Log In
Snake Alley Criterium • May 28 2016
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dalton Collins NorthStar Development Cycling
2 Liam Hughes Veloscience Cycling Team
3 Matt Stierwalt Team Hungry
4 Joel Rivera
6 Cody Caves
7 Dan Frazier
8 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club
9 Akash Lucht NorthStar Development Cycling Teammate Win: Dalton Collins
10 Jared Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
11 John Vansooy
12 Jerry Hayes Rogue Racing Project
13 Charles Sharp Bike Burlington
14 Terry Burkins
15 Mike Dutczak
16 ? N/a
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter NorthStar Development Cycling
2 Lucas Stierwalt ProChain Junior Development
3 Nicholas Petrov Cincinnati Cyclocross
4 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
5 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling, Inc.
6 Faith Montreuil Team Louisville
7 Kate Seiler TWENTY16 Ridebiker Development
8 Joey Mittelberg Mesa Cycles Cycling Club
9 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Shay Wright Atlas/Other Films Cycling Team
11 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club
12 Axel Creed Gateway Harley-Davidson
13 Jennifer Mettler NorthStar Development Teammate Win: Nick Carter
14 Erika Peterson NorthStar Development Cycling Teammate Win: Nick Carter
15 Olivia Rademacher ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lucas Stierwalt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille
2 Andrew Schmidt Masters Cycling Systems LLC.
3 Trey Hedgecock NorthStar Development Cycling
4 Isaac Bryant Minnesota Junior Cycling, Inc.
5 Ruben Bacon Papa John's Racing Team
6 Bjorn Larson Masters Cycling Systems LLC.
7 Jackson Mcnear Papa John's Racing Team Teammate Top 5: Ruben Bacon
8 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
9 Dillon Mcneill Harvest Racing p/b Midwest Cycling
10 Justin Bird Papa John's Racing Team Teammate Top 5: Ruben Bacon
11 Enzo Allwein ProChain Junior Development
12 Tyler Reynolds Harvest Racing p/b Midwest Cycling
13 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
14 Alex Morton Andrie Junior Development Team
15 Austin Gomes SBR Quantum Racing
16 Samuel Jyawook
17 Brennan Foster Team Louisville
18 Scott Bridges
19 Jason Colestock NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
20 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Zachary Young ProChain Junior Development
22 Alex Christian ProChain Junior Development
23 Zachary Ross ProChain Junior Development
24 Dalton Collins NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
25 Wyatt Furois NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
26 Tyler Curtis NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
27 Benjamin Juarez NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
28 Owen Busch ProChain Junior Development
29 Bogdan Rylski NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
30 Cameron Schmidt Ride On Wooster
31 Nathan Pawlak Melton Design Build / GS CIAO Junio
32 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
33 Jacob Olwig Mesa Cycles Cycling Club
34 Carter Warren BELGIANWERKX
35 Trey Roark ProChain Junior Development
36 William Kerker NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
37 Max Savage ProChain Junior Development
38 Chase Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
39 Max Johnson NorthStar Development Teammate Top 5: Trey Hedgecock
40 Thomas Carter Mesa Cycles Cycling Club
41 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
42 Akash Lucht NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Trey Hedgecock
43 Aidan Burkins Spin Zone Racing
44 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
45 Jared Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat 4: 21   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Carter NorthStar Development Cycling
2 Marie Grassi ProChain Junior Development
3 Gianni Allwein
4 Aidan Letzel The Pony Shop
5 Alexa Stierwalt ProChain Junior Development
6 Ryan Trujillo
7 Marissa Carter Mesa Cycles Cycling Club
8 Andrew Stafford Mesa Cycles Cycling Club
9 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson
10 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling Teammate Win: Jack Carter
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt Masters Cycling Systems LLC.
