Log In
The Tour of St. Louis Omnium • Mar 21 2021 • St.Louis, MO
Clear, 62 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Carney
2 Imraan Gasant
3 Seth Lasley
4 Zachary Gudwin Premier Racing
5 Joseph Krivitsky
6 Brody Burnham
7 Matt Furlong Maplewood Bicycle St. Louis
8 Chris Anderson Apex Racing
9 Jacob Richards Gray Goat Sports
10 Daniel Cherenson Pastaria - Big Shark Racing Team
11 Fergus Arthur
12 Jp Primm Nashville Local Cycling
13 Stephen Merlo
14 Asa Child Dogfish/Team Noah
15 Joseph Bouma Boston Mountain Cyclists
16 Lanier Ash
17 Jacob Beissel Loon State Cyclists
18 Silas Myers Endurance Sports JR. Development (E
19 Andi Zekthi Road Crew Coffee Racing
20 Brian Grace Maplewood Bicycle St. Louis
21 Kyle Kinder
22 Tim Mayo Blue River Bicycle Club
23 Matthew Thompson
24 Orion Child Dogfish/Team Noah
25 David Kosela UNKNOWN Racing
26 Ian Barrett
27 Logan Tisdale
28 Atticus Jones The Cannonball-Hub Racing Team
29 Andrew Lydic Boulder Junior Cycling
30 James Reed Maplewood Bicycle St. Louis
31 Ryson Walden
32 Jordan Beever Ozarks Premier Racing
33 Eddie Stillman Midwest Development Cycling Inc.
34 Michael link Big tree cycling Maplewood Bicycle St. Louis
35 Nicholas Gomes Quantum Racing Development
36 Joshua Richards Zone-6 Endurance
37 Matthew Laubach Zone-6 Endurance
38 David Gabrick Sunbelt Rentals p/b craft ginger al
39 Henry Bostian Lindenwood University
40 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
41 Chance Brown
42 Dakota Watkins
43 Jared Dickerson Bike Surgeon Cycling built by The K
44 Michael Morales
45 Logan Brown
46 James Tootill Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
47 Kevin Patterson Zealous Racing
48 Daniel Burton Bike Surgeon Cycling built by The K
49 Aaron Banks Zone-6 Endurance
50 Christopher Schroeder
51 Arielle Coy MARIAN UNIVERSITY CYCLING
52 John Rausch Missouri University of Science and
53 Jordan Kuiper Trailhead Racing
54 Michael Kutz Dogfish Racing Team
55 Luke Arens Adapt cycling team
56 James Klages Pastaria - Big Shark Racing
57 Stephano Porter
58 Kurt Bentsen PSIMET Racing
59 Andrew Woodruff Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 54   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Frigo Gene Johnson Cycling Team
2 Nate Coleman KLiCK Cycling
3 Brandon Reinholt
4 Trey Shepard Gray Goat Sports
5 Luke Barrow
6 Ethan Sanchez Team California
7 Daniel Johnson
8 Lunden Friberg
9 Taylor Pritchard
10 Calhan Norman Team Extreme
11 Alex Corby DASH racing
12 Ryan Carter
13 Mason Switzer Velo Force
14 Matt Miller
15 Jazz Briggs
16 Aiden Reuter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
17 Patrick Cavanaugh
18 Andy Tipton SLF Motion
19 Nolan Church Spin Development Race Team
20 Chandler Ballard pepper MARIAN UNIVERSITY CYCLING
21 Mitchell Clinkenbeard Team Bicycle Outfitters Indy
22 Derrick Boyd SLF Motion
23 Trevor Layne Gray Goat
24 Lucas Wiese
25 Franck Bock
26 Joshua Fitzgerald F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
27 Coren Hendricks Quantum Racing Development
28 Brian Kukla
29 Rem Yoder
30 Michael Butler
31 Mcguire Wolfe Gray Goat
32 Jason Blackketter BMC/Walmart Racing
33 Sean Seamon
34 Chatham Anderson
35 Nathan Cox
36 Rowan Child Dogfish/Team Noah
37 John Helvey Road Crew Coffee Racing
38 Aaron Tubergen Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
39 Timothy Meyers
40 Daniel Davidson
41 Gavin Goode Indiana University-Bloomington
42 Noah Chabot
43 Michael Hase Road Crew Coffee & Cycles Racing
44 Michael Karas
45 Charles Connon
46 Elijah Pugh
47 Chris Hendricks Quantum Racing Development
48 Justin Luy 901 Racing
49 Mat Tallman
50 Jack Bledsoe
51 Konstantin Serednikov
52 Daniel Brown
53 Patrick Woodling
54 Tyler Hart
55 David Rosen The Cannonball-Hub Racing Team
56 James Ainsworth Blue River Bicycle Club
57 Jayden Dover
58 Vince Dinkel
59 Jay Beauvais Road Crew Coffee Racing
