Log In
Berkeley Hills Road Race • May 7 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mabray Dayka Hackett
2 Justin Thompson SunPower Racing
3 Ruben Saatjian Echelon Santa Barbara
4 Ben Cook Team Swift
5 Travis Retzer Data Driven Athlete Racing
6 Matt Carvell Sunpower Racing
7 Andrew Weitz Stanford University
8 Phill Mai Team Fremont/FFBC
9 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
10 Thomas Lane SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
11 Adam Naguib Kensington Cycling Club
12 Riley Marmesh Dolce Vita Freewheel
13 Sam Quinby Davis Bike Club Elite Team
14 Jasper Hodgson Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
15 Juan Duarte Cal Cycling
16 Alex Smith Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
17 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
18 Conan Wen Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
19 Richard Gonsalves Cyclesport Specialized
20 Erik Schiller TCB Courier
21 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
22 Bright Jerry chipongo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
23 Spencer Ericksen Reno Wheelmen
24 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
25 Kyle Fiori Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
26 Hayden Mackay Cycles FANATIC
27 Austin Miller Sun Power Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
28 Benjamin Woodside Revs Road Race
29 Bladi Duran Big Orange Cycling
30 Karsten Walker Cycle Sport- Specialized p/b Muscle
31 Magnus Gille SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
DNF Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
DNF Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
DNF Aaron Mcdevitt SJBC
DNF Wesley Miyamura RIO STRADA RACING
DNF Peter Epsteen Serious Cycling
DNF Dave Keefe SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
DNF Christopher Barker Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel
DNF Kyle Mccall Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Adam Beltz Dole Vita Freewheel
DNF Paul Berger form+data p/b Mercedes Benz of Mode
DNF Brian Bailey SquadraSF p/b Terun
DNF Len Baker Revs Road Race
DNF Aaron Casados form+data p/b Mercedes Benz of Mode
DNF Jonathan Gunning Team Velo Wrench
DNF Jeromy Lee Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
DNF Andres Douzoglou Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Jove Graham Dayka Hackett Teammate Win: Tim Mabray
Finishers: Cat 3: 48   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Downs Audi Reno-Tahoe Cycling
2 Nicholas Wallace Cyclesport Specialized p/b Muscle M
3 Parker Gara SunPower Racing
4 Morgan Cole
5 Micah Lerner LOW// Factory Racing
6 Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
7 Sebastiaan Huber Berkeley Bicycle Club
8 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel
9 Christian Humpert TB143
10 Michael Kurnik TMB Development p/b Equator
11 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
12 Danny Mcnaughton Acme Bikes/Unseen Machine
13 Ethan Frankel Team Swift
14 Stephen Lenz Bell Real Estate Cycling
15 Steffen Andersen Bear Dev
16 Graham Lierley Berkeley Bicycle Club (BBC)
17 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel
18 Alexander Reimers SquadraSF p/b Terun
19 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Finn Cunningham Tieni Duro junior Cycling
21 Alexi Gabuyo
22 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
23 Danny Yadron Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
24 Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel
25 Tanner Devoe SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
26 Kirk Scheibelhut Unattached
27 Brian Kuczynski Dolce Vita Freewheel
28 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
29 Kurt Brown San Francisco Cycling Club
30 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
31 Adrian luis ?
32 Ramases Gousheh SJBC
33 John Hill
34 Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
35 Betzalel Levin Ritte
36 Matthew Kanter Team Roaring Mouse
37 Zane Jensen Main Street Elite
38 Zachary Proteau Unattached
39 Aaron Daly Ritte Van Vlaanderen
40 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team
41 Alvin Chan King Kog Oakland
42 Philip Ginsberg Berkeley Bicycle Club
43 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel
44 Isaac Hong Limitless Cycling p/b GoodyFinder
45 Matthew Cho Team Fremont/FFBC
46 Truman Leung Limitless Cycling p/b GoodyFinder
47 Magnus Bush Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
48 Paul Chomsky No Team
DNF Matthew Santillan CBRE Racing
DNF Jordan Miller Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC
DNF Oliver Chan
DNF Galen Frechette EuroPRO Checklist
DNF Stuart Collett CBRE Racing
DNF Michael Landis Tri-State Velo / Amoroso Racing Tea
DNF Koustav Guha SquadraSF
Finishers: Cat 4: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Desre Team Sparrow
