 Teammate Win: Tyler Williams
43 Bryan Larsen Echelon - Storck Development Team 3:24:28
44 Bjorn Selander Rally Cycling 3:24:35 Teammate Top 5: Charles Huff
45 Walton Brush waltonbrush@gmail.com 3:24:42
46 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:24:48
47 Geoffrey Curran UCI CT: Axeon Hagens Berman 3:25:01 Teammate Win: Tyler Williams
48 Pierrick Naud Rally Cycling 3:25:19 Teammate Top 5: Charles Huff
49 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:26:01
50 Gavin Murray Echelon - Storck Development Team 3:24:18
51 Aj Snovel Davis Bike Club Elite Team 3:29:08
1
52 Kyle Buckosky Trek Red Truck p / b Mosaic Homes 3:29:08
53 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:29:08
54 Jules Gilliam Team Specialized Racing 3:29:08
55 David Williams Astellas Cycling Team 3:29:08
56 Darin Morgan CoreTechs Elite Cycling Team 3:29:08
57 Austin Arguello Smith and Nephew 3:29:08
58 Jake Sitler Astellas Cycling Team 3:29:08
59 Steve Fisher Canyon Bicycles - Shimano 3:29:50
60 Thomas Soladay Rally Cycling 3:31:42 Teammate Top 5: Charles Huff
61 Nigel Ellsay Silber Pro Cycling 3:31:42
62 Leon Gledhill Cycle Sport Specialized Muscle Mil 3:31:42
63 Michael Jasinski Team Clif Bar 3:31:42
64 Justin Oien UCI CT: Axeon Hagens Berman 3:31:42 Teammate Win: Tyler Williams
65 Torey Philipp Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:31:42
66 Josh Howard Mercedes Benz p/b Georges Cycles 3:31:42
67 Matt Rodrigues Team Illuminate 3:31:42
68 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:31:42
69 Erick Sobey SoCalCycling.com 3:31:42
70 Jason Saltzman Team Illuminate 3:31:42
71 Cory Lockwood KHS-Maxxis-JLVelo 3:31:42
72 Byron Anson Echelon - Storck Development Team 3:31:42
73 Ryan Moore Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:31:42
74 Dillon Caldwell Canyon Bicycles - Shimano 3:31:42
75 Anthony Ferretti AMain Cycling Team 3:31:42
76 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 3:31:42
77 Sean Mcelroy NCCF/Team Specialized Racing Jrs 3:31:42
78 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:31:42
79 Robert Freeman KHS-Maxxis-JLVelo 3:31:42
80 William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:31:42
81 Erik Slack COGA Elite Cycling Team 3:31:42
82 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JLVelo 3:35:16
83 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team 3:35:16
84 Matt Schaupp Echelon - Storck Development Team 3:35:16
85 Vincent Owens Team Clif Bar 3:35:16
86 Brennan Percy AMain Cycling Team 3:35:16
87 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B 3:53:38
88 Innokenty Zavyalov SoCalCycling.com 3:53:50
89 Pat Casey Canyon Bicycles - Shimano 3:53:50
90 Tony Wolf CoreTechs Elite Cycling Team 3:59:05
DNF Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Tommy Lucas Echelon - Storck Development Team
DNF Fabrizio Vonnacher KHS-Maxxis-JLVelo
DNF ? George Mercedes Benz p/b Georges Cycles
DNF Nick Baird CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Willem Boersma Race Clean
DNF Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
DNF Robert Evans Team Illuminate
DNF Francis Barriault Andre cycle Kaycan RDS
DNF Neal Shepherd COGA Elite Cycling Team
Finishers: Cat 1: 79   Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Muegge LA Sweat 3:57:21
2 Scotti Lechuga Hagens Berman | Supermint 3:57:21
3 Jamie Gilgen Visit Dallas DNA Pro Cycling 3:57:24
1
4 Heather Fischer Rally Cycling 3:57:24
2
5 Sofia Arreola navarro TWENTY16 RIDEBIKER 3:57:24
3
6 Lauren De crescenzo Visit Dallas DNA Pro Cycling 3:57:24
4
7 Allie Dragoo TWENTY16 RIDEBIKER 3:57:24
5
Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
8 Alison Starnes Cylance Pro Cylancd 3:57:24
6
9 Larissa Fitchett TWENTY16 RIDEBIKER 3:57:24
7
Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
10 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 3:57:24
8
11 Megan Alderete Hagens Berman | Supermint 3:57:28 Teammate Top 5: Scotti Lechuga
12 Joy Mcculloch KHS-Maxxis-JLVelo 3:57:28
13 Jennifer Tetrick TWENTY16 RIDEBIKER 3:57:28 Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
14 Gillian Ellsay Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Ho 3:57:28
15 Diane Moug Folsom Bike / Trek Women's Racing 3:57:28
16 Leah Thomas TWENTY16 RIDEBIKER 3:57:34 Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
17 Clarice Sayle JAKROO 3:57:38