60 Jeremy Roberts Quantum Racing Development
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 41   Cat 5: 6   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Meyer
2 Matthew Mitchell Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
3 Andy Tipton SLF Motion
4 Trey Shepard Gray Goat Sports
5 Daniel Davidson
6 Gavin Goode Indiana University-Bloomington
7 Vince Obermeyer Mother Bears Cycling
8 Jared Imlay
9 Mitchell Clinkenbeard Team Bicycle Outfitters Indy
10 Gabe Thomas Physio Racing
11 Aaron Tubergen Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Mitchell
12 Brian Kukla
13 Anson Sperry nine13sports p/b SingletonCoaching
14 Nick Dolan
15 Tyjuan Morrow
16 Thomas Hansen
17 Michael Deal The Cannonball-Hub Racing Team
18 Andrew Muxen
19 Brian Barnes
20 Matt Miller
21 Conner Franke Mother Bear's Cycling
22 Ryan Mcgee
23 Bradley Shannon
24 Jacob Linn AXUN Cycling
25 Cameron Summers
26 Tyler Hart
27 Richard Johnston
28 John Helvey Road Crew Coffee Racing
29 Luke Moster nine13sports p/b SingletonCoaching
30 Nicholas Ammann
31 Andrew Murray Phi Delta Theta
32 Alex Price
33 Brendan Sheehan
34 Max Graman Cincinnati Cyclocross
35 Cody Vandevender
36 Wes Dawson Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
37 Josh Church
38 Daniel Herich
39 Barry Davis
40 Charlie Moffitt
41 Brandon Siefring Indiana University-Bloomington
42 Zach Mahler
43 Mike Eckert Dogfish/Team Noah
44 Shawn Maher
45 Mitchell Pardi Phi Delta Theta Cycling
46 Anthony Repay Trek-Verge Racing
47 Joseph Pichotta
48 Dan Messina Natural Grocers Cycling Team
49 Karl Repay Trek-Verge Racing
50 Aaron Jackson Pastaria - Big Shark Racing Team
51 Conor Hayden Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Mitchell
52 Glenn Smith
53 Cooper Bernstein Spin Development Race Team
54 Marcus Stephens Major Taylor Cycling Club Little Ro
55 Eli Konow
56 Damien Johnson
57 Matt Gholson
58 Seth Kiely DMOS Racing Team
59 Cooper Young
60 Brian Ellison
61 Leo Buzalsky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 11   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK
2 David Koonce Marx-Bensdorf/BPC Cycling
3 Andrew Messer Texas Roadhouse Cycling Team
4 Matthew Baxter Mid South Racing
5 Ben Beger Momentum Racing
6 Jim Farasy Ozark Premier Racing
7 Paul Bucherich Midwest Oral Surgery/GCC
8 Mark Murawski Midwest Oral Surgery/GCC
9 Rick Schopp INTENT Race Team
10 Nick Hand Quantum Racing Development
11 Hanwei Wang GP Velotek
12 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU International C
13 Jonathan Bell Dogfish/Team Noah
14 Brian Davis Diablo Cycling
15 Eimantas Dubauskas
16 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU International C
17 Matt Bole Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: Andrew Messer
18 Kurt Bentsen PSIMET Racing
19 Christopher Pritchard
20 Kevin Patterson Zealous Racing
21 Daniel Miller Pastaria - Big Shark Racing Team
22 Karl Stover St Louis Cycling Club
23 Brian Wingbermuehle Dogfish/Team Noah
24 Michael Kutz Dogfish Racing Team
25 Michael Baker Ronin Velosport
26 Michael Bruzina Ozark Premier Racing
27 Jon Lester Diablo Cycling
28 Jason Bernstein Team B Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hinson Team Elevate Racing
2 Michael Bobelak Quantum Racing Development
3 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness and Training
4 Darin Marlow Pastaria - Big Shark Racing Team
5 Michael Yost Phoenix Fitness and Training
6 Mike Ivancic US Military Endurance Sports
7 Timothy Phillips US Military Endurance Sports
8 Jp Slosar The Cyclery Racing Team
9 Christopher Massa
10 Charles Givens
11 Lenny Jones The Cannonball-Hub Racing Team
12 Les Nagy Bike Surgeon
13 Joe Scherrer Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Darin Marlow
14 Marc Monjauze
15 Doug Robinson
16 Robert Kusterer Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Darin Marlow
