Log In
Snelling Road Race • Mar 4 2017
Clear, 61 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel p/b SL2
2 Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Win: Neil Leonard
3 Allen Lin Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Win: Neil Leonard
4 Yatwah Mitchell Sierra Nevada/Reliable Racing
5 Emmett Smith Pen Velo Racing/ Summit Bicycles
6 Riley Marmesh LOW//Factory Racing
7 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling
8 Matthew Accarrino
9 Wesley Miyamura Limitless Cycling
10 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
11 Mike Castaldo Chico Cycling Team
12 Jamin Chepernich Fulton racing
13 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator
14 Benjamin Dodge SunPower Racing
15 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
16 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
17 Morgan Cole SunPower Racing
18 Jonathan Gunning
19 Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Win: Neil Leonard
20 Matt Carvell SunPower Racing
21 Bright Jerry chipongo Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
22 Sergio Iniguez BRE Cycling
23 Dallas Siok BIKE DOCTOR p/b North Tek
24 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
25 Christopher Pimentel Fulton Racing
26 Micah Lerner LOW// Factory Racing
27 Selim Elhadj VSRT Livermore Cyclery
28 Sean Beck BRECycling
29 Alex Braunstein Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Win: Neil Leonard
30 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling
31 Justin Balderston TMB Development p/b Equator
32 Taylor Schwartz TMB Development p/b Equator
33 Gary Warner OTR Racing
34 Ashton Lyle Squadra-SF
DNF Oscar Nunez C360R Cycling Team
DNF Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
DNF Adamvanminh Martin Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Sean Brandt Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Win: Neil Leonard
DNF Magnus Gille SunPower Racing
DNF Mitch Boehs Bell Real Estate Cycling
DNF Christian Humpert TB143
DNF Alex Poloziouk Kovarus/Wells Fargo Racing Team
DNF Julien Schaller SunPower Racing
DNF Anton Vynogradenko Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Emmett Smith
Finishers: Cat 3: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Rimkus CA Technologies Racing
2 Kurt Brown Dolce Vita Freewheel
3 Ryan Stroup Squadra SF pb Terun
4 Michael Machado
5 Kenneth Tsuda
6 Shane Mcguire??? SunPower Racing
7 Gustavo Tagliari TMB Development p/b Equator
8 John Navarro Team Mikes Bikes Development P/B eq
9 Cameron Hawk Limitless Cycling
10 Nicholas Seaton Sierra Nevada/Reliable Buick GMC
11 Brandon Barragan TMB Development p/b Equator
12 Michael Duffy
13 Jonatan Jatombliansky AVRT
14 Paul Chomsky
15 Madden Titus SunPower Racing
16 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
17 Bernardo Tapia SunPower Racing
18 Sean Martin LOW// Factory Racing
19 Creighton Gruber Chico Masters
20 Peadar O'mochain TMB P/B Equator
21 Chase King Team Swift
22 Chris Midkiff Chico Cycling Team
23 Brian Kuczynski Dolce Vita Freewheel p/b SL2
24 Chris Childs
25 Cory Vogel SunPower Racing
26 Kaito Clarke SJBC
DNF Jeff Lin TMB Development p/b Equator
DNF John Brose Fun Sport Bikes Cycling Team
DNF Justin Soule Eliel Factory Team
DNF Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giovany Bello Dayka-Hackett
2 Justin Maguire Citycycle
3 Richard Loewen
4 Dillon Hollinger Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Brendan Capello Hub Coffee Roasters
6 Ingmar Jungnickel
7 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator
8 Kyle Spradling Fulton Racing
9 Adam Merry
10 Alexander Atmore PenVelo Racing/Summit Bicycles
11 Raimundo Martinez
12 Daniel Regua SJBC
13 Jake Bauch
14 Mark Crockett
15 Chuck Heuring Academy
16 John Nie
17 Joshua Tikhonoff
18 Robert Wotring
19 Michael Osorio PenVelo
20 Tenzin Wangzor
21 John Wasserman SunPower Racing
22 Shinnosuke Hasegawa Team Oakland Cycling
23 Clovis Bryan Fun Sport Bikes
24 Andrew Avedian City Cycle Racing
25 Michael Jones Team Fremont/FFBC
26 Max Amara
DNF Sharath Maddibande srinivasa Audi Kryki
DNF Matthew Maurer Alto Velo
DNF Aaron Burgess Team City Cycle
DNF Cam Juarez
DNF Fabrice Medio N/A
DNF Ben Schembri
DNF James Wiley Team Oakland
DNF Patrick Miller
DNF Paul Salisbury Sierra Nevada/Reliable Racing