2 Cole Weber Strava
3 Eric Chodoroff
4 Nick Eslinger N/A
5 David Willhoite C510
6 Peter Gillespie
7 Mathias Jacquelin STRAMPS Bike
8 Garrett Milner C510 Teammate Top 5: David Willhoite
9 Trevor Gilmore Mission Cycling
10 Steven Garboden ii Boodles Inc.
11 James Smith Fusion Sport USA
12 Luke Mackinder Team Mack
13 Samuel Stow Sam Stow
14 Carlos Torres Roseville Cyclery Team
15 Carlin Eng Boyz on the Hoods p/b Strava
16 James Thorpe n/a Teammate Top 5: Nick Eslinger
17 Justin Sadler
18 Jacob Stultz Strava Teammate Top 5: Cole Weber
19 Ben Khoo NutUP
20 Louie Cao NutupOrShutup
21 Eamonn Tucker The Olympic Club
22 Erik Wolfers C510 - http://www.crocker510.com/
23 Rodrigo Prudencio C510 Teammate Top 5: David Willhoite
24 Fred Klingler
25 David Lyons
26 Chase King Team Swift
27 Augusto Llerena
28 Ryan Napoli
29 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
30 Christian Mundloch RCC/TCB
31 Jonathan Frost UC San Diego
32 Brandon Hightower Hightower
33 Jeremie Showa UC Davis Triathlon Team
34 Patrick Krecker NA Teammate Top 5: Nick Eslinger
35 Isaiah Oliver Limitless Cycling
36 Christopher Cooney None
37 Dan Harvey CBRE Racing
38 Steve Fung CBRE
39 Martin Wegenstein Los Gatos Bicycle Racing Club
40 Lyubomir Grigorov Zoca De Rosa
41 Orion Pohl Tieni Duro Junior Cycling Team
42 Carl Adams unattached
43 Ali Alijanian Ali Alijanian
44 Ben Latham Berkeley Bike Club
45 Richard Crawford CBRE Racing
46 Adriano Bottene Adriano bottene
47 Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team
48 Alexander Atmore Me
49 Michael Rianda Mike Rianda
50 David Bennion Bennion
DNF Benjamin Steed
DNF Kieth Strong Team Fremont
DNF Sinclair Fung hi
DNF Eric Lambrecht C510 Teammate Top 5: David Willhoite
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 44   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Ryan Sherlock U/A
3 Jason Saltzman UCI CT: Team Illuminate
4 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
5 Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Aria Kiani
6 Zeke Mostov BMC Development Team
7 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel
8 Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Cole Davis NCCF / Team Specialized
10 Blaise Hamel SunPower Racing
11 Lance Haidet UCI CT: Team Illuminate Teammate Top 5: Jason Saltzman
12 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Aria Kiani
13 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
14 Megan Guarnier Boels Dolmans Professional Cycling
15 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Aria Kiani
16 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
17 Rupert Cox Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
18 Leo Yip Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
19 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Aria Kiani
20 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Christopher Harlanddunaway
21 David Christenson Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Christopher Harlanddunaway
22 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Aria Kiani
23 Nick Bax Stanford
24 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Aria Kiani
25 Robert Evans UCI CT: Team Illuminate Teammate Top 5: Jason Saltzman
26 Tom Salvesen Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
27 Sam Andersonmoxley Cycle Sport _ Specialized p/b Muscl
28 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
29 Brent Emoff AMain Cycling Team
30 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
31 Darius Satongar SunPower Racing
32 Timmy Bauer Sierra Nevada/Reliable Racing
33 Miles Frank Hammer Nutrition
34 Steven Tortorelli Dolce Vita Freewheel
35 Elliot Hawkes JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
36 Brian Funk JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
37 Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Christopher Harlanddunaway
38 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun
39 Leon Gledhill Cycle Sport _ Specialized p/b Muscl
DNF Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
DNF William Ho SunPower Racing
DNF Michael Ferrell Canyon Bicycles - Shimano
DNF Mark Alford LOW//Factory Racing
DNF Sou Saechao Sacramento Golden Wheelman
DNF Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Joe Williams Giant Co-Factory Off-Road Team
DNF Ben Demaree UC Berkeley
DNF Mark Howard SunPower Racing
DNF Gregory Hillson Bar Fly
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 27   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
2 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
3 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing
5 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
6 Jason Siegle Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
7 Hanns Detlefsen CA Technologies
8 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
9 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Matthew Adams
10 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Matthew Adams
11 David Mai ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
12 Craig Roemer Team Specialized / Touchstone
13 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
14 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
15 Chad Moston Santa Monica BMW Helens Racing Teammate Top 5: Matthew Wikstrom
16 Troy Porter Palmer Cycling
