Log In
Berkeley Hills Road Race • Jun 11 2017
Clear, 65 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Traceycook Herbalife p/b Marc Pro-Nature's Bak
2 William Raus S2C / BOSCH pb PEARL IZUMI
3 Sam Quinby Davis Bike Club Elite Team
4 Ben Marshall TMB Development p/b Equator
5 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Aidan Mcneil NCCF Team Specialized
7 Benjamin Gomezvillafane CycleSport - Specialzed p/b Muscle
8 Juan Duarte
9 Erik Schiller SunPower Racing
10 Matthew Accarrino
11 Alex Braunstein Dolce Vita Freewheel p/b SL2
12 Michael Kurnik TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Ben Marshall
13 Matt Carvell SunPower Racing
14 Eric Dasmalchi Cal Cycling
DNF Sholom Jaeger Bicycle.net Racing Team
DNF Matthew Klene Dolce Vita Freewheel b/p SL2
DNF James Evans Stanford
DNF Dan Kappes C510
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Motschwiller Union CC / Olympic Club
2 Fredy Rustrian
3 Masanori Yamashita SunPower Racing
4 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
5 Jeremie Showa Davis Bike Club
6 Fraser Burch Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Bradley Lovegren
8 Reed Williams Peninsula Velo Cycling Club
9 Parker Gara
10 Chase King Team Swift
11 Galen Frechette EuroPRO Checklist
12 Paul Chomsky
13 Stuart Collett CA Technologies Racing
14 Saul Chaplin Tieni Duro
15 Daniel Stark Valley Spokesmen Race Team
16 Charlie Rimkus CA Technologies Racing
17 Dylan Glatt Cognition Racing
18 Cam Juarez
19 Austin Cooper Velo Club La Grange
20 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Matthew Hepworth SunPower Racing Teammate Top 5: Masanori Yamashita
22 Matthew Kanter Team Roaring Mouse
23 Vasileios Raptakis SunPower Racing Teammate Top 5: Masanori Yamashita
24 Shinnosuke Hasegawa TEAM OAKLAND CYCLING
25 Alejandro De simone Union Club
26 Unknown Rider
27 Bernardo Tapia SunPower Racing Teammate Top 5: Masanori Yamashita
28 David Miller Stanford University
29 Adrian luis ?
30 Alvin Chan Team Roaring Mouse
31 Houtan Bineshtarigh Serious Cycling
32 Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: Masanori Yamashita
33 Peter Ambiel SunPower Racing Teammate Top 5: Masanori Yamashita
DNF Devin Armstrong
DNF Nicholas Stearns
DNF Orion Pohl Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 4: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Mcfadden
2 Alex Hanson
3 Derald Sue Team Oakland Cycling
4 Eric Chodoroff Berkeley Bicycle Club
5 Brian Mancini
6 Preston Dougherty Davis Bike Club Juniors Race Team
7 Edwin Park Stanford University
8 Robert Wotring
9 David Kitchener
10 Nathan Martin
11 Chad Gallagher C510
12 John Sullivan
13 Will Drinkwater
14 Jason Pettitt Audi / Kryki sports
15 Nic Drexler
16 Lyubomir Grigorov SquadraSF p/b Terun
17 Glenn Smith Cognition Racing
18 Eric Gillman
19 Allen Hoy Adventures Edge
20 Raimundo Martinez
21 Brad Sloan
22 Peter Coffman
23 Jake Bauch
24 Gregoire Denis Sunpower racing / Alto Velo Racing
25 Jackson Del bonis-o'donnell
26 Eric Lambrecht C510
27 Cisco Moran Team Roaring Mouse
28 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
29 Michael Weiler
30 Douglas Hughes
31 John Riggs Lamorinda Cycling Club
32 Raz Alon
33 Greg Mcneil
34 Jordan Ramirez
35 Gael Ngangnang
36 Gabriel Beddingfield
37 Michelangelo Juras
DNF Garrett Milner C510
DNF Milo Baker
Finishers: Cat 5: 33   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Bronstein
3 Cole Davis NCCF Team Specialized Juniors
4 Zeke Mostov UCI CT: Aevolo Cycling
5 Tim Mcbirney Cycle Sport Specialized p/b Muscle
6 Mario Zamora PPB Cycling
7 Jason Gandzjuk Cycle Sport Specialized p/b Muscle Teammate Top 5: Tim Mcbirney
8 Zachary Gottesman Team Specialized Racing
9 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Brian Funk Cycle Sport Specialized p/b Muscle Teammate Top 5: Tim Mcbirney
11 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Bronstein
12 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
13 Will Brickler Unattached
14 Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Matthew Abdalah SquadraSF p/b Terun
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Bronstein
DNF Christian Lam SquadraSF p/b Terun
DNF Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Sam Andersonmoxley Cycle Sport Specialized p/b Muscle Teammate Top 5: Tim Mcbirney
DNF Marcus Beltramo Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
DNF Neil Leonard Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Darin Morgan Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
DNF Charlie Velez Data Driven Athlete
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble The Olympic Club
2 Jonathan Baker Chico Cycling Team
3 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB Teammate Win: Chris Coble
4 Hanns Detlefsen Thirsty Bear p/b Akamai
5 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
6 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Travis Lee Folsom Bike/Trek
8 Brian Padgett Fusion Sport
9 Joseph Sullivan SJBC