Finishers: Cat 5: 34   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckay Kinsey Academy Cycling
2 Toby Bodden Tieni Duro Juniors
3 Matthew Amara Unattached
4 Cooper S downing JAKROO presented by Chrome Industri
5 Benjamin Colby
DNF Walter Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fraser Burch Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Rylan Loader Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Matthew Saldana Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Fraser Burch
5 Orion Pohl Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Fraser Burch
6 Adin Jose Velo Reno
7 Andrew Mathiesen Team Swift
8 Jonas Crean Team Swift
9 Gaven Vanni Limitless Cycling
10 Christopher Walker TEAM BICYCLE BUSINESS
11 Nick Archer ACADEMY
12 Jude Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
13 Jordan Chang Team Fremont P/B Chipotle
14 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Fraser Burch
15 Martin Escamilla Academy
16 Micah Ancell tieni duro
17 Grant Heuring Academy
18 Anton Knepprath
19 Jack Curphey Team Swift
20 John Paul amalong Constellation/Inland Construction
21 Spencer Nguyen Limitless Cycling
DNF Henry Chadwick Team City Sacramento
DNF Sawyer Taylor Team Swift
DNF Tommy Lacampagne SJBC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Chris Coble The Olympic Club
3 Joseph Chicoine Eliel Factory Team
4 Christopher Baker Team Specialized/Touchstone Racing
5 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
6 Mark Howard SunPower Racing
7 Travis Lee Folsom Bike/Trek
8 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
9 Erik Camacho Thirsty Bear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
10 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
11 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
12 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
13 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing
14 Rich Hufford Folsom Bike/Trek
15 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Christopher Baker
16 Steve Kim Team Surf City pb Eliel/Pioneer
17 Mj Foley City Cycle Racing
18 Mate Adamkovics KaiVelo Racing
19 Long Nguyen CBRE Racing
20 Brian Brown Folsom Bike/Trek
21 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
22 Samuel Worthington City Cycle Racing
23 Garin Moore Victory Velo Racing
24 Jason Snovel Sac Valley Racing
25 Joe Chang
26 Rick Graves City Cycle Racing
27 Lucas Paz KaiVelo Racing
28 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
29 Brian Padgett Fusion Sport
30 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
31 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB Teammate Top 5: Chris Coble
32 Jeremiah Root
33 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
34 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
35 Donald Dumaine Revs Road Race
36 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
37 Troy Porter Palmer Cycling
38 David Campbell City Cycle
39 Lindsay Myers Team TIBCO - Silicon Valley Bank
40 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
41 Michael Vella SunPower Racing
42 Scott Bromstead Team Specialize/ Touchstone Masters
43 Michael Holt Morgan Stanley Cycling Team
44 Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
45 Jorge Pont SunPower Racing
46 Erick Marcheschi Morgan Stanley Cycling Team
47 Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Christopher Baker
48 David Porter PenVelo/Summit Bicycles
49 Daniel Turner KaiVelo Racing
50 Chris Espy Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Christopher Baker
51 Alex Holtz Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Christopher Baker
52 Dave Keefe SunPower Racing
53 Scott Gordon LSG RAAM 2017
54 Jason Brown Sac Valley Racing
DNF Todd Markelz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
DNF William Ho SunPower Racing
DNF Thuy Nguyen SunPower Racing
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNF Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Christopher Baker
DNF Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
DNF David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Amatelli
DNF Casey Fallon Team Specialized Touchstone Masters
DNF Sean Henderson KaiVelo Racing
DNF Ben French Revs Road Race
DNF Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Amatelli
