Log In
Glencoe Grand Prix p/b Illinois Bone and Joint Institute • Jun 3 2017
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Berend Team NeighborLink
2 Jonathan Costin The Pony Shop
3 Alex Tantasook xXx Racing
4 Jack Knetl South Chicago Wheelmen
5 Edgar Vera
6 Fitz Laurie
7 Lydia Chinchilla Team Got Wind?
8 Patrik Kaufman Higher Gear
9 Jonathan Chinchilla Team Got Wind?
10 Evan Peepo
11 Aiden Riefe The Pony Shop Teammate Top 5: Jonathan Costin
12 William Naviaux Higher Gear
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Van mieghem The Pony Shop
2 Peter Swinand The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
3 Melroy Holzhauer ABD Cycling Team
4 Aidan Letzel The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
5 Henry Praznowski The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
6 Nicholas Labbe The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
7 Brooklyn Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
8 Henry Elbert
9 Eamon Mcintyre
10 Kate Doelman
11 George Swinand The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
12 Lily Zehfuss The pony shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
13 Catherine Hecht pony club
14 Malena Riefe The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
15 Francesca Swinand The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
16 James Groenhof Verdigris-Village CX
17 Reese Melsher
18 Jessica Groenhof
19 Grace Praznowski The Pony Shop Teammate Win: Marcus Van mieghem
20 Adam Dippold
21 Benjamin Buchmen
22 Shlomo Zaafrani
23 Dennis Nielsen
24 Olivia Allen
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 11   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Strelecki EMC2 Elmhurst Masters
2 Warrick Spence PSIMET Racing
3 Michael Heagney Intelligentsia-Allied
4 Chad Hartley
5 Patrick Jungenblut RSV Guethersloh
6 David Reyes Tenspeed Hero
7 Erik Tomlinson PSFCU
8 Brian Haas The Weather Channel
9 Nate Iden Burnham Racing
10 Michael Lanyon Burnham Racing
11 Chris Richter Team Heroes First Internet Ban
12 Paul Swinand The Weather Channel
13 Timothy Doelman The Weather Channel
14 Jason Knauff Burnham Racing
15 Bradley Menna Chicago
16 Neal Mcnamara Burnham Racing
17 Benjamin Weaver ZIPP Masters Team
18 Julian Baumgartner Burnham Racing
19 Kyle Selph Sammy's Racing
20 Harry Clark Team Heroes First Internet Ban
21 Michael Froh INTELLIGENTSIA COFFEE
22 Tom Driver Burnham Racing
23 Fernando Barraza
24 Carl Valentin Half Acre Cycling
25 Dan Swenson The Weather Channel
26 Howard Smith The Pony Shop
27 Stephen Griffin Ten27 Cycling Club
28 David Jaggi
29 Briant Kelly PSIMET Racing Teammate Top 5: Warrick Spence
30 Patrick Mcnally Tower Racing
31 Alfonso Reyes The Weather Channel
32 Bryant Mcwhorter Burnham Racing
33 Stuart Grinell The Weather Channel
34 Peter Rolewicz The Weather Channel
DNF Aaron Katin Rockstar Games
DNF Andrew Rizzo The Weather Channel
DNF Thomas Cox Team Heroes First Internet Ban
DNF Karim Abdelkader
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 23   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Royster Union Cycling Team
