Log In
USA Cycling Para Road Nationals - TT • Jun 14 2018
Humid and Partly Cloudy, 88 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing 39:28.63
2 Jonathan Jacob Bissell-ABG-Giant 40:33.74
3 Brendan Housler DNA Racing 40:46.93
4 Jacob Tremblay 41:10.11
5 Jonathan Toftoy Donkey Label 41:38.45
6 Hank Beaver Specialized-BMW 42:29.51
7 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 43:32.30
8 Ian Spivack Support Clean Sport / Guttenplan Co 43:33.53
9 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank 43:36.54
10 Thaddeus Dulin Village Wrench Supported By Glory C 44:08.67
11 Ranjodh Gill Team Bike Doctor 44:17.87
12 Collen Kelton BME Racing 45:32.56
Finishers: Cat 1: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Olheiser 40:07.14
2 Peter Reed 41:25.94
3 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee 41:32.02
4 Jon Lester Diablo Cycling 42:00.68
5 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team 42:17.00
6 Ken Vida FloridaVelo 42:23.69
7 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 42:43.12
8 Justin Henkel 42:54.49
9 Dan Bond 43:00.37
10 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor 43:07.20
11 Jeromy Cottell Touchstone Racing 43:25.94
12 Daniel Larson Tulsa Wheelmen 43:35.36
13 Michael Oneil Squadra Coppi 44:44.57
14 Nathan Lesniewski Shama Cycles 46:01.22
15 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 46:30.92
16 Christian Avila 47:07.00
17 Paulo Barros 56:44.77
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 39:49.97
2 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 41:01.70
3 Oleg Tanovitsky There's A Train Coming 41:56.28
4 Dan Netzer SEAVS/Haymarket 41:56.50
5 Stephen Robinson BATTLEY H-D /FOUNDING FARMERS 42:04.59
6 Brady Jordan Korte Hammer Down Racing 42:27.83
7 Alexander Zambrana 42:29.07
8 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F 42:54.84
9 Ryan Robinson CCT Racing 43:04.08
10 Marc Buxbaum Jigawatt Cycling 43:48.27
11 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sanford POWER 44:20.42
12 Bart Lipinski Corner Cycle 44:37.38
13 Adam Handler L5Flyers Cycling Team 45:06.11
14 Benjamin Darling 45:15.63
15 Dan Johnson Triangle Velo 45:43.00
16 Curtis Long FloridaVelo 46:13.85
17 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles 46:16.15
18 Greg Kaplan QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 47:58.45
19 Alexander Cowell Tri-Cyclists BRC 50:54.78
20 Ronnie Ross 52:04.37
21 Monty Taylor 57:53.58
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Donkey Label 39:40.04
2 Kevin Nicol 40:43.50
3 Robert Garwood 41:18.26
4 Fred Thomas A-D Racing 41:27.76
5 Igor Rudalev There's A Train Coming 42:59.50
6 Rodger Carter 43:03.95
7 Joseph Staron Touchstone Racing 43:13.86
8 John Korioth 44:00.17
9 Nivio Diaz 44:03.12
10 Walter Durrer Remote Geo 44:23.69
11 Dean Shreiner CORE Racing 44:27.02
12 Michael Grigat Carolina Cycling Team 44:44.83
13 Michael Gardynik Kinetic Fitness Coaching Elite Mast 44:44.99
14 Gene Fowler 44:48.32
15 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 44:51.34
16 Emiliano Herran Nashville Local Cycling 45:30.48
17 Stephen Rogers Zone Five Racing 45:31.71
18 Louis Leclerc 46:34.06
19 Jeffery Otto 46:43.81
20 Vigen Sarkisian 46:49.73
21 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthcare 46:55.04
22 Martin Houlihan 46:55.24