17 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
18 Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone
19 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Matthew Adams
20 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Matthew Adams
21 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
22 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
23 Brian Zimny Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
24 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Matthew Adams
25 Scott Penzarella Studio Velo
26 Joseph Sullivan SJBC
27 Moritz Steiner ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
28 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
29 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB
30 Robert Britt Studio Velo
31 Scott Bromstead Team Specialized/Touchstone Racing
32 Erick Pierce ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
33 Scott Bales Rapha RCC
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Eric Zumwalt R4R Make A Wish
DNF Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
DNF Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
DNF Thomas Newmeyer Studio Velo
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 16   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Slopsema Dolce Vita Freewheel
2 Ethan Milius Santa Monica BMW Helen's
3 Selim Elhadj VSRT
4 Aran Watson Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Mario Duarte Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Andy Slopsema
6 Adam Vandewater C510
7 Adrian Hinman C510
8 Hoffman Cortes Portland Bicycle Studio
9 Winston Asprec CBRE Racing
10 Joe Luzny AUDI RENO-TAHOE CYCLING
11 Francisco Azevedo Red Peloton
12 Matthew Klene Matthew Klene
13 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Jacob Jordan
15 Mark Saeturn eden bicycles racing club
16 Long Nguyen CBRE Racing
17 Brigido Tax
18 Ben Moomey CBRE Racing
19 Peter Feng Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Andy Slopsema
20 Dan Rugani CBRE Racing
21 Michael Riyanto SJBC
22 Philip Barros CBRE Racing
23 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Adam Karson Berkeley Bicycle Club
DNF Brian Padgett Team Slow Old Guy Racing
DNF James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Oscar Garcia Team gorilla
DNF Martin Hendrick
DNF Zachary Hilton SJBC
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Martin Peet's Coffee Racing
2 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
3 Craig Zimmerman Bonk Breaker
4 Cameron Birky R4R - Make-A-Wish
5 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
6 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
7 James allen Davis bike club Davis Bike Club Racing Team
8 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai
9 Alex Peterson C510
10 Herman Johnson Ciclistas del Valle
11 Chad Rosser SJBC
12 Ken Calender Don Chapin/Monterey Day Race Team
13 Jeff Albert TexMarketUSA
14 Craig Upton Me
15 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
17 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai
18 Mark Pietrofesa Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Peter Vaughan
20 Matthew Sloan Team Mike's Bikes P/B Equator
21 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team
22 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing
23 Justin Eatinger PenVelo Racing/Summit Bicycles
24 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
25 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
26 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling - TwT
27 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
28 Jason Buckley
29 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
30 Angus Murray CA Technologies
DNF John Fairbanks Rio Strada Racing
DNF Christopher Lyman Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
DNF Eric Lagier ThirstyBear p/b Akamai
DNF Eric Saltzman R4R - Make A Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
DNF Todd Bell R4R - Make-A-Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
DNF John Schiefer Sjbc
DNF Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Jason Cruser R4R - Make A Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
DNF David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai
DNF John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF John Fritz Michael David Winery
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Ma Peninsula velo racing/summit bicycl
2 Keith Whitwell Unattached
3 James Grant ThirstyBear p/b Akamai
4 Craig Auzenne CBRE Racing
5 Jorge Pont SunPower Racing Team
6 Alex Chiappetta BBC
7 Iain Russell Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Todd Mitchell Divine Electric NorCal
9 Henrik Schubert CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Auzenne
10 John Hawkins Christian Cycling/Hammer Nutrition
11 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Donald Dumaine Revs Road Race
13 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club
14 Mitch Karno Polli Veloce
15 Marty Panos CA Technologies Racing
16 Neil Leary CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Auzenne
17 Gary Grim CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Auzenne
18 Luis Jevons Zoca De Rosa
19 Raymond Gibson CBRE RACING Teammate Top 5: Craig Auzenne
20 Mark Bachman B11
