Log In
38th Annual Melon City Criterium/ Rider Development • May 29 2016
Clear, 76 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Sherbondy Village VW p/b Erlanger Sports Medi
2 Matthew Dix Sakari Race Team
3 Sean Hayek DICE
4 Justin Jones
5 Hayden Fox
6 Dan Frazier
7 Andrew Mccubbin
8 Curran Beckler University of Wisconsin-Platteville
9 Cody Caves
10 Derek Mclain
11 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club
12 Jerry Hayes Rogue Racing Project
13 John Vansooy
14 Akash Lucht NorthStar Development Cycling
15 Gerald Perreault
16 Gerald Peters
17 Creighton Stifel
18 Andrew Stafford Mesa Cycles Cycling Club
19 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter NorthStar Development Cycling
2 Lucas Stierwalt ProChain Junior Development
3 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Hayden Fox
5 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
6 Faith Montreuil Team Louisville
7 Joey Mittelberg Mesa Cycles Cycling Club
8 Kate Seiler TWENTY16 Ridebiker Development
9 Ethan Carney
10 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club
11 Shay Wright Atlas/Other Films Cycling Team
12 Aileen Charles Velocity Pro Cycle
13 Axel Creed Gateway Harley-Davidson
14 Erika Peterson NorthStar Development Cycling Teammate Win: Nick Carter
15 Olivia Rademacher ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lucas Stierwalt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille
2 Bjorn Larson Masters Cycling Systems LLC.
3 Trey Hedgecock NorthStar Development Cycling
4 Austin Gomes SBR Quantum Racing
5 Dominic Falter NorthStar Development Cycling
6 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
7 Isaac Bryant Minnesota Junior Cycling, Inc.
8 Tyler Reynolds Harvest Racing p/b Midwest Cycling
9 Justin Bird Papa John's Racing Team
10 Nicholas Mckey West Michigan Coast Riders
11 Ruben Bacon Papa John's Racing Team
12 Zachary Young ProChain Junior Development
13 Jackson Mcnear Papa John's Racing Team
14 Alex Morton Andrie Junior Development Team
15 Bogdan Rylski NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
16 Aidan Burkins Spin Zone Racing
17 Dillon Mcneill Harvest Racing p/b Midwest Cycling
18 Scott Bridges
19 Samuel Jyawook
20 Enzo Allwein ProChain Junior Development
21 Benjamin Juarez NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
22 William Kerker NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
23 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
24 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
25 Akash Lucht NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
26 Jason Colestock NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
27 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
28 Dalton Collins NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
29 Owen Busch ProChain Junior Development
30 Nathan Pawlak Melton Design Build / GS CIAO Junio
31 Zachary Ross ProChain Junior Development
32 Chase Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
33 Brennan Foster Team Louisville
34 Alex Christian ProChain Junior Development
35 Max Johnson NorthStar Development Teammate Top 5: Trey Hedgecock
36 Trey Roark ProChain Junior Development
37 Cameron Schmidt Ride On Wooster
38 Jared Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 14   Cat 4: 13   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Carter NorthStar Development Cycling
2 Marissa Carter Mesa Cycles Cycling Club
3 Alexa Stierwalt ProChain Junior Development
4 Gianni Allwein
5 Samuel Dennison ICCC-St. Louis
6 Ryan Trujillo
7 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson
8 Andrew Stafford Mesa Cycles Cycling Club Teammate Top 5: Marissa Carter
9 Nicholas Budden West Michigan Coast Riders
10 Rafi Dennison ICCC-St. Louis Teammate Top 5: Samuel Dennison
11 Nicholas Labbe The Pony Shop
12 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling Teammate Win: Jack Carter
13 John Falter NorthStar Development Cycling Teammate Win: Jack Carter
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt Masters Cycling Systems LLC.
