Log In
USA Cycling Amateur Road Nationals Day 2 • Jul 3 2014
Clear, 71 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emerson Oronte GS Ciao
2 Erik Slack Canyon Bicycles - Shimano
3 Walton Brush Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Timothy Rugg Battley Harley-Davidson
5 Maxim Jenkins Marc Pro - Strava
6 Michael Burleigh Primal - Audi Denver
7 Isaiah Newkirk Team Upland Brewing
8 Sean Mccarthy JAM Fund / NCC
9 Kevin Girkins Super Squadra
10 Kyle Murphy
11 Dwayne Farr US Military Cycling Team
12 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Maxim Jenkins
13 Corey Stelljes Racers Against Childhood Cancer
14 Andrew Dahlheim Athlete Octane Cycling
15 Stefano Barberi California Giant Cycling
16 James Peterman Team Rio Grande
17 Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Walton Brush
18 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc.
19 Paul Martin Netherland Rubber
20 Andrew Seitz Lateral Stress Velo Inc.
21 Justin Rossi Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Maxim Jenkins
22 Winston David Century Road Club Assoc
23 Dan Cassidy US Military Cycling Team
24 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching
25 Stefan Rothe Elbowz Racing
26 Benjamin Fogle Lateral Stress Velo Inc.
27 Jameson Ribbens Revolution Cycle/Twin Six
28 James Schurman Century Road Club Assoc
29 Nick Bax Team Rio Grande
30 Mike Stone Stan's NoTubes P/b Proferrin
31 Brad Neagos ICC BISSELL-ABG-GIANT
32 Tristan Schouten
33 David Santos KHS-Maxxis-JAKROO
34 Evan Murphy Century Road Club Assoc
35 John Delong Starlight Custom Apparel
36 Tyler Brandt Stage 17 Racing
37 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Maxim Jenkins
38 Morgan Schmitt Canyon Bicycles - Shimano Teammate Top 5: Erik Slack
39 Mat Stephens Boneshaker Project
40 Eric Hill LAPT CC
41 David Hoyle CT Cycling Advancement Program
42 Martin Vecchio Netherland Rubber
43 Jacob Mueller Stan's NoTubes P/b Proferrin
44 Bryce Young Canyon Bicycles - Shimano Teammate Top 5: Erik Slack
45 Ian Spivack Bayside Velo/Bike Doctor
46 Andrew Clemence Team Cycleton
47 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Walton Brush
48 William Buick Team Rio Grande
49 Jonathan D'alba Lateral Stress Velo Inc.
50 Shane Braley Finish Strong
51 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
52 Cole House Intelligentsia Coffee
53 Ariel Herrmann Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Maxim Jenkins
54 Chris Winn GS Ciao Teammate Win: Emerson Oronte
55 Steven *davis KHS-Maxxis-JAKROO
56 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
57 Joseph Carpisassi Cycletherapy
58 Gabe Varela Canyon Bicycles - Shimano Teammate Top 5: Erik Slack
59 Morgan Ryan VRC
60 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
61 Matt Bole Team Dayton Bicycling
62 Frank Travieso The 706 Project
63 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Walton Brush
64 Ian Baldwin Lake Washington Velo
65 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
66 Shawn Gravois Century Road Club Assoc
67 Cory Greenberg Pedalers Fork-10 Speed Coffee
68 Andrew Scarano The 706 Project
69 Kit Recca GS Ciao Teammate Win: Emerson Oronte
70 Logan Hutchings Boneshaker Project
71 Chris Yotter St Paul Bicycle Racing Club
72 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
73 Daniel Katz Stage 17 Racing
74 Stephen Vogel Hearts Racing Club
75 Giancarlo Bianchi SeaSucker / Guttenplan Coaching
76 Chris Aten White Mountain Road Club
77 Shawn Daurelio KHS-Maxxis-JAKROO
DNF Johnny Mitchell Finish Strong
DNF Chris Moore EGO p/b Sammy's Bikes
DNF Kayle Leo grande dope Surf City Cyclery
DNF Riley Majeune-fagan Team Rio Grande
DNF Jeffrey Pendlebury Team TRU
DNF Gorgi Popstefanov Five Four Sports
DNF Matt Moosa Stan's NoTubes P/b Proferrin
DNF Anthony Olson St Paul Bicycle Racing Club
DNF Brett Kielick Lateral Stress Velo Inc.