2 Cameron Buccellato EPS Cycling Team
3 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
4 Daniel Lausin Team Lake Effect
5 Jackson Mcnear Papa John's Racing Team
6 Hugh Gill Dogfish/Team Noah
7 Erik Bandy Cobra Verde Cycling
8 Dominic Falter NorthStar Development Cycling
9 Ben Rothschild Snyder Factory Racing
10 Justin Bird Papa John's Racing Team Teammate Top 5: Jackson Mcnear
11 Nicholas Mckey West Michigan Coast Riders
12 Trevor Miller Veloscience Cycling Team
13 Riley Hankes KS Energy Services / MOSH / Team Wi
14 Edward Fritzinger Better Cycling of Louisville
15 Michael Baldus Metier Racing
16 Andrew peterson ? University of Iowa Heart and Vascul
17 Robert Varner Mike's Bikes STL
18 Andreas Fischer PSIMET Racing
19 Zachary Young ProChain Junior Development
20 Nick Pomella PSIMET Racing
21 Zachary Scharnhorst Momentum Racing LLC - MO
22 Aidan Burkins Spin Zone Racing
23 Dylan Hayda Veloscience Cycling Team
24 Pavel Kuznetsov University of Iowa Heart and Vascul
25 Isaac Bryant Minnesota Junior Cycling, Inc.
26 Doug Carraway Veloscience Cycling Team
27 Robert Frangi Dash Racing
28 Ethan Furois NorthStar Development Cycling
29 Larry Hughes Veloscience Cycling Team
30 Erik Schwedland Cutters Cycling
31 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
32 Mark Pavlovcik ABD Cycling Team
33 Brennan Foster Team Louisville
34 David Mcdowell iii Wild Card Cycling
35 Ian Seibert SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
36 Jeffrey Johnson EPS Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Buccellato
37 Scott Morris Village VW p/b Erlanger Sports Medi
38 Kevin Baumann EPS Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Buccellato
39 Brad Bailey Zone-6 / Motion Cycling
40 Tyler Conant
41 Kevin Whitford xXx Racing
42 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
43 Gavin Huseboe Ames Velo
44 Joshua Morrow Veloscience Cycling Team
45 Nicholas Untch Wild Card Cycling
46 Sean Mccarthy ABD Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 44   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Bridges
2 Sam Escherich NorthStar Development
3 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 James Anders Marquette University
5 Timothy Hau Sakari Race Team
6 Timothy Lentz
7 Marcus Burken DICE
8 Alex Christian ProChain Junior Development
9 Matt Ampleman Bulldog Cycling
10 Garrett Mcnear Papa John's Racing Team
11 Marty Merritt Bonkers Cycling
12 Ryan Foley
13 Jared Verbeke xXx Racing
14 James Grove Marquette University Teammate Top 5: James Anders
15 Milan Sherman Sakari Race Team Teammate Top 5: Timothy Hau
16 Kyle Polich
17 Kevin O'connor Sakari Race Team Teammate Top 5: Timothy Hau
18 Charles Adams Sakari Race Team Teammate Top 5: Timothy Hau
19 Brian Shelton
20 Alec Dinerstein xXx Racing
21 Cole Limpach Harvest Racing p/b Midwest Cycling
22 Bradley Kruse Trek Store Davenport
23 Jeremy Ruegg
24 Karl Jahns DICE
25 David Parrott Sakari Race Team Teammate Top 5: Timothy Hau
26 Patrick Murphy
27 Daryus Patel xXx Racing
28 Timothy Hau Sakari Race Team Teammate Top 5: Timothy Hau
29 Chase Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
30 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ryan Schmeling
31 Robert Schoonover Momentum Racing LLC - MO
32 Jose Madero
33 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
34 Marc Royster Union Cycling Team
Finishers: Cat 4: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Cochran Atlas/Other Films
2 Andrew Messer Team Upland Brewing
3 J P brocket Mercy Kuat
4 Benjamin Sharp Stages Cycling
5 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
6 Kent Mcneill Midwest Cycling Club Racing
7 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
8 David Alexander Sakari Race Team
9 Ken Krebs INTENT
10 Douglas Carter NorthStar Development
11 Aaron Wrabek Sakari Race Team
12 Tyler Denmead Wild Card Cycling
13 David Peterson NorthStar Development Cycling
14 Jonathan Kersha Big Tree Cycling
15 John Dilger Hammer Nutrition
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Inglis US Military Endurance Sports