2 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
3 Larry Hughes Veloscience Cycling Team
4 Nicholas Mckey West Michigan Coast Riders
5 Edward Fritzinger Better Cycling of Louisville
6 Dominic Falter NorthStar Development Cycling
7 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
8 Tyler Reynolds Harvest Racing p/b Midwest Cycling
9 Trevor Miller Veloscience Cycling Team Teammate Top 5: Larry Hughes
10 Andrew Santos LifeLine Racing Team
11 Isaac Bryant Minnesota Junior Cycling, Inc.
12 Andreas Fischer PSIMET Racing
13 Justin Bird Papa John's Racing Team
14 Riley Hankes KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
16 Erik Schwedland Cutters Cycling
17 Ben Rothschild Snyder Factory Racing
18 Kevin Baumann EPS Cycling Team
19 Ethan Furois NorthStar Development Cycling
20 Pavel Kuznetsov University of Iowa Heart and Vascul
21 Nick Carter NorthStar Development Cycling
22 Brad Bailey Zone-6 / Motion Cycling
23 Zachary Young ProChain Junior Development
24 Mark Pavlovcik ABD Cycling Team
25 Andrew peterson ? University of Iowa Heart and Vascul
26 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
27 Nick Pomella PSIMET Racing
28 Jackson Mcnear Papa John's Racing Team
29 Jared Sheppard Scarlet Fire Racing
30 Cameron Buccellato EPS Cycling Team
31 Ian Seibert SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
32 Travis Jass Ames Velo
33 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
34 Scott Morris Village VW p/b Erlanger Sports Medi
35 Corey Philips Sakari Race Team
36 Max Savage ProChain Junior Development
37 Gavin Huseboe Ames Velo
38 Nicholas Untch Wild Card Cycling
39 Logan Brueck NorthStar Development Cycling
40 Doug Carraway Veloscience Cycling Team Teammate Top 5: Larry Hughes
41 Cameron Schmidt Ride On Wooster
42 Jeffrey Johnson EPS Cycling Team
Finishers: Cat 3: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Enzo Allwein ProChain Junior Development
2 Dillon Mcneill Harvest Racing p/b Midwest Cycling
3 Benjamin Juarez NorthStar Development Cycling
4 Scott Bridges
5 Lucas Stierwalt ProChain Junior Development Teammate Win: Enzo Allwein
6 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 William Kerker NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Benjamin Juarez
8 Matt Ampleman Bulldog Cycling
9 Kevin O'connor Sakari Race Team
10 Timothy Lentz
11 Alex Morton Andrie Junior Development Team
12 Nathan Pawlak Melton Design Build / GS CIAO Junio
13 Eric Feldkamp
14 Cole Limpach Harvest Racing p/b Midwest Cycling Teammate Top 5: Dillon Mcneill
15 Samuel Jyawook
16 Tyler Curtis NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Benjamin Juarez
17 Charles Adams Sakari Race Team
18 Milan Sherman Sakari Race Team
19 Trey Roark ProChain Junior Development Teammate Win: Enzo Allwein
20 Zachary Ross ProChain Junior Development Teammate Win: Enzo Allwein
21 Wyatt Furois NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Benjamin Juarez
22 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
23 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
24 Patrick Murphy
25 Alex Christian ProChain Junior Development Teammate Win: Enzo Allwein
26 Sam Escherich NorthStar Development Teammate Top 5: Benjamin Juarez
27 Kevin Bridges
28 Nicholas Petrov ProChain Junior Development Teammate Win: Enzo Allwein
29 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
