Log In
USA Cycling Masters Road Nationals Day 4 • May 27 2016
Clear, 81 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Mangus Jackalope Velo 45:33.97
1 Chuck Mangus Jackalope Velo 45:33.97 Teammate Win: Lisa Mangus
2 Phillips Aimone Wolverine Sports Club 50:19.42
2 Anne Marie phillips Wolverine Sports Club 50:19.42
3 Linda Morrison Synergy Racing 53:59.75
3 Morrison Morrison Synergy Racing 53:59.75
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark King TriDim/Blue Wheel 49:04.95
1 Andrea Dvorak 49:04.95
2 Susan Meinerz Hammer Racing Team- TVG LTD. 53:14.67
2 Richard Gangl Hammer Racing Team- TVG LTD. 53:14.67
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Inglis Stages Cycling 45:53.94
1 Michael Inglis US Military Endurance Sports 45:53.94
2 Jennifer Slawta 48:20.25
2 John Slawta 48:20.25
3 Becky Lucio 1:05:52.79
3 Samuel Lucio 1:05:52.79
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marvin Hall G3Foundation / Trek 44:44.92
1 Kurt Bickel 3 Ft. - It's The Law 44:44.92
2 Brian Davis Compass Research Cycling Team 45:19.62
2 Bryan Lofton Compass Research Cycling Team 45:19.62
3 Patrick Norville Sierra Nevada/Reliable Racing 45:58.23
3 Eric Barkey R4R-Make A Wish 45:58.23
4 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR 47:20.83
4 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR 47:20.83
5 Chip Berezny The Velo Shop/LWA Racing 48:18.80
5 Mark Gorman The Velo Shop/LWA Racing 48:18.80
6 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 52:29.84
6 Bernard Sanders 52:29.84
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Mojock Cherry St. Cycles 42:35.25
2 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai 42:42.79
3 Brent Ferrell Treehouse Racing 42:45.02
4 Lucas Mccollum Team Bike Doctor 43:13.13
5 Jonathan Toftoy Donkey Label 43:23.36
6 Rich Harper Hearts Racing Club 43:35.93
7 Matthew Weeks Lake Effect Cycling Team 44:42.69
8 Mathew Davis Team LaS'port 43:56.74
9 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 44:16.85
10 Matthew Randolph Shirk's Racing 44:18.46
11 Brady Gibney CS Velo 44:22.95
12 Gregory Thompson Carolina Cycling Team 44:34.55
13 Benjamin Meer 44:43.55
14 David Gardner TorcUp/Cycle Fitters 45:12.42
15 Seth Cooke FRESH Racing 45:15.39
16 Lee Sobotkin Blue Bell Private Wealth Management 45:24.03
17 Brad Loyd 45:32.55
18 Thaddeus Dulin Organic Valley - Hiball Energy bene 45:41.52
19 Joshua Mcdonald Craft Factory Cycling Team 47:15.12
20 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team p/ 47:16.75
21 Matthew Spargo Carolina Cycling Team 47:26.72
22 Robert Kelly Haymarket/Starlight Custom Apparel 47:26.91
23 Joseph Long Team LaS'port 47:31.15
24 Nathan Lesniewski FRESH Racing 47:40.31
25 Luis Infante Foreign Auto Services Cycling 48:00.64
26 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac 48:06.25
27 Chancey Sumner Cycletherapy/Ride Fast Gear 56:16.17
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 43:10.58
2 Paul Martin First Internet Bank Cycling Team 43:19.10
3 Justin Henkel 43:25.22
4 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing 43:39.24
5 Timothy Ahearn Greater Hartford Cycling Club 43:43.43
6 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team 44:03.12
7 Bart Lipinski Corner Cycle 44:05.01
8 Scott Bromstead Team Specialized/Touchstone Racing 44:11.34 Teammate Top 5: Jeromy Cottell
9 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing 44:14.48
10 James Studebaker Team Bike Doctor 44:23.04
11 Matt Bole Team Dayton Bicycling 44:31.34
12 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team 44:33.19
13 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc. 44:33.51
14 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee 44:35.01
15 Alexander Zambrana Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 44:44.60