2 Greg Shimonek Harvest Racing p/b Midwest Cycling
3 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
4 Scott Wall Ames Velo
5 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club
6 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
7 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
8 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
9 Charles Townsend NorthStar Development
10 Alan Willey Queen City Wheels
11 James Rolette South Chicago Wheelmen
12 John Mahl
13 Edward Dutczak
14 Michael Merulla Iowa City Cycling Club
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Zimmer Credite Velo - Trek
2 Chris Winn
3 Joshua Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
4 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling Team
5 Thomas Revard Michigan Indiana Cycling
6 Brad Neagos Michigan Indiana Cycling/Bissell AB
7 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
8 Brian west Cycle city racing Above and Beyond Cancer p/b Scheels
9 Colin Catlin NorthStar Development Cycling
10 Anthony Olson Scout Cycling Team
11 Lukas Marshall Harvest Racing p/b Midwest Cycling
12 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
13 Grant Erhard Summit Wealth Strategies
14 Evan Hartig Credite Velo - Trek Teammate Win: Matthew Zimmer
15 Micah Engle Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
16 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Knapp
17 Martin Vecchio
18 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Knapp
19 Ian Mcshane ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Joshua Johnson
20 Brady Murphy Harvest Racing p/b Midwest Cycling
21 Matt Green UCI CT: Astellas Cycling Team
22 Matthew Kelley UCI CT: Astellas Cycling Team
23 George Simpson Gateway Harley-Davidson Trek U25 De
24 Andrew Giniat EGO p/b Sammy's Bikes
25 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Knapp
26 Alexander Meyer SPBRC-Grand Performance
27 David Goodman Credite' Velo TREK Teammate Win: Matthew Zimmer
28 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
29 Brais Dacal
30 Hogan Sills UCI CT: Astellas Cycling Team
31 Tim Savre Credite' Velo TREK Teammate Win: Matthew Zimmer
32 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
33 Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Joshua Johnson
34 Doug Fagan Team Upland Brewing
35 John Becker * First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Knapp
36 Jordan Ross Harvest Racing p/b Midwest Cycling
37 Bjorn Larson Masters Cycling Systems LLC.
38 Matt Brophy Credite Velo - Trek Teammate Win: Matthew Zimmer
39 Austin Gomes SBR Quantum Racing
40 Nate Taggatz Scout Cycling Team
41 Luke Momper SBR Quantum Racing
42 Zack Kratche Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
43 Craig Streit Stone House Group P/B Pro Bike
44 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk
45 Tim Speciale EGO p/b Sammys Bikes
46 Jedidiah Fritzinger Better Cycling of Louisville
47 Alex Voitik EGO p/b Sammys Bikes
48 Trevor Rolette EGO p/b Sammys Bikes
49 Ryan Mcloughlin Kreitler Racing Team
50 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
51 Kevin Tempel Scout Cycling Team
52 Dmitriy Ponkratov
53 Matt Kleckner
54 Ruben Bacon Papa John's Racing Team
55 Grant Rotunda Team Kaos/Joyride Bicycles
56 Rudyard Peterson Credite' Velo TREK Teammate Win: Matthew Zimmer
57 Devin Clark Michelob Ultra - Big Shark Racing T
58 Lane Johnson Move Up Development-Trek
59 Alec Porter SPBRC-Grand Performance
60 Max Polin Sprintin' Kitten
61 Spencer Martin Groove Subaru Excel Sports
62 Eric Serantoni Lowcountry Racing
63 Sam Brand
64 Erik Loberg Minneapolis Bicycle Racing Club
65 Max Staran Wolverine Sports Club
66 Isaac Mcfee Above and Beyond Cancer p/b Scheels
67 Fran Carratala
68 Bob Goedbloed
69 Paul Webb Harvest Racing p/b Midwest Cycling
70 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
71 John Woods First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Knapp
72 Blake Romine Groove Subaru Excel Sports
73 Alisher Vokhobov
74 Erin Elliott Soundpony Triad Bank
75 Juan Gonzalez
76 Zvonimir Jeliniä‡
77 Rasmus Ulstrup kunosson
78 Peter Behm SPBRC-Grand Performance
Finishers: Cat 1: 46   Cat 2: 22   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
2 Lily Peck ProChain Junior Development
3 Marie Grassi ProChain Junior Development
4 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes
5 Monica Freiband Spidermonkey Cycling
6 Mary Randall Chicago Cuttin Crew
7 Michelle Moore Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Monica Freiband
8 Kendra Law NorthStar Development Cycling
9 Victoria Brocket JET Cycling
10 Carin Nelson Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Monica Freiband
11 Rosalyn Willey ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
12 Tiffany Schallau BFF Bikes Teammate Top 5: Annicka Campbelldollaghan
13 Morgan Rex
14 Lauren Maier ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
15 Emma Hayes ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
16 Anna Affias
17 Cate Mcshane Revolution Devo Cycling
18 Erin Obradovich BFF Bikes Teammate Top 5: Annicka Campbelldollaghan
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess Orion Racing p/b K'ul Chocolate
2 Gwen Inglis Stages Cycling
3 Leah Kleager Midwest Cycling Trek Stores Women's
4 Emma Swartz KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
6 Amy Mcclintock Velo Force
7 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
8 Jennifer Triplett Stages Cycling Teammate Top 5: Gwen Inglis
9 Sierra Siebenlist WRP
10 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
11 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
11 Christine Thornburg PSIMET Racing
12 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
13 Lindsay Wetzel Sprintin' Kitten
14 Mackenzie Green WRP
15 Hannah Shell Velo Force
16 Katie Bockserman Velo Force
17 Katherine Santos WRP
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alijah Beatty NorthStar Development Cycling
2 Amelia Moore Chicago Cuttin Crew
3 Amy Mcclintock Velo Force
4 Jane Landretti Brazen Dropouts Cycling Team
5 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
6 Harper Beasley Brazen Dropouts Cycling Team
7 Cassandra Kessler University of Iowa Heart and Vascul
8 Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
9 Kennedy Adams ProChain Junior Development
10 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Amelia Moore
12 Tabitha Sherwood ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
13 Darian Nagle-gamm University of Iowa Heart and Vascul
14 Mia Cheeseman Team Wheel & Sprocket
15 Anya Malarski JETCycling
16 Jennifer Kosatka BFF Bikes
17 Pei-i Wu Lady Gnar Shredders
18 Kristen Coleman Scarlet Fire presented by Matthews
19 Marianne Melling GP Velotek
20 Christine Robbins WRP
21 Jennifer Groen Half Acre Cycling
22 Cara Hamann University of Iowa Heart and Vascul
23 Kelly Skinner Midwest Cycling Trek Stores Women's
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 13