23 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 47:13.05
24 Steven Decker 47:52.15
25 Andy Bracke Mariner Cycling 48:26.15
26 Mark Poteet West Coast Cycling 48:29.75
27 Jeff Lofgren Village VW Chattanooga Cycling Team 49:57.42
28 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F 50:06.77
29 Chad Davies Georgia Neurosurgical Institute 51:40.19
30 Ric Ford 58:51.61
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan There's A Train Coming 41:42.74
2 Brian Batke Team Lake Effect 42:22.38
3 Chris Carlson Matrix/RBM 43:06.14
4 Thomas Felton Velocause Centraal Cycling 43:49.12
5 Peter Megdal NEBC p/b Cycle Loft 43:56.69
6 James P. martin 44:34.55
7 Kurt Searvogel 44:43.51
8 David Salley 44:52.81
9 Dana Braet Velo Force 45:01.11
10 James Walker Team Placid Planet, Inc. 45:03.92
11 Thomas Coulter CAL-NAT'S Racing 45:08.50
12 Doug Hover Five Four Sports 45:12.61
13 Sam Morse Corner Cycle Cycling Club 45:14.05
14 Kevin Clark FloridaVelo 45:26.64
15 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 45:44.76
16 Mark Brackenbury NGCA p/b Tyler Perry Studios 45:49.50
17 Brian Brown Compass Research Cycling Team 46:33.38
18 Rick Cope 46:58.19
19 David Hughes ZiaVelo Cycling 46:58.30
20 Geoffrey Maguire A Bloc 46:58.64
21 Pascal Sauvayre Team Veselka 47:49.93
22 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions 48:19.61
23 Michael Ereli A Bloc 48:32.51
24 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 48:37.64
25 Matthew Williams 49:31.74
26 Michael Davis 50:57.00
27 Kirby Yoder NGCA p/b Tyler Perry Studios 51:19.92
28 Thaddeus Newnam PA Masters p/b Piscitello Law 52:20.44
29 Sean O'connor 52:38.70
30 Robert Anderson Diablo Cycling 54:46.56
31 Paolo Fassari 54:49.48
DNF Timothy Saxer Ft. Wayne Outfitters
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Adams GearLink Racing INC. 43:07.69
2 Matthew Robins 43:25.25
3 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 43:47.58
4 Bill Thompson Clinton Cycling Club 44:27.38
5 Chris Beaudin Tierra Plan Racing p/b IntraNerve 44:29.84
6 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 44:35.58
7 Scott Sifferman SBC Cycling 44:43.59
8 Dave Weller 44:44.59
9 Doug Chiasson Peak Racing/Valley Bike & Ski Werks 44:57.93
10 David B stanton Canyon Velo 45:18.77
11 Jon Lafontant Ft. Wayne Outfitters 45:44.69 Teammate Top 5: Timothy Perry
12 Clif Cassidy Colavita Racing, Inc. 45:53.12
13 Lawrence Towner Team ProPower/Cycle Solutions 46:23.17
14 Shannon Fox BoulderCentre for Orthopedics 46:46.07
15 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 47:16.31 Teammate Top 5: Timothy Perry
16 Richard Macinnes Scheller's Racing Team 47:39.65
17 Peter Miller Apex Racing Team 47:42.14
18 David Lawrence swcc 48:10.34
19 Jorge Perera MidSouth Velo 48:18.31
20 Richard Wiley Ride On Wooster 49:05.59
21 Steven Auchterlonie 49:09.81
22 Paskal Brooks 49:46.60
23 Richard Wolf Foundation 50:33.49
24 Dane Luhrsen ABD Cycling Team 50:42.38
25 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions 50:46.06
26 Daniel Dugan Reno Wheelmen 50:47.92
27 David Storey Natural Grocers Cycling Team 51:02.50
28 Donald Cahill Ft. Wayne Outfitters 53:30.26 Teammate Top 5: Timothy Perry
29 William Enes Charlotte Cycling Consortium 54:32.35
30 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health 56:14.03