2 Maciej Molag
3 Patrick Murphy T2 Coaching
4 Jim Groenhof INTENT
5 Zeno Molteni Plus One Cycling
6 Brian Mitchell INTENT
7 Mike Bacino Plus One Cycling Teammate Top 5: Zeno Molteni
8 Brad Rainko
9 David Bowers Half Acre Cycling
10 John Lutz ISCorp Cycling pb SmartChoice M
11 Janusz Rajski TLEN
12 Andrew Campbell Plus Cycling Team
13 Terry O'grady PSIMET Racing
14 Ruairi Brady PSIMET Racing
15 Unknown Rider
16 Sean Seamon INTENT Teammate Top 5: Jim Groenhof
17 James Londono Spokes
18 Guiober Cuevas Team Got Wind?
19 Benjamin Blander
20 Sean Scott Vision Quest
21 Andrew Greif Valley Velo
22 Jeff Sanner Half Acre Cycling
23 Johan Konter Union Cycling Team Teammate Win: Marc Royster
24 Neil Hoffman EMC2Elmhurst Masters
25 Ian Chown
26 Thomas Wallace Union Cycling Team Teammate Win: Marc Royster
27 Joseph Luniak Vision Quest
28 Craig Bryant Union Cycling Team Teammate Win: Marc Royster
29 Mason Rocca
30 Thomas Leu
31 Nicholaos Demas Tower Racing
32 Eric Stuck PSIMET Racing
33 Matthew Flaherty Bicycle Heaven
34 Scott Hansen xXx Racing
35 Anthony Otero PSIMET Racing
36 Peter Ackermann
37 Anthony Solomon
DNF Nathan Brown Vision Quest
DNF Ken Scott Team Bicycle Heaven
DNF Timothy Daugherty
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver ZIPP Masters Team
2 Nate Iden Burnham Racing
3 Michael Froh INTELLIGENTSIA COFFEE
4 Mark Nowack PSIMET Racing
5 Warrick Spence PSIMET Racing
6 David Jaggi
7 Bevan Brookfield Half Acre Cycling
8 Fabio Orlandi
9 Michael Zellmann The Weather Channel
10 Scotty Miner Rogue Racing - MOAB Bike Shop
11 Marc Zionts The Weather Channel
12 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
13 Aaron Katin Rockstar Games
14 Hans Yeates
15 Mark Misicko Tower Racing
16 Andrew Tschampa Pact- DISH Network Cycling
17 John Lafontant PYOC
18 James Raddin
19 Alex Grant Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
20 Jason Holly PSIMET Racing Teammate Top 5: Mark Nowack
21 Thomas Hawley Schellers Evansville Racing Tea
22 Stanley Kelman Bike Palace
DNF Dan Rudrud Bahati Foundation
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Gomez Gateway Harley-Davidson Trek U2
2 Shane Kline Rally Cycling
3 Curtis White Rally Cycling
4 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U2 Teammate Win: Bryan Gomez
5 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team
6 Brice Brookshire Texas Roadhouse Cycling Team
7 Thomas Revard Bissell-ABG-Giant
8 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson Trek U2 Teammate Win: Bryan Gomez
9 Evan Hartig Borah Factory Racing
10 Paul Martin First Internet Bank Cycling Tea
11 Eric Hill Project Echelon Racing
12 Thomas Soladay Rally Cycling Teammate Top 5: Shane Kline
13 Bryce Nuiver EPS Security Cycling Team
14 Andrew Giniat Project Echelon Racing
15 Trevor Rolette Sammy's Racing
16 Ryan O'boyle xXx Racing
17 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Perry
18 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Tea
19 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Tea
20 Marco Wajda Project Echelon Racing
21 Micah Engle Gateway Harley-Davidson Trek U2 Teammate Win: Bryan Gomez
22 Devin Clark Pastaria - Big Shark Racing Tea
23 Michael Saunders DogfishTeam Noah
24 Doug Fagan Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Perry
25 Stephen Wagstaff Project Echelon Racing
26 Brian Kaker Project Echelon Racing
27 Michael Keller Bissell-ABG-Giant
28 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling Tea
29 Igor Shvytov xXx Racing
30 Hogan Sills Bissell-ABG-Giant
31 John Becker * First Internet Bank Cycling Tea
32 Michael Dutczak Bicycle Heaven
33 Robert Berry BELGIANWERKX
34 Luke Momper SBR Quantum Racing
35 Tyler George xXx Racing
36 Kyle Mindick Project Echelon Racing
37 Sven Gartner Sammy's Racing
38 Sean Gardner Gateway Harley-Davidson Trek U2 Teammate Win: Bryan Gomez
39 Taylor Kruse Team Hungry
40 Chris Young xXx Racing
41 Kia Namin Team Velocause
42 Daniel Blumberg KS Energy Services MOSH Team
43 Shane Feehery Bicycle Heaven
44 Nick Hand Quantum Solutions Intelligentsi
45 Sean Metz xXx Racing
46 Hugh Gill DogfishTeam Noah
47 Alex Voitik Sammy's Racing
48 Joshua Carter EGO pb Sammys Bikes
DNF Jake Buescher xXx Racing
DNF Jacob Henningsen Team Hungry
DNF Matthew Zimmer Gateway Harley-Davidson Trek U2 Teammate Win: Bryan Gomez
DNF Daniel Tokarczyk Team Hungry
Finishers: Cat 1: 42   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Winters Marian University Cycling Team