DNF Gregory Anderson Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Christopher Baker
DNF Robin Vanvalkenburgh Sac Valley Racing
DNF Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
DNF Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jan Weissenberger
DNF Garrett Wynne Olympic Club
DNF Ted Toribio Folsom Bike/Trek
DNF Amin Tamariz SunPower Racing
DNF Omir Torres Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Benjamin Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Andrew Touchstone Olympic Club
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 31   Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Cheung Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Ryan Chepernich Fulton Racing
3 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bryan Cheung
4 Oto Slavos SquadraSF p/b Terun
5 James Yi Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA/
8 Mark Bachman Team Clean Power Cycling
9 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA
10 Nathan Cauffman Funsport Bikes Cycling Team
11 Igor Dementiev Sacramento Golden Wheelmen (SGW)
12 David Brookes Chico Cycling Team
13 Yann Bertaud Clean Power Cycling pb TESLA
14 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: James Yi
15 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Oto Slavos
16 Nick Stiritz Studio Velo
17 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
18 L Allen shaw Clean Power Cycling p/b Tesla
19 Zachary Hilton SJBC
20 Philip Barros CBRE Racing
DNF Chris Mcgrew Funsport Bikes Cycling Team
DNF Daniel Ayres Off the Front Racing
DNF Timothy Stuart
DNF Brandon Tyler Peninsula Velo Racing/Summit Bicycl
DNF Duncan Hassall Berkeley Bike Club
Finishers: Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Rizzo Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club
3 Dan Pankratz Los Gatos Bicycle Racing Club
4 Chase Latta
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
2 Shaun Bagley CoreTechs Cycling-TwT
3 Sean Haidet Schnur Racing
4 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kevin Metcalfe
5 Andrew Adelman CoreTechs Cycling -TwT
6 Nick Dellamaggiore Morgan Stanley Cycling Team
7 Sean Smith CA Technologies Racing
8 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kevin Metcalfe
9 Kerry Stockwell Team Sierra Neveda/Reliable
10 Rick Lawton R4R-Make A Wish
11 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal
12 Dennis Baker Michael David Winery
13 Hunter Ziesing Hammer/53x11
14 Christopher Kemp Rio Strada Racing
15 Andre Tenthorey Michael David Winery Cycling Team
16 Hayden Mackay Cycles FANATIC
17 Mike Castaldo Chico Cycling Team
18 Jason Cruser R4R - Make a Wish
19 David Baumgardner Sempre Avanti Masters p/b Zaavy Fac
20 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
21 Jeff Dillon Folsom Bike/Trek
22 John Coletta Peet's coffee racing Teammate Win: Kevin Metcalfe
23 Alex Velez Folsom Bike/Trek
24 Philip Vrieling Funsport Bikes Cycling Team
25 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek/Raley's
26 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing
27 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling - TwT Teammate Top 5: Shaun Bagley
28 Adam Andelin Sierra Nevada/Reliable Racing
29 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
30 Patrick Hampton Schnur Racing Teammate Top 5: Sean Haidet
31 Scot Johnson Divine Electric
32 Rob Cady Michael David Winery Cycling Team
33 Herman Johnson Ciclistas del valle
34 Roger Martin R4R - Make A Wish
35 Peter Brisbo CA Technologies Racing
36 Clint Gaver Funsport Bikes Cycling Team
37 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing
38 Richard Del valle Ciclistas del Valle
39 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kevin Metcalfe
40 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing
41 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team
42 Philip Malaspina CoreTechs
43 Daryl Hemenway CoreTechs TWT
44 Nick Roberti
45 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
46 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
47 Robert Doudell Rio Strada Racing
DNF Phil Tercero Coretechs
DNF Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Steve Heaton CoreTechs Cycling Team - TwT
DNF Kevin Davidson CA Technologies Racing