31 Soren Sorensen 56:32.20
32 Ron Nelson 57:50.61
33 Charles Koons Johnson & Hayes Physical Therapists 03:50.46
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Leousis Triangle Velo 28:22.89
2 Wayne Watson Megastar/Chalet 28:24.97
3 Robert Burke 28:28.67
4 Thomas Bain Geri Atrix 28:35.00
5 Paul Mowery Ft. Wayne Outfitters 28:35.62
6 Richard Kreutzfeldt Pact- DISH Network Cycling 28:40.29
7 Paul Zucker DeathRow Velo 29:07.42
8 Mark Peterson 30:04.19
9 Timothy Derosa Stark Velo 30:14.26
10 Thomas Gee Lift Center Racing 30:36.32
11 Dan Fineran 31:47.27
12 Lat Purser 32:29.58
13 David Tillery 34:38.45
14 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 34:54.44
15 Richard Gangl Hammer Racing Team p/b Thorne 35:10.36
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Swartout Queen City Wheels 28:17.69
2 Ken Louder Velosport Racing 28:41.57
3 Steven Lehman Charlotte Cycling Consortium 28:58.37
4 Steven Petouvis Liberty Cycle, Inc. 29:18.00
5 Ed Chamberlin GJ VELO 29:21.30
6 Scott Bulfinch Team Kaos/Joyride Bicycles 30:09.80
7 David Burnett 30:19.74
8 Erik Anderson 31:02.12
9 Tom Carr 31:14.72
10 Amos Galpin 31:36.81
11 Whitney Fanning Geri Atrix 31:42.20
12 Jeffery Patterson JoeFroyo Racing p/b Old Town Bicycl 31:49.38
13 John Cox Chesapeake Wheelmen 32:17.14
14 Peter Ballotta West Coast Cycling 32:42.61
15 Thomas Lobdell Speedway Wheelmen 32:47.36
16 Richard Raspet Discover Oxford MS 33:17.32
17 Randy Whitt 34:48.24
18 Myron Segal Arrow Bicycle 38:36.89
19 Theodore Kallman Northampton Cycling Club 39:29.30
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Durward higgins Village VW Chattanooga Cycling Team 29:45.08
2 Phil Needham 33:14.28
3 Michael Patterson 35:12.45
4 Jerry Dusterhoff Bicycle Sport Shop Club 35:38.06
5 Donald Coker 37:59.67
6 Dale Harless Apex Racing 38:00.43
7 Roger Fouts Micro Metals/Bike Zoo 39:25.58
8 Joseph Black 40:21.42
9 Barry D portnoy 49:30.89
10 Robert Gosline 49:46.46
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ellefson 360 Racing p/b VanDOit.com 37:21.20
2 Robert Paganini PAA Cycling 42:10.06
3 Harvey Liberman Micro Metals/Bike Zoo 42:20.65
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederic Schmid Waco Bicycle Club 36:53.12
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chester Triplett R5 Para 40:35.03
2 Paul Shields 49:41.04
3 Michael Somsan 50:58.32
4 Griffin Pinkow 51:45.51
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Lister 23:44.94
2 Todd Key 24:35.92
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Keith Team Roger C Peace 23:11.86
2 Sean Culp FORTE Sportwear Masters p/b CFC-Iro 24:36.77
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Berenyi ABD Cycling Team 47:24.17
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Jung Team Roger C Peace 42:56.03
2 John Wise Baltimore Bicycle Club 46:49.46
3 John Terrell University of North Texas 47:44.64
4 Noah Middlestaedt 47:49.71
5 Dean Bissey 57:38.99
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Pitman Palmares Racing 44:08.49
2 Nick Gibb Team Roger C Peace 44:15.07
3 Andrew Bennett Tierra Plan Racing p/b IntraNerve 48:55.78
4 Steven Carmen 50:12.71
5 Unknown Rider Team O2 1:05:56.90
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Wilcox Team Endurance 360 54:47.54
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Groulx Paralyzed Veterans of America Racin 28:47.83