DNF Edward Kim Gateway Harley-Davidson
DNF Billy Jones Intelligentsia Coffee
DNF Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six
DNF Daniel Lam ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF Bryan Larsen Stage 17 Racing
DNF Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin
DNF Parker Kyzer Finish Strong
DNF David Wenger Super Squadra
DNF Ross White Credite Velo - Trek
DNF Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six
DNF Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes
DNF Camilo Zambrano Team Rio Grande
DNF Justin Maciekowicz Metro East Cycling
DNF Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Walton Brush
DNF Nathaniel Williams ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF David Reyes Stan's NoTubes P/b Proferrin
DNF Andrew Rizzo Club Bicicletta
DNF Patrick Raines Hearts Racing Club
DNF Allan Rego Century Road Club Assoc
DNF Michael Sayers Herriott Sports Performance
DNF Rob Thompson Netherland Rubber
DNF Nathan Robinson US Military Cycling Team
DNF Tim Savre St Paul Bicycle Racing Club
DNF Daniel Holloway Athlete Octane Cycling
DNF Andrew Buntz Credite Velo - Trek
DNF John Brizzard iii Team LaS'port
DNF Anthony Canevari Athlete Octane Cycling
DNF Brendan Cornett The 706 Project
DNF Devin Clark Athlete Octane Cycling
DNF Andrew Bosco SPY GIANT RIDE p/b MRI
DNF Jeffrey Bannink Type One United
DNF Maxwell Anderson LAPT CC
DNF Colton Barrett Athlete Octane Cycling
DNF Tristin Bentzler Synergy
DNF Sean Barrie Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Timothy Rugg
DNF Robert Frank StageOne Cycling Team
DNF Bryan Fosler Team Wisconsin
DNF George Ganoung Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Chad Hartley Athlete Octane Cycling
DNF Derek Graham ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF David Flynn Hearts Racing Club
DNF Dylan Degan
DNF Andrew Crater Finish Strong
DNF Hunter East Oklahoma City Velo Club
DNF Zachary Felpel Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Timothy Rugg
DNF Brian Ellison St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 1: 126   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Putt UCI CT: Bissell Development Cycling
2 Keegan Swirbul UCI CT: Bissell Development Cycling Teammate Win: Tanner Putt
3 Taylor 'tj' eisenhart BMC Development Team
4 Robin Carpenter UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
5 Zachary Carlson BISSELL-ABG-GIANT
6 Kevin Fish Super Squadra pb AustinBikes
7 Carson Lange VooDoo U23
8 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia
9 Colin Joyce California Giant Berry Farms/Specia
10 Alexey Vermeulen BMC Development Team Teammate Top 5: Taylor 'tj' eisenhart
11 Johnathan Freter UCI CT: Jelly Belly Cycling
12 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
13 Nick Torraca Boneshaker Project
14 Jacob Albrecht Whole Athlete/ Specialized Cycling
15 Bryan Duke Bear Development Team
16 Ansel Dickey California Giant Berry Farms/Specia
17 John Harris CT Cycling Advancement Program
18 Joshua Johnson BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Zachary Carlson
19 Micah Engle Faulkner Nissan Racing
20 Zack Noonan UCI CT: Airgas Cycling
21 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
22 Skyler Mackey Think Finance p/b Trek Bike Stores
23 Ricky Randall DNA Racing
24 Brendan Rhim California Giant Berry Farms/Specia
25 Chad Young CCB Racing
26 Cory Small CCB Racing
27 Andrew Biscardi VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
28 Brendan Mccormack Hot Tubes Development Cycling Team,
29 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser/Grand Performance
30 Chris Johnson * SPY GIANT RIDE p/b MRI
31 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
32 Jackson Long Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
33 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
34 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance
35 Oliver Flautt Lupus Racing Team
36 Colin Catlin NorthStar Development Cycling
37 Stefan Zavislan US Military Cycling Team
38 Andres Alayon Interactive Metronome p/b Mega Cycl
39 Michael Dziedzic White Mountain Road Club
40 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling/NCSF
41 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson
42 Brett Wachtendorf Amoroso's Racing Team
43 Spencer Oswald ISCorp Cycling/NCSF
44 James Snitzer EGO p/b Sammy's Bikes
45 Michael sheehan Elbowz racing Boneshaker Project
46 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
47 Justin Mauch UCI CT: Airgas Cycling
48 Kyle Torres BMW Development Team
49 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
50 Taylor Warren Team Rio Grande