DNF Yutch Cowhie Rio Strada Racing
DNF John Fairbanks Rio Strada Racing
DNF Klaus Grimm Audi Reno -Tahoe Cycling
DNF Mark Fiori Folsom Bike/Trek
DNF Mike Vomund CA Technologies Racing
DNF John Olsen Schnur Racing Teammate Top 5: Sean Haidet
DNF Guy Van natta Core Techs Cycling-TwT Teammate Top 5: Shaun Bagley
DNF Matthew Carinio Schnur Racing Teammate Top 5: Sean Haidet
DNF John Blasquez Castro Valley Cycling Club
DNF Dean Laberge Peet's Coffee Racing Teammate Win: Kevin Metcalfe
DNF Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team
DNF Craig Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
DNF Daryl Parker Rio Strada Racing
DNF Jason Schmidt Funsport Bikes Cycling Team
DNF John Schiefer CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Shaun Bagley
DNF Steven Mcgrath Morgan Stanley Specialized Cycling
DNF David Levine CA Technologies Racing
DNF Lynden Mclaughlan Kovarus Wells Fargo Racing Team
DNF Andrew Nevitt CoreTechs Cycling Team - TwT
DNF Chris Morris R4R-Make A Wish
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 31   Cat 3: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Orban Team Genesolve
2 Gary Grim CBRE Racing
3 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Jim Forester City Cycle Racing
5 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 David Nicholas Fulton Racing
7 Billy Opsal Kovarus / Wells Fargo Racing Team
8 Greg Myers Victory Velo Racing
9 Minh Nguyen Kovarus/Wells Fargo Team
10 John Hawkins Christian Cycling/Hammer Nutrition
11 Ken Shimojima SunPower Racing
12 Benjamin Clarke SJBC
13 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Team
14 Jeff Brooks Victory Velo Racing
15 Allie Abdulla Rio Strada Racing
16 Brian Gokey Team Fremont
17 Scott La perle CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
18 John Sullivan
19 Prashant Singh Team Fremont FFBC
20 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
21 Serge Plasschaert Pen Velo Racing / Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
22 Ward Covert Micheal David Winery Cycling Team
23 Steven Mueller Off The Front
24 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club
25 John Moore SJBC
26 Timm Ryken grattet Davis Bike Club Race Team
27 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
28 Terry Nilsen Pen Velo Racing/Summit Bicyles
29 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
30 Scott Hayes Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
31 Mark Carson CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
32 Marty Panos CA Technologies Racing
33 Daniel Tkach CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
34 David Veneski Off The Front Racing Team
35 Craig Auzenne CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
36 Russ Erickson CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
37 Andrew Battistessa Rio Strada Racing
38 Kurt Schmal Rio Strada
39 Steven Hatter
40 David Sommerfeld off the front
41 Rob Lytle CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
42 Jess Curtis Team Roaring Mouse
43 Ruelito Asino Team Fremon/FFBC powered by Chipotl
DNF Jim Elam Fun Sport Bike
DNF David Temblador Rio Strada Racing
DNF Dave Smith Rio Strada Racing
DNF Rex Moar CBRE Racing Teammate Top 5: Gary Grim
DNF Norbert Kappel SJBC
DNF Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
DNF Lance Burger Fulton Racing
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC
DNF Geoff Black Rio Strada Racing
DNF Ben Swiggett Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
DNF Juan Ortiz Bianchi usa
DNF Venkata Pasumarthy Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Val Encomio Funsport Bikes Cycling Team
DNF Robert Wotring
DNF Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
Finishers: Cat 4: 53   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai
2 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11
3 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Joseph Foster
4 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Joseph Foster
5 Eric Saltzman R4R - Make A Wish
6 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law
7 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
8 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
11 Rob Maheu SJBC
12 Dean Abt Team Oakland Cycling
13 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Joseph Foster