2 Rory Mead 34:37.67
3 Gerald Cuzick Paralyzed Veterans of America Racin 37:11.10 Teammate Win: William Groulx
4 Brian Muscarella 37:37.03
5 Delmon Dunston Team PossAbilities 38:51.79
6 Greg Taylor 41:03.14
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Updike 26:10.93
2 Brandon Lyons 26:15.53
3 David Randall Team Roger C Peace 26:18.25
4 Krys Zybowski 26:26.28
5 Ryan Pinney Paralyzed Veterans of America Racin 26:33.67
6 William Lachenauer Marc Pro Cycling Team 27:24.41
7 Kevin Hillery Paralyzed Veterans of America Racin 27:47.55 Teammate Top 5: Ryan Pinney
8 Daniel Evans Bicycle Heaven / PVA 28:53.41
9 Alfonso Garibay Team PossAbilities 29:24.90
10 Brett Richards Team PossAbilities 30:00.51
11 Craig Cornwall Paralyzed Veterans of America Racin 30:23.38 Teammate Top 5: Ryan Pinney
12 Christopher Sproule Team PossAbilities 31:06.99
13 Dustin Magner Paralyzed Veterans of America Racin 33:01.73 Teammate Top 5: Ryan Pinney
14 Steve Chapman 33:34.00
15 Kenneth Bestine 33:51.79
16 Daniel Dewitt 34:23.41
17 Matthew Chaffee 34:50.11
18 Joe Pomeroy 35:15.04
19 Johnny Ragland 36:27.31
20 Jason Cannon Team PossAbilities 39:28.60
21 Scott Wells 46:26.03
Finishers: Cat 5: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Davis 23:29.40
2 Travis Gaertner 25:38.35
3 James Cook Paralyzed Veterans of America Racin 28:21.28
4 Travis Wood 30:09.75
5 Jerry Young 31:23.61
6 Tavian Bryant Team PossAbilities 31:35.24
7 Robert Hayes 34:56.46
8 Joshua Geddis 35:59.91
9 Brad Baumann 36:48.56
10 Charles Swaim Paralyzed Veterans of America Racin 36:48.71 Teammate Top 5: James Cook
11 David Cunningham Paralyzed Veterans of America Racin 39:36.98 Teammate Top 5: James Cook
12 Brent Garlic Paralyzed Veterans of America Racin 42:41.02 Teammate Top 5: James Cook
13 Ken Higgins Paralyzed Veterans of America Racin 43:56.99 Teammate Top 5: James Cook
Finishers: Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oscar Sanchez 47:40.97
2 Alfredo Delossantos 48:55.57
3 David Berling Paralyzed Veterans of America Racin 51:50.89
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Sykes Peace Cycling Performance 46:17.59
2 Jay Lapointe Peace Cycling Performance 53:53.40 Teammate Win: Ryan Sykes
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Boyle Peace Cycling Performance 25:35.55
2 Steven Peace US Military Endurance Sports 28:50.47
3 Matthew Rodriguez Peace Cycling Performance 29:06.72 Teammate Win: Ryan Boyle
4 David Mcgrinn Paralyzed Veterans of America Racin 35:20.87
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anina Blankenship The Cyclery Racing Team 45:30.45
2 Stephanie Smith 46:01.87
3 Stacey Henkel Great Dane Velo Club (GDVC) 46:11.27
4 Christie Tracy ATC Racing 47:02.33
5 Kirsten Sass Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 48:08.15
6 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing 48:37.34
7 Cara Gaines 50:45.40
DNF Pamela Levine RAZZLE DAZZLE
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan 47:57.19
2 Shawn Morelli 48:36.23
3 Aimee Phillippi taylor South Mountain Velo Club 50:25.69
4 Jennifer Horton Experience Fayetteville Cycling Tea 51:41.30
5 Jennifer Schuble Infinity Cycling Team 52:00.20
6 Ashley Lesniewski Shama Cycles 52:15.49
7 Jeanine Seeger Monster Media Racing 52:17.01