30 Alec Dinerstein xXx Racing
31 Stephen Windisch University of Illinois at Urbana-Ch
32 James Otis Zealous Racing
33 Artur Golebiewski DMOS Racing Team
34 James Rolette South Chicago Wheelmen
35 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Benjamin Juarez
36 Kyle Crossett Atlas/Other Films
37 Thomas Carter Mesa Cycles Cycling Club
38 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
39 Chase Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
40 Jared Verbeke xXx Racing
41 Anas Eltuhami New Pioneer Food Co-op
42 Owen Busch ProChain Junior Development Teammate Win: Enzo Allwein
43 Nathan Kleckner
44 Marty Merritt Bonkers Cycling
45 Nicholas Campbell Ames Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 43   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
2 James Cochran Atlas/Other Films
3 Andrew Messer Team Upland Brewing
4 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
5 Kent Mcneill Midwest Cycling Club Racing
6 Gary Dyer The Cyclery Racing Team
7 Dave Stone Scarlet Fire
8 Benjamin Sharp Stages Cycling
9 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
10 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Paul Bonds
11 Greg Shimonek Harvest Racing p/b Midwest Cycling
12 Scott Wall Ames Velo
13 David Alexander Sakari Race Team
14 Jonathan Kersha Big Tree Cycling
15 Chad Briggs ICCC-St. Louis
16 Brendon Hale Atlas/Other Films Cycling Team
17 Douglas Carter NorthStar Development
18 J P brocket Mercy Kuat
19 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
20 Dale Sedgwick St Paul Bicycle Racing Club
21 David Peterson NorthStar Development Cycling
22 Joel Schmidt Ride On Wooster
23 Derek Claussen DMOS Racing Team
24 Rick Maier Team Dayton Bicycling
25 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Paul Bonds
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 19   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Stone Scarlet Fire
2 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
3 Michael Inglis US Military Endurance Sports
4 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club
5 Greg Shimonek Harvest Racing p/b Midwest Cycling
6 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
7 Charles Townsend NorthStar Development
8 Scott Wall Ames Velo
9 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
10 Kevin Wohlford Trek Store Davenport
11 Dale Sedgwick St Paul Bicycle Racing Club
12 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
13 Gregory Harper Melon City Bike Club Inc.
14 John Dilger Hammer Nutrition
15 Alan Willey Queen City Wheels
16 Michael Thomsen Trek Store Davenport
17 James Rolette South Chicago Wheelmen
18 Randolph Charles Velocity Pro Cycle
19 Michael Keen Sakari Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling Team
2 Hogan Sills UCI CT: Astellas Cycling Team
3 George Simpson Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
4 Colin Catlin NorthStar Development Cycling
5 Joshua Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
6 Christopher Winn
7 Brad Neagos UCI CT: Lupus Racing Team
8 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U25 De Teammate Top 5: George Simpson
9 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Ryan Knapp
10 Bryan Gomez
11 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson Trek U25 De Teammate Top 5: George Simpson