14 Bob Brandt SJBC
15 Scott Leahy SJBC
16 Darryl Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Eric Saltzman
17 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
18 Douglas Gonda 3Ft - It's The Law
19 Don Haugen Sierra Nevada
20 Glen Kinion Clean Power Cycling p/b TESLA
21 Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Hunter Ziesing
22 Stephen Blakemore
23 Robert Goss Sierra Nevada/Reliable Racing
24 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing
25 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
26 Steven Davis Sierra Nevada/Reliable Racing
27 Jon Ornstil Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Hunter Ziesing
28 Josef Lemire ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Joseph Foster
DNF Randy Floyd Body Concepts
DNF Tom Cutter Sacramento Golden Wheelmen
DNF Steven Grusis Off The Front Racing Team
DNF Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Lance Haag ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Joseph Foster
DNF John Berg Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Peter Allen Sierra Nevade/Reliable Racing
DNF Kurt Bickel 3ft It's the Law
DNF Thomas Coulter Morgan Stanley / Specialized Cyclin
DNF Michael Cochran East Sac Bike Shop
DNF Thomas Kellner
DNF Mike Scaglione SJBC
DNF Anthony Reguero Bahati - WTR
DNF Jeff Tanforan Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Frank Winters SABA Dirt Riders
DNF Bill Vaughan Body Concepts Race Team
DNF Donald Langley Morgan Stanley Cycling Team
DNF Douglas Knox Velo Pasadena Team
DNF Gregg Marioni Clean Power
DNF Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Tracy Muegge Sierra Nevada/Reliable Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 18   Cat 3: 21   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Soladay Rally Cycling
2 Jesse Anthony Rally Cycling Teammate Win: Thomas Soladay
3 Emerson Oronte Rally Cycling Teammate Win: Thomas Soladay
4 Justin Mauch Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
5 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Charlie Velez Data Driven Athlete
7 Eric Young Rally Cycling Teammate Win: Thomas Soladay
8 Joshua Carling Williams Cycling
9 Matt Chatlaong Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Justin Mauch
10 Shane Kline Rally Cycling Teammate Win: Thomas Soladay
11 Raul Arias j.r. SquadraSF p/b Terun
12 Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
13 Alexander Cabatic Fulton Racing Team
14 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
15 Jason Gandzjuk Cycle Sport Specialized p/b Muscle
16 Simon Tuttle Bloc Racing
17 Jacob Albrecht Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Justin Mauch
18 Robert Schell Dolce Vita Freewheel p/b SL2
19 Martin Szwarc Cycle Sport Specialized p/b Muscle
20 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
21 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
22 Christopher Beall LOW//Factory Racing
23 Jeffrey Stern Cycle Sport Specialized p/b Muscle
24 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
25 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
26 Miles Lamon Team Clif Bar Cycling
27 Naveen Molloy LOW// Factory Racing
28 Zhaolong Wu Team Oregon Presented by Laurelwood
29 Christopher Ojeda Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
30 Robin Warman Portland Bicycle Studio
31 Greg Mccullough Cycle Sport Specialized p/b Muscle
32 Erik Muir Team Illuminate
33 Chaz Turmon Cycle Sport Specialized p/b Muscle
34 Sean Estes Cycle Sport Specialized p/b Muscle
35 Tony Brady
DNF Mark Alford Lowll Factory racing
DNF Aj Snovel Davis Bike Club Elite Team
DNF Jacob Miller TMB Development p/b Equator
DNF Peter Epsteen Team Velosport
DNF Addrian Bennett Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Sam Andersonmoxley Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Chris Coble The Olympic Club
DNF Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
DNF Timmy Bauer Williams Cycling
DNF Leon Gledhill Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
DNF Brian Funk Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Alton Dunnigan
DNF Jonathan Barbus SquadraSF p/b Terun
DNF Jack Duncan Hedrick Racing
DNF James Laberge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
DNF Matt Tufts Williams Cycling