16 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 44:47.91
17 Jose Rodriguez Performance Team by Rossetti 45:05.75
18 Adam Perez Happy Tooth Racing 45:08.46
19 Jonathan Hamblen Hearts Racing Club 45:23.29
20 Eric Balog 45:37.82
21 Luis Flores Happy Tooth Racing 45:44.94
22 Ken Vida VeloBrew Cycling Club 45:54.33
23 Matthew Tebbetts Crosstown Velo 46:19.11
24 Dan Netzer Haymarket/Starlight Custom Apparel 46:24.65
25 Stanley Dover Carolina Cycling Team 46:26.37
26 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team 47:00.62
27 Ross Germani Audi 47:02.08
28 Alex Rapavi Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag 47:33.41
29 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 47:44.77
30 Aaron Guyer RedEye Velo 48:19.04
31 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team 48:22.07
32 Vincent Graziano 48:24.24
33 John Gray Cheerbacks of Fat Frogs Racing 48:41.99
34 Jonet Hernandez GS Palm Beach 48:47.87
35 Jason Casteen 48:49.28
36 Greg Kaplan QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 48:53.67
37 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company 49:09.89
38 Michael Stella 49:14.53
39 Michael Whitaker Shirk's Racing 49:34.50
40 Steven Toby Southern Performance 49:37.99
41 Tim Odonnell 50:09.69
42 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 50:27.71
43 Kevin Cooper Revolution Cycles NC 50:50.82
44 Ryan Jones Johnson & Hayes Physical Therapists 51:16.23
45 Joshua Deringer CS Velo 52:00.05
46 Robert Barnard 52:09.69
47 Matthew Clancy 54:12.32
48 Eric Reid 1:02:33.13
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 17   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing 41:44.85
2 Richard Feldman Durance-Colnago 42:24.82
3 Jason Frank Brone's Bike Shop 43:14.76
4 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai 43:14.89
5 Andreas Runggatscher Finkraft 43:27.01
6 Jeffery Otto Team Velocause 43:44.37
7 Jose Armas Cycling4Cures 44:05.81
8 Mark Jellous Happy Tooth Racing 44:49.36
9 Matt Botting Carolina Cycling Team 44:49.60
10 George Ganoung US Military Endurance Sports 44:57.34
11 David Mazyck 44:58.51
12 Mark Burroughs Ridley Masters p/b Reality Bikes 45:09.01
13 Jordan Whiley BikeWorks Racing 45:10.53
14 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45:23.06
15 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale 45:42.07
16 Kevin Nicol juwi 45:42.28
17 Scott Giles ArtsCyclery.com/Schnur Racing 45:50.39
18 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 45:59.36
19 ? Thomas Breakaway From Cancer Elite Masters 46:05.01
20 Roger Martin R4R-Make A Wish 46:06.12
21 Todd Gentzler Jackalope Velo 46:22.08
22 Brian Attis The Electric Banana Cycling Project 46:30.96
23 Michael Heagney Intelligentsia Coffee 46:52.70
24 Warren Holzman Team AJS Fund 47:25.76
25 Roy Mccauley 47:46.94
26 Greg Cousins Morgan Stanley Cycling Team 47:59.62
27 Steven Decker 48:02.04
28 Gordon Stiel Carolina Cycling Team 48:03.92
29 David Richardson Mellow Johnny's Cycling Team 48:11.37
30 Martin Houlihan 48:22.41
31 Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun 49:33.53
32 Chris Petron Stage 1 Cycling 50:04.34
33 Alexander Cowell Tri-Cyclists BRC 50:39.52
34 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F 50:53.73
35 Rodrigo Rubiano Summit Freewheelers 51:24.62
36 Monty Taylor 55:16.85
37 Earle Koontz 56:03.26
38 Nico Toutenhoofd juwi 1:03:03
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 14   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 42:35.02
2 Daniel Casper Donkey Label 43:21.41
3 John Mansell Rally Sport Cycling Team 43:45.33
4 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai 44:07.92
5 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing 44:38.02
6 Dean Lazenby Great Dane Velo Club p/b Capital Br 45:33.70