17 Bradley Wright
18 Kendall Hudson xXx Racing
19 Joseph Pichotta
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church Spin Development Race Team
2 Nicholas Gomes Quantum Racing Development
3 Coren Hendricks Quantum Racing Development
4 Austin Frazier
5 Thomas Hansen
6 Luke Moster nine13sports p/b SingletonCoaching
7 Dante Thompson
8 Samuel Finch
9 Jason Hoover
10 Cooper Bernstein Spin Development Race Team Teammate Win: Nolan Church
11 Braden Reitz nine13sports p/b SingletonCoaching
12 Logan Baugh Quantum Racing Development Teammate Top 5: Nicholas Gomes
13 Grady Hagedorn Bike Surgeon Cycling Team built by
14 Brendan Benigno
15 Roczen Beissel Blue River Bicycle Club
16 Griffin Raduchel nine13sports p/b SingletonCoaching
17 Broden Kelly nine13sports p/b SingletonCoaching
18 Andrew Stafford Quantum Racing Development Teammate Top 5: Nicholas Gomes
19 Nicolas Haydar nine13sports p/b SingletonCoaching
20 Malachi Franklin
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
2 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
3 Chuck Pass Velo Force
4 Tom Burridge A-Team MTB Development
5 Dennis Lilly Velo Force
6 Ivan Murdock Nashville Local Cycling
7 David Hoffman
8 Steve Smith
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Harre Pastaria - Big Shark Racing Team
2 Michael Froh The Meteor
3 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
4 Jp Slosar The Cyclery Racing Team
5 Scott Shaw The Cyclery Racing Team
6 Frank Lofrano Intent Racing Team
7 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness and Training
8 Dan Young Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Win: Chris Harre
9 Jason Blackketter BMC/Walmart Racing
10 Brian Bradley Ozark Premier Racing
11 Michael Yost Phoenix Fitness and Training
12 Doug Robinson
13 Gary Dyer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak Project Echelon Racing
2 Tim Smith The Cannonball-Hub Racing Team
3 Spencer Seggebruch Pastaria - Big Shark Racing Team
4 Tobias Klein Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Jonah Killy Kelly Benefit Strategies Elite Cycl
6 Tyler Reynolds Above and Beyond Cancer Cycling Tea
7 Hugo Scala Gateway Devo Cycling
8 John Heinlein iii Project Echelon Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
9 Brenden Hardy Above + Beyond Cancer Cycling Team
10 Brody Mcdonald Gateway Devo Cycling
11 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
12 Taylor Herron Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
13 Randy Reichardt Above and Beyond Cancer Cycling Tea
14 Ralph Rufo Adapt Cycling
15 Bryant Funston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
16 Asa Black Move Up Cycling Club
17 Tim Savre Project Echelon Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
18 Zachary Scharnhorst South Chicago Wheelmen Elite
19 Chase Wark Vol Gas Racing
20 Dakota Olsen
21 Hayden Strong Project Echelon Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
22 Jonathan Hanahan The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Tim Smith
23 Will Coleman Zone 6
24 James Kraus
25 Mckay Kinsey DC Devo
26 Caleb Langley
27 Galen Erickson Gene Johnson Cycling Team
28 William Zoughaib Pastaria - Big Shark Racing
29 Andrew Dillman
30 Ian Borella Team MACK Racing Elite
31 Spencer Miller DASH RACING
32 Luke Feuerhelm LUX/Sideshow p/b Specialized
33 Austin Gomes Team Mack Racing
34 Kody Babler
35 Carter Snow Maplewood Bicycle St. Louis
36 Cayden Whitehill
37 Alex Wieseler Nashville Local Cycling
38 Joshua Carter Team MACK Racing Elite
39 Jon Okenfuss
40 Lee Yarbro Nashville Local Cycling
41 Luke Pearse The Cyclery Racing Team
42 Andrew Harris Nashville Local Cycling
43 Seth Worthington
44 Bryce Ward
45 Hayden Warner Above and Beyond Cancer Cycling Tea
46 Zach Cobb
47 Shane Feehery South Chicago Wheelmen Elite