18 Anna Christiansen Visit Dallas DNA Pro Cycling 3:57:40 Teammate Top 5: Jamie Gilgen
19 Allison Linnell Hagens Berman | Supermint 3:57:44 Teammate Top 5: Scotti Lechuga
20 Alison Jackson TWENTY16 RIDEBIKER 3:57:24 Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
21 Beth Ann orton Visit Dallas DNA Pro Cycling 3:57:46 Teammate Top 5: Jamie Gilgen
22 Jessica Noyola TWENTY16 RIDEBIKER 3:58:35 Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
23 Breanne Nalder Visit Dallas DNA Pro Cycling 4:03:36 Teammate Top 5: Jamie Gilgen
24 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 4:03:48
25 Mandy Heintz Visit Dallas DNA Pro Cycling 4:03:48 Teammate Top 5: Jamie Gilgen
26 Holly Breck TWENTY16 RIDEBIKER 4:03:48 Teammate Top 5: Sofia Arreola navarro
27 Ivy Audrain Hagens Berman | Supermint 4:04:24
1
Teammate Top 5: Scotti Lechuga
28 Annemarije Rook Olympia Cycling Team 4:04:25
2
29 Julie Kuliecza Hagens Berman | Supermint 4:04:25 Teammate Top 5: Scotti Lechuga
30 Marie-soleil Blais La Sweat 4:04:25 Teammate Win: Hanna Muegge
31 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 4:04:25
32 Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 4:04:25
33 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 4:04:25
34 Marissa Axell JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 4:04:25
35 Cristina Hughes JAKROO 4:04:25
36 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 4:04:25
37 Melanie Wong Folsom Bike / Trek Women's Racing 4:04:25
38 Brenna Wrye-simpson Olympia Cycling Team 4:04:25
39 Libby Painter Holliday Rock p/b Zoca 4:04:25
40 Clara Honsinger Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 4:04:25
41 Samantha Vroomen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 4:04:31
42 Anna Eriksmo CK Ringen 4:14:56
43 Joanna Dahl���� JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 4:15:12
44 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 4:15:12
45 Judith Wexler Folsom Bike / Trek Women's Racing 4:15:12
46 Shoshauna Laxson Hagens Berman | Supermint 4:15:12 Teammate Top 5: Scotti Lechuga
47 Aliya Traficante Folsom Bike / Trek Women's Racing 4:29:27
48 Laurel Green LGBRC 4:44:20
49 Julie Cushen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 4:52:37
DNF Mia Manganelo Visit Dallas DNA Pro Cycling Teammate Top 5: Jamie Gilgen
DNF Sara Bird Folsom Bike / Trek Women's Racing
DNF Lisa Hulse Chico Masters Cycling Team
DNF Rebecca Beaumont Cyclone d'Alma
DNF Amanda Seigle JAKROO
DNF Elizabeth Caldwell UCSC Cycling
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Otto Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 1:55:27
2 Sara Enders Rio Strada Racing 1:55:29
3 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 1:55:29
4 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team 1:55:33
5 Fanny Bourdais Rio Strada 1:55:36
6 Grace Chuchla Stanford Cycling 1:55:36
7 Julia Gieschen Fig Mtn Brew Racing 1:55:38
8 Alex Brown JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 1:55:43 Teammate Top 5: Sandra Freeman
9 Brooke Danaher Dayka Hackett 1:55:48
10 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 1:56:53 Teammate Win: Elizabeth Otto
11 Erin Sorani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 1:57:56 Teammate Win: Elizabeth Otto
12 Sarabeth Maciey Davis Bike Club 1:57:58
13 Allison Crow Stanford Cycling 1:58:02
14 Trish Pablo Team City Racing 1:58:10
15 Emily Mcdonald Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 2:00:46 Teammate Win: Elizabeth Otto
16 Kelli Samuelson LA Sweat 2:01:07
17 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 2:01:09 Teammate Top 5: Sandra Freeman
18 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 2:01:46 Teammate Top 5: Sandra Freeman
19 Loran Vilas Chico Masters Cycling Team 2:04:51
20 Christine Jerko Portland Bicycle Studio 2:05:10
21 Erica Schwanke JAKROO 2:05:31
22 Janine Rood Chico Masters Cycling Team 2:05:55
23 Ayesha Mcgowan RAZZLE DAZZLE 2:11:20
24 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker 2:11:20
25 Megan Brinkmeyer Team City Racing 2:11:23
26 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE 2:11:23
27 Elisabeth Johnson JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 2:11:23 Teammate Top 5: Sandra Freeman
28 Michele Matsumura 0 2:11:23
29 Christine Bergmann 0 2:11:35
30 Elizabeth Hawes 0 2:18:53
DNF Stefanie Mick Audi Reno Tahoe Cycling
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 9