2 Henry Lutz ISCorp Cycling pb SmartChoice M
3 Igor Shvytov xXx Racing
4 David Ross Bicycle Heaven
5 Lucas Guyton
6 Ross Tuneberg Scarlet Fire Racing
7 Nick Hand Quantum Solutions Intelligentsi
8 Julian Toumey Great Dane Velo Club pb Capital
9 Patrick Jungenblut RSV Guethersloh
10 Dane Murphy Chicago Cuttin Crew
11 Thomas Kehrer Bicycle Heaven Teammate Top 5: David Ross
12 Andy Heuser Bicycle Heaven Teammate Top 5: David Ross
13 Aaron Baker xXx Racing Teammate Top 5: Igor Shvytov
14 Ryan Mcloughlin Kreitler Racing Team
15 Nicholas Mckey Andrie Junior Development Team
16 Daniel Shamburger EPS Cycling Team
17 Ben Omalley 303 Project
18 Andrei Cismas xXx Racing Teammate Top 5: Igor Shvytov
19 Paul Hartner Bicycle Heaven Teammate Top 5: David Ross
20 Ryan Schmeling ISCorp Cycling pb SmartChoice M Teammate Top 5: Henry Lutz
21 Joseph Matacale Dan's Comp Factory Racing
22 Thomas Ferguson EMC2
23 Brian Sullivan Race Inc.
24 Kevin Baumann EPS Cycling Team
25 Mark Ayala INTENT
26 Bobby Atkins xXx Racing Teammate Top 5: Igor Shvytov
27 Kevin Whitford xXx Racing Teammate Top 5: Igor Shvytov
DNF Raymond Pitzka Team Velocause
DNF Duncan Oliver
DNF Michael Lucas Team Velocause
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Torbik ABD Cycling Team
2 Eli Keyes Team Velocause
3 Todd Wendell Burnham Racing
4 Dane Murphy Chicago Cuttin Crew
5 Mark Ayala INTENT
6 Thomas Carter Team Mack Racing Assn
7 Bobby Atkins xXx Racing
8 Bryant Mcwhorter Burnham Racing Teammate Top 5: Todd Wendell
9 Brian Sullivan Race Inc.
10 Ryan Schmeling ISCorp Cycling pb SmartChoice M
11 Kevin Baumann EPS Cycling Team
12 Samuel Janisch ISCorp Cycling
13 Josh Davis Scarlet Fire Racing
14 Joseph Matacale Dan's Comp Factory Racing
15 John Bowie INTENT Teammate Top 5: Mark Ayala
16 Brian Kulak Wolfpack Bike Racing
17 Kevin Mangel
18 Matt Holt LifeLine Racing Team
19 Jason Holly PSIMET Racing
20 Jeff Thomas Burnham Racing Teammate Top 5: Todd Wendell
21 Alex Grant Burnham Racing Teammate Top 5: Todd Wendell
22 Johan Konter Union Cycling Team
23 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
24 Jose Rodriguez INTENT Teammate Top 5: Mark Ayala
25 Peter Cavoto PSIMET Racing
26 Jef Mayer
27 Daniel Burkhardt
28 Patrick Brock BELGIANWERKX
29 Andrew Zens Burnham Racing Teammate Top 5: Todd Wendell
30 Rick Schopp INTENT Teammate Top 5: Mark Ayala
31 Jafet Torres Bonkers Cycling
32 Maciej Molag
33 Jonathan Ortony
34 Duncan Oliver
35 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team
36 Michael Cook
37 Andres Echeverri Polish & Slavic FCU Internation
38 Joseph Proszowski Bouledogue Tout Noir
39 Graham Spicer Northwestern University
40 William Lopez Team Got Wind?
41 David Hack Dan's Comp Factory Racing
42 Terry O'grady PSIMET Racing
43 Matt Maniscalco Spidermonkey Cycling
44 Will Ottenweller
45 Ruairi Brady PSIMET Racing
46 Guiober Cuevas Team Got Wind?
47 Mitchell Dutczak Team Velocause Teammate Top 5: Eli Keyes
48 Kevin Whitford xXx Racing
49 Tom Perotti xXx Racing
50 Daniel Chiaravalli Half Acre Cycling
51 Ian Tweedie Team Velocause Teammate Top 5: Eli Keyes
52 Sean Hayek DICE
53 Ralph Rufo ISCorp Cycling pb SmartChoice M
54 Matthew Schmitz
55 Eric Stuck PSIMET Racing
DNF Thomas Hawley Schellers Evansville Racing Tea
DNF Freddy Bernabe
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 23   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Ryan