7 Michael Gardynik Kinetic Fitness Coaching 45:35.03
8 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 45:37.13
9 Jonathan Card 45:44.33
10 Michael King NCVC/UnitedHealthcare 45:51.12
11 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 46:34.27
12 Gregg Ness Ft. Wayne Outfitters 46:46.84
13 Peter Wimberg Queen City Wheels 47:01.10
14 Jim Wolter 47:36.36
15 Martin Mrugal PA Masters p/b Piscitello Law 47:40.54
16 Raymond Trentini NCVC/UnitedHealthcare 47:55.66
17 David Hussey Cycles 54 48:04.16
18 Paul Detwiler FRESH Racing 48:05.94
19 Michael Grigat TEAM RIZE 48:22.24
20 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 48:35.40
21 Shawn Burke VeloBrew Cycling Club 49:03.59
22 Peter Fickinger Chester County Velo 49:13.31
23 Christian Reinke 49:45.10
24 Edward Norton US Military Endurance Sports 49:53.52
25 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Schnur Racing 50:09.97
26 Gene Fowler The Trappe Door Cycling Team 50:10.93
27 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing 50:28.44
28 Jeff Hare Race City Cycling 50:50.39
29 Anthony Pharo Capital Bicycle Racing Club 50:50.80
30 Gregory Danielewicz Guys Racing Club 51:21.52
31 John Rogers The Electric Banana Cycling Project 51:33.75
32 James Berry Spinx Bike Race Team 51:37.58
33 Guy Poirier Cyclonauts Racers Inc. 52:09.64
34 Timothy Saxer Ft. Wayne Outfitters 53:21.18
35 Erik Olshall Clemmons Bicycle Racing 55:10.86
36 Gregory Pellegrino NCVC/UnitedHealthcare 55:25.26
37 Lonnie D moreno Edge Multi Sport Cycling 56:46.12
38 Jeff Moore Amoroso's Racing Team 1:05:20.32
39 Matthew Gymer E3:Endurance/Herbalife24 1:14:02.07
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 17   Cat 4: 4   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Batke Team Lake Effect 43:59.27
2 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing 44:00.33
3 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 44:28.32
4 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 44:45.89
5 Joseph Foster R4R-Make A Wish 45:34.98
6 Roger Friend Monticello Velo Club 46:00.54
7 Dave Bush Funsport Bikes Cycling Team 46:01.18
8 Peter Megdal Northeast Bicycle Club (NEBC) 46:29.67
9 James P. martin 46:56.80
10 Matthew Robins 47:08.88
11 Doug Hover Cycles 54 47:09.17
12 Christopher Glenn Racers Edge Cycle Shop / GetYourPow 47:29.62
13 John Shishilla 47:33.51
14 Dave Weller 47:36.34
15 Jeffery Markham Thru-It-All Cycling 48:44.44
16 Paul Mcdonald The Velo Shop / LWA Racing 48:57.57
17 Robert Eichvalds Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale 48:59.29
18 Pascal Sauvayre Rockstar Games 49:30.84
19 Michael Davis ABD Cycling Team 49:46.71
20 John Allen 50:01.28
21 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 50:14.55
22 Tim Borsetti Cycles 54 50:16.93
23 Mark North Richmond Velo Sport 51:06.26
24 Richard Wolf Foundation 51:09.58
25 Russell Keanini The Spirited Cyclist Cycling Club 51:29.89
26 Peter Stevens Velo Force 51:34.63
27 Joseph Paulson Boulder Orthopedics 51:39.87
28 Chris Malone SEAVS/Haymarket 51:52.76
29 Thaddeus Newnam 53:12.86
30 Kevin Greene QCW Cycling 53:50.37
31 David Storey Natural Grocers Cycling Team 54:35.82
32 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 55:27.13
33 Jeff Seeley Queen City Wheels 1:01:17.95
34 Donald Cahill Ft. Wayne Outfitters 1:18:01.89 Teammate Top 5: Timothy Perry
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 8   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Miller Cycle U / Apex Racing 45:43.16
2 Clif Cassidy Colavita Racing 46:14.67
3 Robert anderson Team specialized racing masters NCCF/ Team Specialized Masters 46:34.01
4 David Ludwigson 46:51.04
5 Scott Sifferman SBC Cycling 47:12.44
6 Doug Chiasson Peak Racing/Valley Bike & Ski Werks 47:34.08