48 Nathan Wyrick Zone-6 Endurance
49 Eli House
50 Leo Smith Maplewood Bicycle St. Louis
51 Craig Kielbasa South Chicago Wheelmen
52 Justin Bird Quantum Racing Development
53 Austin Hess
54 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
55 Scott Williamson Olathe Subaru Cycling
56 Craig Cooper Pastaria - Big Shark Racing
57 John Fratinardo
58 Amai Rawls
59 Justin Maciekowicz Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
60 Nathaniel Schoonover Team Mack Racing Assoc. LTD
61 Andrew Evans
62 Brandon Feehery Project Echelon Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
63 Richard Arnopol Project Echelon Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
64 Keaton Hanson
65 Eric Hill Project Echelon Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
66 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Tobias Klein
DNF William Bobrow Texas Roadhouse Cycling Team
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 27   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Frank
2 Erika Wilson Zone-6 Endurance
3 Leigh Ruston 901 RACING
4 Grace Walther
5 Anna Young Theta Cycling
6 Ajay Baker nine13sports p/b SingletonCoaching
7 Veronika Redensek Road Crew Coffee Racing
8 Natalie Skwarcan
9 Jordan Ortman
10 Olivia Hubbart Theta Cycling Teammate Top 5: Anna Young
11 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching
12 Stephanie Portolese
13 Evelyn Peterson
14 Alexa Stierwalt Ignite Junior Racing
15 Audrey La valle Theta Cycling Teammate Top 5: Anna Young
16 Esma Taylor
17 Courtney Bailey Team MACK Racing
18 Azyra Franklin Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Olivia Woodruff Sol Squad p/b Whole Sol
20 Anastasia Yanchilina Pastaria - Big Shark Racing Team
21 Lauren Weigel Donkey Label
22 Lory Cooper Road Crew
23 Olivia Reeve
24 Sally Landham Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
25 Chassie Kirby BMC/Walmart Cycling Team
26 Olivia Sandoval Kelly Benefit Strategies/LSV
27 Abby Teed
28 Katherine Walther
29 Ragan Weigel Donkey Label
30 Megan Lester Diablo Cycling
31 Judy Slosar The Cyclery Racing Team
32 Brianne Guilford GP VeloTek
33 Shannon Cook Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
34 Kensa Koeppen Lindenwood University
35 Kerrie Bernstein Team B Team
36 Katherine Dolen nine13sports p/b SingletonCoaching
37 Katie O'donnell Theta Cycling Teammate Top 5: Anna Young
38 Jessica Schlueter Theta Cycling Teammate Top 5: Anna Young
39 Skylar Schaetz Lindenwood University
40 Heather Nichols Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
41 Nicole Roy Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
42 Denise Temofeew
43 Renee Stanfield Jackson VeloSports
44 Alexis Nephew
45 Lucy Bailey Melanzana Cycling
46 Emma Thompson Theta Cycling Teammate Top 5: Anna Young
47 Macy Lester Diablo Cycling
48 Sally Lester Diablo Cycling
49 Caitlin Lucas Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
50 Sarah Qu
51 Megan Dudgeon Lindenwood University
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marinda Thompson
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sinead Miller
2 Arielle Coy MARIAN UNIVERSITY CYCLING
3 Madison Frank
4 Allison Mccurry Gray Goat Sports
5 Britta Siegel
6 Annika Teschke
7 Noni Bertagnoli Team Mack Racing Assoc. LTD
8 Johanna Gref
9 Veronika Redensek Road Crew Coffee Racing
10 Sierra Siebenlist Team Upland Brewing
11 Sarah Schuetter Robson Forensic p/b Milligan
12 Marianne Melling GP VeloTek
13 Courtney Bailey Team MACK Racing
14 Marissa Carter Team Mack Racing
15 Ajay Baker nine13sports p/b SingletonCoaching
16 Lauren Weigel Donkey Label
17 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching
18 Ragan Weigel Donkey Label
19 Anastasia Yanchilina Pastaria - Big Shark Racing Team
20 Amy Strahan Pastaria - Big Shark Racing Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 2