DNF Steven Tortorelli JAKROO presented by Chrome Industri
DNF Timothy Lang Lowll Factory racing
DNF Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Justin Mauch
DNF Tyler Pearce Integrity Racing
DNF Tim Mcbirney Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Motoharu Sugyo KYOTO SANGYO University
DNF Aaron Rindy Hub Coffee
DNF Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB
DNF Charles Huff Rally Cycling Teammate Win: Thomas Soladay
DNF Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Justin Mauch
DNF Jove Graham Dayka Hackett
DNF Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
DNF Robert Terra Williams Cycling
DNF Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 32   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Myers Chico Cycling Team
2 Sawyer Taylor Team Swift
3 Diniana Piekutowski RAZZLE DAZZLE
4 Naomi Hester
5 Eleanor Velez
6 Amy Moor SheSpoke Racing
7 Rachelle Ortega JL Velo Cycling p/b The FreeWheel
8 Zahra Gill Sho-air TWENTY20
9 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
10 Anelle Little SunPower Racing
11 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
12 Meisin Yan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
13 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
14 Anna Janas RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Diniana Piekutowski
15 Erica Schwanke JAKROO-CHROME INDUSTRIES
16 June Nguyen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
17 Barlow Lindsay JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
18 Maureen Murphy JAKROO presented by Chrome Industri
19 Sandra King JLVelo Racing Team p/b The Freewhee
20 Ann Stuart JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
DNF Monica Holt CoreTechs Staffing
DNF April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
DNF Heidi Alexander SJBC
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kortney Parman JL Velo
2 Sarah Tollman RAZZLE DAZZLE
3 Jill Huyette JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
5 Trixie Bradley Team Roseville Cyclery
6 Jessica Parteno JLVelo Cycling p/b The Freewheel
7 Jill Stone SJBC
8 Christina Davis SJBC
9 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
10 Kate Carlisle SJBC
11 Jeana Rose
12 Loran Vilas Chico Cycling Team
13 Sara Heuston Team Roseville Cyclery Teammate Top 5: Trixie Bradley
14 Jennifer Marchini Breakaway Women's Racing p/b Kineti
DNF Lilli Safley
DNF Lindsay Howard SunPower Racing
DNF Rachel Critelli SheSpoke Racing
DNF Alison Kubota JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
DNF Barbara Toribio Breakaway Women's Racing p/b Kineti
DNF Karen Munoz Breakaway Women's Racing p/b Kineti
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Schwarz
2 Brandi Cleland Victory Velo Racing
3 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing
4 Laura Van den bosch Shespoke Racing
5 Julie Delbuck
6 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Cari Roughley SheSpoke Racing Teammate Top 5: Rebekah Bermudez
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Melanie *wong Folsom Bike/Trek
3 Clarice Sayle JAKROO presented by Chrome Industri
4 Illi Gardner Folsom Bike/Trek
5 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
6 Sara Bird Folsom Bike/Trek
7 Marissa Axell JL Velo Cycling Team p/b The Freewh Teammate Win: Sandra Freeman
8 Elizabeth Otto Folsom Bike/Trek Teammate Top 5: Melanie *wong
9 Sara Enders Folsom Bike/Trek Teammate Top 5: Melanie *wong
10 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
11 Ivy Wang JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
12 Samantha Vroomen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Rikke Preisler JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
DNF Sara Liebert Cycle Sport-Specialized p/b Muscle Teammate Top 5: Megan Ruble
DNF Lorna Fortuna CycleSport Specialized p/b Muscle M Teammate Top 5: Megan Ruble
DNF Laurie Furman JLVelo Cycling Team p/b The Freewh Teammate Win: Sandra Freeman
DNF Amanda Seigle JAKROO RACING TEAM
DNF Mary Ellen ash JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
DNF Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
DNF Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
DNF Fiona Winder RAZZLE DAZZLE
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 1