7 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 47:34.96
8 Shannon Fox Boulder Orthopedics 48:21.47
9 David B stanton Canyon Velo 48:23.03
10 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 48:30.47
11 David Lawrence Southwest Cycling Club Racing 48:48.40
12 Callen Borgias Groove Subaru Excel Sports 48:50.74
13 Paul Bordas Treasure Coast Racing 49:32.13
14 John Newton Chester County Velo 49:34.18
15 Jorge Perera Charbonnet Law Firm Cycling - MidSo 49:34.55
16 Peter Leousis Triangle Velo 49:35.27
17 James Greenawalt Colavita Racing 49:39.69 Teammate Top 5: Clif Cassidy
18 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 49:46.34
19 Paul Mowery Ft. Wayne Outfitters 50:03.45
20 Richard Wiley Ride On Wooster 50:11.92
21 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 50:15.20
22 Lonnie Kennedy Mesa Cycles Penrose Park Velo Team 50:19.15
23 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers 50:24.22
24 Joel Melka 50:32.11
25 Guenter Heyen 50:39.41
26 Michael Newsome Boulder Orthopedics 51:06.99
27 Eric Johnston 51:09.86
28 Jay Gaunt Mainline Cycling 51:10.30
29 Andres Maricq 51:25.94
30 Robert Montague Spokesman Bicycles 51:40.69
31 John Dalzell PA Masters p/b Piscitello Law 51:42.83
32 John Hamilton Main Line Cycling - BiKyle 52:18.17
33 Tom Burridge Scheller's Racing Team 52:38.97
34 John Liston Peak Racing/Valley Bike & Ski Werks 52:55.00
35 Jack Evans 52:58.66
36 Barry Strasnick 56:39.34
37 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co 56:48.73
38 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 58:08.39
39 David Tillery 58:22.88
40 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health 1:01:14.48
41 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists 1:02:18.68
42 Richard Gangl Hammer Racing Team- TVG LTD. 1:07:04.15
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 16   Cat 4: 14   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Define Cycling Team 25:50.34
2 Steven Lehman Rock 'N' Roll Lubrication 26:09.49
3 Philip Holman Tucson Masters Cycling 26:28.68
4 Steven Worley Boulder Orthopedics 26:47.28
5 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 26:47.98
6 Mark Peterson Race City Cycling 27:08.82
7 Michael Krywanski OAM NOW/Athletic Mentors 27:11.66
8 Steven Petouvis Liberty Cycle 27:14.62
9 Ken Louder Velosport Racing 27:14.88
10 Timothy Derosa Stark Velo 27:45.93
11 Thomas Gee Lift Center Racing 27:47.40
12 Ross Mason 27:52.00
13 Matthew Olson NCVC/UnitedHealthcare 28:32.76
14 Tom Carr 28:40.25
15 Thomas Lobdell Speedway Wheelmen 28:51.83
16 Dan Fineran Race City Cycling 29:28.28
17 Amos Galpin Durance-Colnago 31:01.61
18 Chris Dyason 31:28.40
19 Myron Segal Arrow Bicycle 36:32.12
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Tinstman Monster Media/Spy Racing p/b Fight 42:44.40
1 Chris Demarchi Monster Media Elite Masters 42:44.40
Finishers: Cat 1: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Durward higgins Village VW p/b Erlanger Sports Medi 27:15.22
2 Erik Anderson 29:20.55
3 Dan Austad Tacoma Bike Racing Team 29:44.96
4 Randy Whitt 30:25.60
5 Whitney Fanning Geri Atrix 30:31.07
6 Bobby Phillips Annapolis Bicycle Racing Team 33:11.87
7 David Thomas Micro Metals/Bike Zoo 33:42.58
8 Theodore Kallman Northampton Cycling Club 35:35.15
9 John Cox Chesapeake Wheelmen 36:25.02
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Tucker Schwab Cycles Racing Team 29:06.72
2 Richard Shaffer South Mountain Velo Club 29:46.49
3 Daniel Wulbert Velo Hangar 30:33.89
4 Stan Swallow Team Endurance 360 30:44.41
5 Joseph Black 32:03.08
6 Marshall Gordon Midwest Masters Cycling Team 32:08.47
7 Trevor Wallis 33:05.75
8 John Mikkonen 33:17.52
9 Sonny Barber 33:57.72
10 Charles Fetzer 35:42.94
11 Lawrence Miller Capital Bicycle Racing Club 35:59.30