12 Jordan Ross Harvest Racing p/b Midwest Cycling
13 Alec Porter SPBRC-Grand Performance
14 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
15 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Ryan Knapp
16 Micah Engle Gateway Harley-Davidson Trek U25 De Teammate Top 5: George Simpson
17 Brais Dacal
18 Matt Green UCI CT: Astellas Cycling Team Teammate Top 5: Hogan Sills
19 Thomas Revard Bissell ABG Giant
20 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
21 Tim Savre Credite' Velo TREK
22 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
23 Trevor Rolette EGO p/b Sammys Bikes
24 Ian Mcshane ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Joshua Johnson
25 Brian west Cycle city racing Above and Beyond Cancer p/b Scheels
26 David Reyes Heritage Race Club
27 Bjorn Larson Masters Cycling Systems LLC.
28 Spencer Martin Groove Subaru Excel Sports
29 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Ryan Knapp
30 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk
31 Austin Gomes SBR Quantum Racing
32 David Goodman Credite' Velo TREK
33 Lukas Marshall Harvest Racing p/b Midwest Cycling
34 Bob Goedbloed
35 Kevin Tempel Scout Cycling Team
36 Ulugbek Saidov
37 Kevin Mcconnell University of Iowa Heart and Vascul
38 Max Staran Wolverine Sports Club
39 Ruben Bacon Papa John's Racing Team
40 Benjamin Sharp Stages Cycling
41 Trey Hedgecock NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Colin Catlin
42 Matthew Zimmer Credite Velo - Trek
43 Grant Rotunda Team Kaos/Joyride Bicycles
44 Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Joshua Johnson
45 Bryce Nuiver EPS Cycling Team
46 Craig Streit Stone House Group P/B Pro Bike
47 Paul Martin First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Ryan Knapp
48 John Woods First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Ryan Knapp
49 Nate Taggatz Scout Cycling Team
50 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels
51 Lane Johnson Move Up Development-Trek
52 Tim Speciale EGO p/b Sammys Bikes
53 Matthew Kelley UCI CT: Astellas Cycling Team Teammate Top 5: Hogan Sills
54 Max Polin Sprintin' Kitten
55 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
56 Sam Brand
57 Luke Momper SBR Quantum Racing
58 Matt Kleckner
59 Peter Behm SPBRC-Grand Performance
60 Jedidiah Fritzinger Better Cycling of Louisville
61 Paul Webb Harvest Racing p/b Midwest Cycling
62 Ryan Mcloughlin Kreitler Racing Team
63 Zvonimir Jeliniä‡
64 Erin Elliott Soundpony Triad Bank
65 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
66 Nick Hand SBR Quantum Racing
67 Rasmus Ulstrup kunosson
68 Alisher Vokhobov
69 Rudyard Peterson Credite' Velo TREK
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alijah Beatty NorthStar Development Cycling
2 Amy Mcclintock Velo Force
3 Tabitha Sherwood ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Jennifer Rife Birchwood/GIS
5 Leah Kleager Midwest Cycling Trek Stores Women's
6 Anya Malarski JETCycling
7 Katie Bockserman Velo Force Teammate Top 5: Amy Mcclintock
8 Amelia Moore Chicago Cuttin Crew
9 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
10 Mia Cheeseman Team Wheel & Sprocket
11 Darian Nagle-gamm University of Iowa Heart and Vascul
12 Kelly Skinner Midwest Cycling Trek Stores Women's Teammate Top 5: Leah Kleager
13 Kristen Coleman Scarlet Fire presented by Matthews
14 Kennedy Adams ProChain Junior Development
15 Jennifer Kosatka BFF Bikes
16 Stacy Bragg Velo Force Teammate Top 5: Amy Mcclintock
17 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
18 Pei-i Wu Lady Gnar Shredders
19 Jennifer Groen Half Acre Cycling
20 Marianne Melling GP Velotek
21 Cara Hamann University of Iowa Heart and Vascul
22 Jacqueline Denny Lindenwood University
23 Christine Robbins WRP
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Faith Montreuil Team Louisville
2 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
3 Lily Peck ProChain Junior Development
4 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes
5 Kate Seiler TWENTY16 Ridebiker Development
6 Emma Hayes ProChain Junior Development
7 Erin Obradovich BFF Bikes Teammate Top 5: Annicka Campbelldollaghan
8 Marie Grassi ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
9 Monica Freiband Spidermonkey Cycling
10 Mary Randall Chicago Cuttin Crew
11 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
12 Rosalyn Willey ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
13 Claire Reinbold South City Cycling Club
14 Aileen Charles Velocity Pro Cycle
15 Kendra Law NorthStar Development Cycling
16 Lauren Maier ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
17 Morgan Rex
18 Erika Peterson NorthStar Development Cycling
18 Marissa Carter Mesa Cycles Cycling Club
19 Victoria Brocket JET Cycling
20 Heather Maier Team Dayton Bicycling
21 Crystal Costello BFF Bikes Teammate Top 5: Annicka Campbelldollaghan
22 Dixie Peters
23 Krista Holub
24 Marissa Carter Mesa Cycles Cycling Club
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Triplett Stages Cycling
2 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
3 Emma Swartz KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
5 Gwen Inglis Stages Cycling Teammate Win: Jennifer Triplett
6 Mary Penta Women's Project Pedal p/b VO2
7 Christine Thornburg PSIMET Racing
8 Sierra Siebenlist WRP
9 Hannah Shell Velo Force
10 Leah Kleager Midwest Cycling Trek Stores Women's
11 Katherine Santos WRP
12 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
13 Cassandra Kessler University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
14 Carrie Cash wootten Team Revolution
15 Lindsay Wetzel Sprintin' Kitten
16 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
17 Mackenzie Green WRP
18 Calla Whipp Team Emu
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 3