51 Evan Hartig KS Energy Services / Team Wisconsin
52 Gregory Daniel UCI CT: Bissell Development Cycling Teammate Win: Tanner Putt
53 Daniel Eaton Canyon Bicycles-Shimano
54 Logan Owen BISSELL Development Team
55 Tyler Williams BMC Development Team Teammate Top 5: Taylor 'tj' eisenhart
56 Collin Berry BMW Development Team
57 Jordan Cullen Hagens Berman U-23
58 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
59 Richard Arnopol Ravenna Capital Management
60 Tice Porterfield VooDoo U23
61 Nathaniel Beams Think Finance p/b Trek Bike Stores
62 David Goodman Team United Healthcare Georgia/706P
63 Josh Johnson
64 Geoffrey Curran UCI CT: Bissell Development Cycling Teammate Win: Tanner Putt
65 Justin Oien California Giant Cycling
66 Stephen Wagstaff North Carolina State University at
67 Austin Ulich
68 Alan Royek Faulkner Nissan Racing
69 Tommy Schubert Team Upland Brewing - Soma Coffee
70 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
71 Ryan O'boyle xXx Racing
72 Darrell Kohli University of Wisconsin-Madison
73 Ben Bertiger BMW Development Team
74 Grant Koontz Gateway Harley-Davidson
75 Corey Davis Starlight Custom Apparel
76 Jacob King UCI CT: Hincapie Sportswear Develop Teammate Top 5: Robin Carpenter
77 Benjamin Wolfe UCI CT: Jelly Belly Cycling
78 Kai Wiggins CCB Racing
79 Ian Moore BMW Development Team
80 David Novak Kelly Benefit Strategies/LSV
81 David Kessler California Giant Cycling
82 Lucas Elms Pedal p/b LTP Development Team
83 Chad Capobianco High Country Development Team
84 Gunner Dygert ICC BISSELL-ABG-GIANT
85 Jos Chalmers Bissell/ABG Cycling Club
86 Miguel Bryon UCI CT: Hincapie Sportswear Develop Teammate Top 5: Robin Carpenter
87 Elvys Reyes acevedo Somerville Bicycle Shop
88 Alex Darville UCI CT: Bissell Development Cycling Teammate Win: Tanner Putt
89 Paul Lynch BMC Development Team Teammate Top 5: Taylor 'tj' eisenhart
90 Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson
91 Greg Ratzell UCI CT: Airgas Cycling
92 Christopher Meacham
93 George Simpson Natural Grocers Cycling Team
94 Logan Phippen Canyon Bicycles-Shimano
95 Michael Keller South Chicago Wheelmen
96 Matt Schaupp BMW Development Team
97 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores
98 Michael Dessau Hagens Berman Cycling
99 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia
100 Thomas Barnett Lupus Racing Team
101 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
102 Neal Shepherd Kelly Benefit Strategies/LSV
103 Beau Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
104 Thomas Wavrin Groove Subaru Excel Sports
105 Dean Haas
106 Zach Bowden Audi
107 Sammy Moseley Foundation
108 Michael allison Gp velotek GP Velotek
109 Sam Warford Big Orange Cycling
110 Eamon Franck Hagens Berman U-23
111 Colt Peterson Team Rio Grande
112 Connor Walsh CT Cycling Advancement Program
113 Dakota Mcdivitt
114 Benjamin Swedberg California Giant Cycling
115 Curtis White CCB Racing
116 Addison Fuller Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
117 David Cueli The 706 Project
118 Robin Eckmann California Giant Cycling
119 Daniel Williams Korte Hammer Down Racing
120 Brandon Freyer High Country Development Team
DNF William Rekemeyer Credite Velo - Trek
121 Ian Umstead Village Volkswagen Cycling Team
DNF Billy Raynor High Country Development Team
DNF Dakota Schaeffer UCI CT: Airgas Cycling
DNF Cameron Rex Gateway Harley-Davidson
DNF Christopher Putt UCI CT: Bissell Development Cycling Teammate Win: Tanner Putt
DNF Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
DNF Luke Lukas D3DEVO
DNF John Pratt Team TRU
DNF Rudyard Peterson Gateway Harley-Davidson
DNF Mitchell Sides VooDoo Racing
DNF Jacob White ELBOWZ Racing
DNF Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
DNF William Zellmer Team Specialized Racing
DNF Cory Williams KHS-Maxxis-JAKROO
DNF Colby Wait-molyneux Hagens Berman U-23
DNF Jonah Tannos
DNF Jake Spelman Athlete Octane
DNF Nick Torrance BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Zachary Carlson
DNF Max Thilen D3DEVO
DNF Zack Lavergne Dark Horse Racing
DNF Matthew Bruner Happy Tooth Racing
DNF Jack Funk GP Velotek
DNF David Benkoski Echelon Velo
DNF Kyle anderson Park place dealerships Dark Horse Racing
DNF Andrew Bailey Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Daniel Gay Hagens Berman U-23
DNF Wesley Kline UCI CT: Airgas Cycling
DNF Nathan Labecki ISCorp Cycling/NCSF
DNF Charlie Hough UCI CT: Hincapie Sportswear Develop Teammate Top 5: Robin Carpenter
DNF ? Samuel Incycle-Predator Components Elite T
DNF Andrew Hodges Round Here Racing
Finishers: Cat 1: 85   Cat 2: 61   Cat 3: 4   Cat ?: 2