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ellefson 360 Racing 32:06.78
2 Frederic Schmid Bear Mountain Wolfpack 33:36.92
3 Robert Paganini PAA/Empire Bikes 36:12.83
4 Harvey Liberman Micro Metals/Bike Zoo 39:45.28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nico Toutenhoofd juwi 41:04.74
1 Kevin Nicol juwi 41:04.74 Teammate Win: Nico Toutenhoofd
2 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 41:46.09
2 Chris Zieman The Electric Banana Cycling Project 41:46.09
3 Gregory Hoffman EBS Racing Club 50:29.29
3 Mark Hallinger 50:29.29
4 Raymond Middleton Hammer Racing Team- TVG LTD. 55:32.64
4 Nathan Rogut R & M 55:32.64
DNF Gregory Miller Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Tim Willison
Finishers: Cat 1: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Bixby 43:55.00
1 Derek Powers The Electric Banana Cycling Project 43:55.00
2 Keith Koontz Monster Media Elite Masters 50:05.12
2 Danny Kam Monster Media Elite Masters 50:05.12
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Riley 42:39.50
1 Aaron Scheidies PCP Racing 42:39.50
2 Kyle Knott Revolve Residential p/b Pre-Reg.com 44:17.98
2 Chester Triplett 44:17.98
3 Kevin Meyers Team Wheel & Sprocket 45:34.05
3 Billy Jones Intelligentsia Coffee 45:34.05
4 Ivan Castro 48:47.28
4 Mark Vomund Team Greenville Health System 48:47.28
5 Davian Robinson TLC for Bikes 52:13.60
5 David Gulick PA Masters p/b Piscitello Law 52:13.60
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Key Team Winded Development 0:29:05.0
2 Matthew Bigos Velo Hangar 0:30:23.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Keith Team Roger C Peace 0:26:43.1
2 Richard Cook 0:33:42.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Berenyi ABD Cycling Team 0:26:07.2
2 Jason Kimball Cross Creek Cycling Club-C4 0:29:06.5
3 James Santangelo totaly me myself and i 0:29:49.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Martin US Military Endurance Sports 0:45:05.9
2 Jonathan Copsey COS Racing 0:47:45.2
3 Cody Jung Moment Bicycles 0:48:43.2
4 Noah Middlestaedt Revolution Cycle & Ski 0:48:47.3
5 Jacob Waters Team LaS'port 0:48:54.7
6 Jason Macom 0:49:06.4
7 Chuck Massey 0:54:32.5
8 Nicholas Gleissner Team PossAbilities 0:59:19.6
9 Dean Bissey 1:03:15.7
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Murphy 0:44:53.9
2 Jordon Bressler Olympia Orthopaedic Associates 0:47:53.8
3 Mark Gyulafia Team Roger C Peace 0:47:58.2
4 Nick Gibb Team Roger C Peace 0:49:08.9
5 Jason Griffin Team Roger C Peace 0:54:53.0
6 Jorge Avalos US Military Endurance Sports 0:58:31.8
7 James Crouse US Military Endurance Sports 0:59:03.5
8 Jerry Hochstedler 1:00:44.3
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Dubose 0:29:48.3
2 Mike Savicki Paralyzed Veterans Racing 0:32:59.5
3 Barry Wilcox Team Endurance 360 0:34:55.6
4 Rob Zimny 0:51:14.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Groulx Paralyzed Veterans Racing 0:32:47.5
2 Anthony Pedeferri Team Roger C Peace 0:40:24.2
3 Gregory Taylor 0:41:22.7
4 Brian Muscarella 0:41:44.8
5 Delmon Dunston Team PossAbilities 0:43:47.7
6 Gerald Cuzick Paralyzed Veterans Racing 0:49:30.5 Teammate Win: William Groulx
7 Aaron Roux Paralyzed Veterans Racing 0:49:52.2 Teammate Win: William Groulx
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Randall Team Roger C Peace 0:29:26.5
2 Matthew Updike 0:31:41.9
3 Jacob Freeland Paralyzed Veterans Racing 0:32:24.8
4 Adam Finney 0:33:56.3
5 Todd Richardson 0:34:09.0
6 Radames Rodriguez 0:35:25.6
7 Kenneth Bestine 0:36:06.4
8 Craig Cornwall Paralyzed Veterans Racing 0:36:06.5 Teammate Top 5: Jacob Freeland
9 Robert Goss Paralyzed Veterans Racing 0:37:00.6 Teammate Top 5: Jacob Freeland
10 Christopher Sproule Team PossAbilities 0:37:16.6
11 Geoff Hopkins Paralyzed Veterans Racing 0:37:43.5 Teammate Top 5: Jacob Freeland