21 Mark Cook CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Auzenne
22 Albert Lehman Delta Velo/Michael David Winery
23 Cameron Mclaughlin sjbc
24 Jeffrey Bell CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Auzenne
DNF Mark Massey pen velo racing/summit bicycles
DNF Peter Badertscher ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: James Grant
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Nielson CA Technologies Racing
2 Steven Archer Morgn Stanley Specialized
3 Quentin Sims Fig Mtn Brew Racing
4 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
5 Harold Reimer SunPower Racing
6 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
7 Glen Kinion CBRE Racing
8 Jon Ornstil Hammer/53x11
9 Hunter Ziesing Hammer/53x11
10 Leslie Oglesby Monterey Bay Racing Team
11 James Torrence Eden Bicycles
12 Josef Lemire ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Brian Mcandrews
13 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Brian Mcandrews
14 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Dean Abt Team Oakland
DNF Dan Shore Hammer/53x11
DNF Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Brian Mcandrews
DNF Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
DNF Kurt Bickel 3Ft - It's The Law
DNF Michael Cochran East Sac Bike Shop
DNF Calvin Erdman Team City Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Neiman Body Concepts
2 Matthew Trethric CBRE Racing
3 Rex Moar CBRE Racing
4 Jim Forester CBRE Racing
5 Jim Lund vsrt/Livermore Toyota-Scion
6 Eugene Raphaelian Polli Veloce
7 Chris Demattei Victory Velo Racing
8 Jess Nierenberg
9 Scott La perle CBRE Racing Teammate Top 5: Matthew Trethric
10 Bill Simmons Kovarus Wells Fargo
11 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Geoff Landon Kovarus/Wells Fargo Racing Team
13 Randy Floyd body concepts Teammate Win: Gary Neiman
14 Thomas wood ? Ol' Republic/SIerra Express Racing
15 Robin Mckinney Victory Velo Racing
16 Bob Fetherston Unattached
17 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
18 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
DNF Craig Larsen Monta Vista Velo
DNF David Ripp CBRE Racing Teammate Top 5: Matthew Trethric
DNF Matt Conidaris Body Concepts Teammate Win: Gary Neiman
DNF Rj Laffins Chico Masters Cycling Team
DNF Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Illi Gardner SJBC
2 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Diana Cedeno JLVelo Cycling p/b The Freewheel
4 Fanny Bourdais Rio Strada Racing
5 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
7 Meisin Yan Dolce Vita Freewheel
8 Makenzie Delaughder Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Shelagh Fritz
DNF Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
DNF Joie Franco Team Roaring Mouse
DNF Jennifer Chan Dolce Vita Freewheel
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Myers Cycles Fanatic
2 Brooke Danaher Dayka Hackett
3 Amity Gregg
4 Alex Brown JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Trish Pablo Team City Racing
6 Margaux Kelly Roaring Mouse
7 Dana Kuper Team Roaring Mouse
8 Jessica Parteno JLVelo Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Alex Brown
9 Johanna Fogolin SJBC
10 Elenor Wiseman
11 Amy Moor SheSpoke Racing
12 Anelle Little UC Berkeley
13 Genevieve Thomas SheSpoke Racing
14 Megan Bradley University of California-Berkeley
15 Crystal Harpstreit Dolce Vita/Freewheel
16 Adelle Hintz SheSpoke Racing
17 Emily Sportman Team Roaring Mouse
18 Serenity Marshall JL Velo Cycling Team p/b The Freewh
19 Heidi Alexander SJBC
20 Haley Nielsen SheSpoke Racing
21 Janet Jones Limitless
DNF Lindsay Howard SunPower Racing
DNF Shelby Tramel
Finishers: Cat 4: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Clarice Sayle JAKROO
3 Melanie *wong Folsom Bike Trek
4 Joanna Bechtel JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Molly Van houweling
5 Grace Chuchla Stanford University
6 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
7 Judith Wexler Folsom Bike / Trek Teammate Top 5: Melanie *wong
8 Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Molly Van houweling
9 Samantha Vroomen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
10 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Molly Van houweling
11 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Molly Van houweling
DNF Aliya Traficante Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
DNF Audrey Biehle Team Mike's Bikes p/b Equator
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai
2 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
3 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Annie Carrino ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
5 Leila Cavanaugh ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
6 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports
8 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Helen Casabona
9 Ivy Wang Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
10 Ann Stuart JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
11 Nicole Slaton JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
12 Elizabeth Benishin CA technologies racing
13 Michelle Nightengale CA Technologies Racing
14 Narda Roushdi Berkeley Bike Club
DNF Jennifer Barlow USMES
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11