2 George Hyland Polish & Slavic FCU Internation
3 Janusz Rajski TLEN
4 Andrew Greef Valley Velo
5 Sean Costin
6 Ian Chown
7 Sean Scott Vision Quest
8 Rafal Kuklinski Plus Cycling Team
9 Talius Chickering
10 Nicholaos Demas Tower Racing
11 John Malloy Intent
12 David Holtkamp
13 Jonathan Jaggard
14 Todd Case INTENT
15 Kevin Snodgrass
16 Adam Hilton
17 Dwayne Cooper Major Taylor chicago
18 Peter Mclarnan
19 Matthew Reschke INTENT
20 John Mccormick Higher Gear
21 Michael Matson
22 Nathan Brown Vision Quest
23 Peter Kleinhenz
24 Christopher Sopiarz
25 Tyler Bartley
26 Edgar Vera
27 Nick Price
28 Patrik Kaufman Higher Gear
29 Jake Mullen
30 Kaiwen Luan xXx Racing
31 Stephen Merlo
32 Michael Kelber Union Cycling Team
33 Peter Hoffmann
34 Vinnie Gaynor
35 Brian Knetl South Chicago Wheelmen
36 Scott Epstein
37 Ed Brill Higher Gear
38 Mike Wilson
39 Adam Overberg Half Acre Cycling
40 Chris Drouganis
41 Mark Brim Higher Gear
DNF John Ratz
DNF Mitchell Schwartzwald Higher Gear
Finishers: Cat 5: 31   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Zacks Ann Arbor Velo Club Inc.
2 Marissa Carter Team Mack Racing Assn
3 Elizabeth Kieffer First Internet Bank Cycling Tea
4 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling pb SmartChoice M
5 Erin Walter PSIMET Racing
6 Vincci Fung PSIMET Racing
7 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
8 Niki Nation PSIMET Racing Teammate Top 5: Erin Walter
9 Erin Obradovich BFF Bikes
10 Meesa Maeng Union Cycling Team
11 Traci Elliott ISCorp Cycling pb SmartChoice M Teammate Top 5: Jennifer Picciolo
12 Kristina Caudle BFF Bikes
13 Lorraine Ciofani
14 Jenna Koval Naked Women's
15 Lisa Lim BFF Bikes
16 Ramona Kuna ABD Cycling Team
17 Kristine Deibler Union Cycling Team
18 Megan Tsupros
19 Courtney Tanner
20 Mary Ann Sedor INTENT
21 Lisa Hilleren BFF Bikes
22 Reyna Michel-trapaga
23 Trisha Kurtz Spidermonkey Cycling
24 Babs Owca
25 Denise Karoinn
26 Brooklyn Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 15   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Roorda Sho-Air TWENTY20
2 Daphne Karagianis Velo Classic pb Stan's NoTubes
3 Kendall Ryan Team TIBCO-Silicon Valley Bank
4 Holly Breck Sho-Air TWENTY20 Teammate Win: Stephanie Roorda
5 Tiffany Pezzulo LA Sweat
6 Laura Van gilder Mellow Mushroom pb Psimet
7 Monica Volk Rally Cycling
8 Nicole Mertz Velo Classic pb Stan's NoTubes Teammate Top 5: Daphne Karagianis
9 Jennifer Valente Sho-Air TWENTY20 Teammate Win: Stephanie Roorda
10 Tabitha Sherwood Pastaria - Big Shark Racing Tea
11 Laurel Rathbun Papa John's Racing pb TREK
12 Alijah Beatty NorthStar Development Cycling
13 Jeannie Kuhajek PSIMET Whisper
14 Madison Kriek Papa John's Racing pb TREK
15 Amy Benner Rally Cycling
16 Heather Haviland BFF Bikes
17 Natalia Franco Pastaria-Big Shark Racing
18 Christine Thornburg Chicago Womens Elite Cycling
19 Ashley Weaver Pastaria - Big Shark Racing Tea
20 Megan Heath Rally Cycling Devo
21 Rachel Wills Chicago Womens Elite Cycling
22 Lauren Wissman Chicago Womens Elite Cycling
23 Lily Williams Bonkers Cycling
24 Maria Larkin Chicago Womens Elite Cycling
25 Annie Byrne Chicago Womens Elite Cycling
DNF Tess Senty
DNF Rachel Metherd First Internet Bank Cycling Tea
DNF Jennifer Kosatka Chicago Womens Elite Cycling
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 1   Cat ?: 2