12 Daniel Dewitt 0:38:47.2
13 Krys Zybowski 0:39:01.0
14 Joey Bashaw 0:41:13.0
15 Sean Gibbs Paralyzed Veterans Racing 0:42:04.2 Teammate Top 5: Jacob Freeland
16 Scott Wells US Military Endurance Sports 0:43:29.0
17 Wesley Bergin Paralyzed Veterans Racing 0:47:43.5 Teammate Top 5: Jacob Freeland
18 Bob Swanson 0:52:09.1
Finishers: Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Pinney Paralyzed Veterans Racing 0:31:11.9
2 Kevin Hillery Paralyzed Veterans Racing 0:33:06.4 Teammate Win: Ryan Pinney
3 Owen Daniels 0:34:17.0
4 Gerard Ahfook Paralyzed Veterans Racing 0:43:05.1 Teammate Win: Ryan Pinney
5 Ken Higgins Paralyzed Veterans Racing 0:44:36.3 Teammate Win: Ryan Pinney
6 Jerry Young
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Pilon TLC for Bikes 0:32:10.1
2 David Berling Paralyzed Veterans Racing 0:33:08.9
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Lapointe 1:02:23.1
2 Matt Broughton Team Roger C Peace 2:08:00.5
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Peace US Military Endurance Sports 0:36:40.5
2 Emanuel Herrera Paralyzed Veterans Racing 0:39:25.5
3 David Abramo Colavita Racing Inc. 0:43:17.8
4 Ryan Boyle U.S. Paracycling
5 Randy Hogue Paralyzed Veterans Racing
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Shields OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 50:36.72
1 Dylan Knutson Hearts Racing Club 50:36.72
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Smith 48:05.01
2 Shannon Kaplan JLvelo Ambassadors 48:29.15
3 Stacey Henkel Great Dane Velo Club (GDVC) 49:16.10
4 Kirsten Sass Team WE 49:42.23
5 Terri Marso Jackalope Velo 50:07.21
6 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare 50:28.04
7 Sarah Iepson Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell 50:46.00
8 Jennifer Vogel DelaFina 50:46.37
9 Heidi Thompson RedEye Velo 51:18.80
10 Barbara Stella Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 51:40.61
11 Allison Atkinson 787 Racing 51:56.09
12 Aimee Phillippi taylor South Mountain Velo Club 52:03.77
13 Samantha Bendt Dornier Racing 52:06.32
14 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 52:13.81
15 Marissa Axell JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 52:19.37
16 Holly Mackin Psychlotherapy 53:45.92
17 Ronee Hartl Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 54:51.29
18 Marie Rote Wells Fargo Advisors 57:51.31
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles US Military Endurance Sports 47:58.09
2 Audrey Friedrichsen scott 49:56.60
3 Hilary Joyner RedEye Velo 50:19.87
4 Heather Haviland 51:16.25
5 Arden Stelly OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 52:00.62
6 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf Cycling Team 53:07.09
7 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team 54:10.40
8 Laura Calvin Race City Cycling 55:40.92
9 Erica Berthou Radical Media 57:20.19
10 Ann Sumner Cycletherapy/Ride Fast Gear 1:03:37.03
11 Trish Albert Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:11:50.83
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai 48:35.97
2 Sarah Matchett Race City Cycling 49:16.43
3 Gigi Carter Nunchuck Bunnies 49:43.65
4 Marie Dershem OAM NOW/Athletic Mentors 51:10.01
5 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team 54:33.92
6 Kristina Mears RTO National Cycling 54:56.75
7 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team 56:45.76
8 Christi Britt Asheville Bicycle Racing Club 58:08.15
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barb Lotze Primal Audi Denver Womens Racing Te 51:02.18
2 Bonnie Donzella SPBRC-Grand Performance 51:04.86
3 Catherine Dickson 51:21.44
4 Pam Downs Colavita Racing 51:24.69
5 Bette Chesser Team Mack Racing Assn 51:48.48
6 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 52:24.65