DNF Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish
DNF Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Scott Giles Schnur Racing
DNF Bill Laddish KaiVelo Racing
DNF James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Robert Whittier
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Barkow 38 Degrees North
2 Nick Stiritz Studio Velo
3 Adam Vandewater C510
4 Sergio Estrada CBRE Racing
5 Eamonn Tucker
6 Krisztian Markella Michael David Winery Cycling Team
7 Dan Rugani CBRE Racing Teammate Top 5: Sergio Estrada
8 David Brookes Chico Cycling Team
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
2 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
3 Phil Tercero CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Philip Malaspina
4 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai
5 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing
6 Hayden Mackay CA Cycling Club
7 John Coletta Peet's Coffee Racing
8 Alex Peterson C510
9 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
10 Jordan Gudebski C510
11 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Brenon Daly
12 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Philip Malaspina
13 Chris Courtney Unattached
14 Ryosei Kaneko ol'republic/SERT
DNF Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling
DNF Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Kyle Glerum Peet's Coffee Racing
DNF Thomas Newmeyer Studio Velo
DNF Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
DNF Troy Porter Palmer Cycling
DNF Nick Theobald Peet's Coffee Racing
DNF Mark Whyman Rapha
DNF Patrick Norville
DNF Dan Martin Chronos Racing p/b Easton Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Auzenne CBRE Racing
2 James Grant ThirstyBear p/b Akamai
3 Angus Murray CA Technologies
4 John Hawkins Christian Cycling/Hammer Nutrition
5 Wondwosen Mengesha VSRT
6 Henrik Schubert CBRE Racing Teammate Win: Craig Auzenne
7 Jason Mongue
8 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun
9 Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA
10 Michael Tauber Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Alex Mcmanigill
DNF Andrew Horvai Peninsula Velo Cycling Club
DNF Michael Andrada
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
2 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai
3 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
4 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
5 Iver Johansen Naval Postgraduate School Cycling C
6 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Chris Demattei Victory Velo Racing
8 Fred Garcy Yield Engineering
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Forester City Cycle Racing
2 Eugene Raphaelian Polli Veloce
3 David Ripp
4 Jess Nierenberg
5 Michael Miller Bell Real Estate Cycling
6 Russ Erickson CBRE Racing
7 Ron Canada CA Technologies Racing
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Kuper Team Roaring Mouse
2 Frances Doherty Team Roaring Mouse Teammate Win: Dana Kuper
3 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 Maureen Murphy JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
5 Christina Davis SJBC
6 Anelle Little SunPower Racing
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Schwarz
2 Katelyn Connell
3 Daniele Monahan SunPower Racing
4 Julia Tattan Benicia Bicycle Club
5 Carolina Gomez-villafane Specialized/MuscleMilk
6 Jessica Parteno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Margaret Lowe
8 Sara Heuston Team Roseville Cyclery
9 Trixie Bradley Team Roseville Cyclery
10 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
11 Samantha Quijano JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
12 Janene Ostrow
13 Rebekah Bermudez She Spoke Racing
DQ Desiree Varela SunPower Racing Teammate Top 5: Daniele Monahan
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Grant-martinez
2 Laura Moser
3 Laura Van den bosch Shespoke Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Illi Gardner Folsom Bike/Trek
2 Amy Benner Rally Cycling
3 Amy Cameron Folsom Bike/Trek Teammate Win: Illi Gardner
4 Catherine Culkin 3T/Q+M
5 Eleanor Velez
6 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
7 Melanie *wong Folsom Bike/Trek Teammate Win: Illi Gardner
8 Valina Sintal
9 Amy Moor SheSpoke Racing
10 Samantha Vroomen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
12 Elise Hazlewood Team Mike's Bike's p/b Equator Coff
13 Zahra Gill TWENTY20 Pro Cycling
DNF Fanny Bourdais Folsom Bike/Trek Teammate Win: Illi Gardner
DNF Casey Myers Chico Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelagh Fritz ThirstyBear p/b Akamai
2 Jennifer Wong ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Shelagh Fritz
3 Leila Cavanaugh ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Shelagh Fritz
4 Meredith Stowe christie ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Shelagh Fritz
5 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
DNF Jennifer Barlow US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3