DNF Angela Barros Sorella Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling JLVelo Cycling Team 45:07.31
2 Audrey Friedrichsen scott Finkraft Cyling Team 47:11.64
3 Sharon Rana Team Athens 48:04.16
4 Pauline Allen Fayetteville Wheelmen 48:49.31
5 Kristina Mears RTO National Cycling 49:34.85
6 Heather Laufer OKCX p/b Celestial Cycles 51:39.72
7 Christi Britt 54:00.97
8 Tanya Harris Team Spoke Cycles 59:15.62
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Kavesh VELOBODY / GERK'S 48:52.80
2 Jan Burger West Coast Cycling 49:48.99
3 Michelle Kitze TEAM LOGIK (LogikPower.com) 50:01.08
4 Christine Edwards Team Bobs-Bicycles.com 52:52.68
5 Ruth Seaman Trans National Womens Cycling Team 54:01.09
6 Bonnie Donzella THC 54:21.72
7 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 55:05.62
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Petrillo 29:55.13
2 Sylvia Essergleason Team Dayton Bicycling 30:41.07
3 Susan Andersson Cork Monkey p/b Bike Loft East 30:52.98
4 Tracy Tolson 31:31.63
5 Sarah Sauvayre Team Veselka 32:05.23
6 Molly Barker 33:19.77
7 Susan Barrett Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 33:34.24
8 Sharon Leary Sweet Spot Cycling 34:08.14
9 Anne Marie phillips Wolverine Sports Club 35:09.60
10 Carol Storey Wish For Wheels 35:24.51
11 Cheryl Hover Cycles 54 36:57.16
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 30:01.05
2 Nancy Ford Finkraft Cyling Team 30:05.16
3 Ann marie Miller NY Vision Group/Fuoriclasse Racing 30:19.29
4 Shirley Crocker MadCity Racing 30:27.69
5 Liz Heller Maplewood Bicycle St. Louis 30:59.27
6 Benedicta Halecky Bluegrass Cycling Club/Bluegrass Cy 31:53.51
7 Diane Schleicher Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 33:21.34
8 Ginny Lenahan Queen City Wheels 33:46.20
9 Susan Meinerz Hammer Racing Team p/b Thorne 33:47.70
10 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p 35:31.07
11 Vanessa C. askren 38:22.76
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Tyrell Sturdy Girl Cycling Club & Race Tea 34:04.91
2 Cynthia Swain 34:05.17
3 Diana Correa West Coast Cycling 34:52.97
4 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles 37:13.71
5 Connie Tatgenhorst Micro Metals/Bike Zoo 38:13.71
6 Draunta Nicovich Rock Solid Health Fitness 47:58.00
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 45:01.82
2 Suzanne Schmid 45:34.27
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Dixon 46:13.26
2 Kristin Fleschner 52:24.67
3 Wendy Werthaiser 59:24.04
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Piper Peace Cycling Performance 37:50.83
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Whitmore TWENTY20 Pro Cycling 25:33.67
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Morelli 24:39.63
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Heinrich 24:02.82
2 Jennifer Schuble Infinity Cycling Team 25:13.39
3 Christina Truesdale 32:31.97
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Rollman Team PossAbilities 35:50.55
2 Gabrielle Platt SPCX p/b R.K. BLACK 41:19.41
3 Velette Britt Paralyzed Veterans of America Racin 41:52.45
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Walsh Peace Cycling Performance 30:31.84
2 Ellie Kennedy Peace Cycling Performance 40:20.15 Teammate Win: Jill Walsh
3 Amanda Kloepfer Peace Cycling Performance 44:21.80 Teammate Win: Jill Walsh
Finishers: Cat 4: 3