7 Chris Kelley Colavita Midatlantic Women's Team 52:50.53
8 Gina Kavesh Bikesale / Automattic 53:07.69
9 Susan Andersson Summit Freewheelers 53:13.17
10 Michelle Kitze Team Dayton Bicycling 53:24.52
11 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 53:54.85
12 Julie Mckenzie Team Kyles Bike Shop 55:25.60
13 Annette Weaver MAMBO Kings Racing 56:40.39
14 Heidi Littenberg Reno Wheelmen 57:07.79
15 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:50.53
16 Sharon Monahan R & M 1:00:04.37
17 Lynn Allen 1:04:02.55
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynne Anderson DNA Cycling Masters 26:42.27
2 Shirley Crocker MadCity Velo Club 27:59.79
3 Jane Fyffe 28:01.46
4 Kathy Petrillo 28:24.46
5 Nancy Ford Finkraft 28:29.88
6 Liz Heller RMHC St Louis Maplewood Bicycle 28:37.40
7 Michelle Faurot Bike Like a Girl 28:54.05
8 Marianne Holt Classic Cycling 29:33.65
9 Marni Harker Colavita Midatlantic Women's Team 29:38.99
10 Sue Stokes Stages Cycling 29:40.89
11 Sarah Sauvayre Rockstar Games 30:12.56
12 Deborah Dudas Annapolis Bicycle Racing Team 30:23.01
13 Marilyn Senz US Military Endurance Sports 30:26.84
14 Linda Margraf Colavita Racing Inc. 30:33.68
15 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapists 30:33.75
16 Susan Meinerz Hammer Racing Team- TVG LTD. 31:37.84
17 Tracy Drews 31:42.38
18 Linda Martin 34:39.26
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller Century Road Club Assoc 0:27:49.0
2 Patricia Caldeira 0:27:57.3
3 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe 0:28:54.6
4 Margaret Thompson Hammer Nutrition 0:29:27.5
5 Sue Lloyd Thump Cycling p/b Denver Fit Loft 0:29:54.3
6 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 0:30:26.6
7 Beth Graff Old Town Bicycle 0:30:41.5
8 Jill Tarr 0:30:43.2
9 Mary Hynes Johanson QuadCycles 0:31:06.0
10 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 0:31:39.1
11 Jeannie Sykes 0:32:32.7
12 Barbara Baum Micro Metals/Bike Zoo 0:34:11.0
13 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling Club & Race Tea 0:34:28.0
14 Draunta Nicovich Johnson & Hayes Physical Therapists 0:42:47.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ellen allen Sisterhood of Cycling 0:29:58.7
2 Jody Twer Sturdy Girl Cycling Club & Race Tea 0:32:09.9
3 Diana Correa R & M 0:33:35.8
4 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC) 0:34:37.3
5 Gracie Stroup 0:34:58.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary "evie" boswell-vilt Colavita Midatlantic Women's Team 55:12.15
1 Jennifer Maxwell Colavita Midatlantic Women's Team 55:12.15 Teammate Win: Mary
Finishers: Cat 1: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge Summit Velo 0:35:38.4
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Elgart Davis Bike Club Race Team 55:27.85
1 Irina Axelrod angres 55:27.85
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Woodring U.S. National Paralympic Cycling Te 46:33.16
1 Shawn Cheshire 46:33.16
2 Kristina Ament Haute Wheels Racing 52:23.48
2 Pamela Ferguson Haute Wheels Racing 52:23.48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Jones US Para-Cycling National Team 0:31:51.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Morelli UCI WPT: UnitedHealthcare 0:29:31.3
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Heinrich Holliday Rock p/b Zoca 0:27:08.9
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alicia Dana Team Roger C Peace 0:35:05.8
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dianne Leigh sumner US Military Endurance Sports 0:55:17.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Walsh Peace Cycling Performance 0:39:03.4
2 Amanda Kloepfer Peace Cycling Performance 0:47:48.1 Teammate Win: Jill Walsh
3 Monica Sereda US Military Endurance Sports 0:48:17.9
Finishers: Cat 4: 3